Mladý Indiana Jones (1992) (seriál)

PRVÚ ČASŤ seriálu sledujeme Indyho ešte ako dieťa, ktorý cestuje okolo sveta s rodičmi a vychovávateľkou. Väčšina týchto dielov sa pohybuje okolo 60%-ného hodnotenia a pôsobivosť neskorších dielov táto časť nedosahuje. Svojim náučným obsahom je to ale príjemný spôsob ako sa niečo naučiť z dejepisu. DRUHÚ ČASŤ sledujeme už Indyho ako dospeláka v podaní vynikajúceho Seana Patricka Flaneryho, ktorý sa nakoniec rozhodne vstúpiť do belgickej armády počas I. svetovej vojny, ktorou je inšpirovaná veľká časť seriálu. A množstvo dielov z tejto druhej časti tvorí naozaj vydarené kúsky. Pre celý seriál sú typické kvalitná hudba (väčšinou od Joela McNeelyho a Laurenca Rosenthala), výprava, špeciálne efekty .... a je tiež sranda sledovať ako sa Indyho život kríži s množstvom slávnych historických osobností, ako napr. Hemingway, Tolstoj alebo Lawrence z Arábie. ZAUJÍMAVOSŤOU je, že seriál bol pôvodne rozdelený na 45 min. diely + televízne filmy, ale neskôr sa Lucasfilm rozhodol rozdeliť seriál pomocou dotáčok na chronologicky usporiadané jeden a pol hodinové filmy, čím sa ešte viac zvýšila pôsobivosť seriálu.

Smradi (2002)

SMRADI Zděnka Tyca sú príjemným filmom o obyčajných ľuďoch a v tom je ich najväčšia krása. Z režisérskeho hľadiska pôsobia SMRADI viac ako dobre, Zděnek Tyc nám predvádza niekoľko zaujímavých filmárskych momentov, ako napr. niekoľkosekundové detailné zábery na tváre hlavných postáv, čím dokázal takmer dokonale vystihnúť ich pocity. Petra Špálková s Ivanom Trojanom dokážu rozžiariť každú scénu, v ktorej vystupujú a tak je v Trojanovom prípade veľkou hanbou, že tak dobrému hercovi nevedeli na Českom levovi ani správne napísať meno.

Vodní svět (1995)

Keby mal VODNÝ SVET k dispozícií vizionárskeho režiséra typu Jamesa Camerona a prepracovanejší scenár, mohlo by vzniknúť kultové atmosferické dielo, lebo námet na to má. Ale aj tak musím pochváliť Kevina Reynoldsa za jeho zručnú réžiu vo veľmi ťažkých podmienkach a nebyť jeho, mohol by VODNÝ SVET skončiť v drahých béčkových vodách, ku ktorým tiahnu film niektoré kostýmy a hlavne čmoudi na čele s Dennisom Hopperom. Filmu moc nepomáha ani hudba Jamesa Newtona Howarda, ani vizuálne efekty, na ktoré už asi nezostali peniaze a ani Kevin Costner, ktorému scenár nedal veľa príležitostí, aby si získal naše sympatie. Škoda tohto filmu.

Americký prezident (1995)

AMERICKÝ PREZIDENT mi trochu pripomenul kvalitný seriál Západné krídlo, ktorých spája nielen meno scenáristu Aarona Sorkina, ale aj herec Martin Sheen a tak som sa veľakrát pýtal: "Kto tu je vlastne prezident ?". Michael Douglas je ale samozrejme v úlohe prezidenta vynikajúci a spolu s rovnako dobrou Annette Bening tvoria dvojicu, ktorej nechýba potrebná chémia a aj preto pôsobí film príjemným dojmom.

Gallipoli (1981)

Peter Weir je kvalitný režisér, ale z tejto látky mohol vyťažiť aj o čosi viac. Gallipoli je ale dobrý film, ktorý sa oplatí si pozrieť. Mel Gibson v jednej zo svojich starších úloh podáva tradične dobrý výkon a spolu s austrálskymi hercami vytvorili zaujímavé postavy. Záver filmu tvorí jednu z najsilnejších častí filmu a tak je škoda niektorých slabších miest, ktoré zhoršujú inak pozitívne hodnotenie.

Taxi (1998)

TAXI ako ďalší film z dielne Luca Bessona ponúka povestnú francúzsku energiu, dynamiku i humor. Jazdy taxíkom, prípadne naháňačky sú natočené veľmi dobre: strih, kamera, ozvučenie, všetko ako má byť. Duo hlavných predstaviteľov tvorí jeden z najlepšich prvkov filmu a aj vďaka nim pôsobí TAXI pozitívnym dojmom.

Spider-Man (2002)

SPIDER-MAN je kvalitný comicsový film, ale nemôžem sa ubrániť pocitu: JE TO DOBRÉ, ALE MOHLO TO BYŤ AJ LEPŠIE. Réžia Sama Raimiho je ale príjemným zážitkom, akčné scény sú zručne natočené a tak je škoda, že ich je pomerne málo. Herci sú dobrí. Tobey Maguire mi ako Spidey na prvý pohľad moc nesedel, ale po zhliadnutí filmu treba pochváliť Raimiho voľbu. Willem Dafoe ako Green Goblin podáva tradične dobrý výkon, ale akonáhle si nasadí svoj kostým, jeho herecké kúzlo sa mierne stráca (oproti Spideyho kostýmu pôsobí ten Goblinov skôr úsmevne). Hudba Dannyho Elfmana je miestami veľkolepá, ale kvality jeho Batmana nedosahuje a väčšia výraznosť a bohatosť motívov by jej neuškodila. SPIDEY je dobrý odrazový mostík na vznik comicsovej ságy a keďže sa nejedná o neprekonateľnú pecku, treba sa len tešiť, čo prinesú ďalšie diely.

Nejhorší obavy (2002)

THE SUM OF ALL FEARS ako ďalšia sfilmovaná ryanovka od Toma Clancyho robí svojím spracovaním celej sérií dobré meno. Ale v porovnaní s predchádzajúcimi Ryanovými príbehmi vychádza ako porazená. Celá viac ako polovica filmu sa nesie v miernom tempe, ale od jadrového výbuchu, ktorý je spracovaný až príliš neosobne, neatmosféricky, naberá film nezadržiteľné tempo, ktoré až do konca nestráca. Benovi Affleckovi v úlohe Jacka Ryana nemožno uprieť snahu, ale viem si predstaviť mnoho iných hercov, ktorí by lepšie zahrali túto zaujímavú postavu. P.S. Úvodná Goldsmithova hudba stojí za to.

Eldorádo (2000)

Musím povedať, že ma ELDORÁDO veľmi sklamalo. Čakal som výpravný dobrodružný animák, ale dostal som pomerne nudný film, ktorý starším nemá veľmi čo ponúknuť. A to mám animáky celkom rád. Všetky dobrodružné scény (ktorých je minimum) sú nedotiahnuté, ako napr. scéna úteku z lode a následná búrka, ktorú tvorcovia odbili pár zábermi. Čo mi ale prišlo ľúto, bol záver filmu, kedy na mesto Eldorádo tiahne Cortezova armáda, ale na vzájomný stret nedôjde. Nevýrazná je i orchestrálna hudba, čo ma dosť prekvapilo, keďže sú pod ňou podpísaní Hans Zimmer a John Powell. Ale pesničky sú pekné.

2001: Vesmírná prda (2000)

Jeden z najslabších filmov Leslie Nielsena. Ako paródia je to bez nápadu, ako komédia je to nevtipné a tak nám neostáva nič iné, len sa baviť na tom, ako je ten film zlý. Bohužiaľ jediné, čo ma na tomto filme rozosmialo, je štúdia prdov počas záverečných titulkov, čo je až smutné.