Slunce, seno, erotika (1991)

Jednoznačne najslabší diel série. Kúzlo a prirodzený humor predošlých dielov sa vo väčšine scén vytratilo a vydarené, resp. vtipné scény by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. A tak neostáva nič iné len konštatovať, že Slunce, seno sa trilógiou radšej nikdy stať nemalo.

Prvotní strach (1996)

Prvotný strach ako jeden z ďalších filmov zo súdu robí svojim spracovaním žánru dobré meno. Najsilnejšiu stránku filmu tvoria dva prvky. 1) EDWARD NORTON. Vo svojej prvej úlohe podal naozaj vynikajúci výkon a scény, v ktorých vystupuje možno označiť ako najlepšie. 2) ZÁVEREČNÉ ODHALENIE. Je prekvapujúce, šokujúce a veľmi vylepšuje dojem z inak dobrého filmu.

Velká ryba (2003)

Tim Burton má fantázie i rozprávačského talentu na rozdávanie a nimi nešetril ani na filme BIG FISH. Vizuálne pôsobivejšiu i mne osobne sympatickejšiu časť filmu predstavujú scény s mladým Edwardom Bloomom, ktorého vynikajúco stvárnil Ewan McGregor. A keďže starý Bloom, ktorého tiež vynikajúco stvárnil Albert Finney, zvykne pri rozprávaní o svojom živote milo preháňať, mohol Tim Burton riadne popustiť uzdu svojej fantázie: scény z mestečka Spectre, z cirkusu, scény s obrom, ale i snaha získať svoju lásku sú všetko krásne filmové momenty a výsledok dobre odvedenej práce režiséra a ostatných (hudba Dannyho Elfmana, výprava, herci ....). Svoju kvalitu nepochybne obsahuje i časť filmu so starým Bloomom, ktorá sa zaoberá najmä vzťahom otec-syn a vyusťuje do veľmi pekného finále. Celkovo je vôbec BIG FISH veľmi pekný film, a to obsahovo i vizuálne.

Přísaha (2001)

Treba oceniť snahu Seana Penna, ktorý usadol na režisérsku stoličku, ale jeho réžia nedosahuje kvalít jeho herectva. Zápletka filmu mi prišla až príliš obyčajná, niečo čo ani nie je hodné zúčastnených osôb a tak som si myslel, že nás aspoň prekvapí nejaká záverečná pointa. Tá síce neprišla, ale aj tak sa záver filmu líši od mnohých krimi príbehov. Ešteže je tu Jack Nicholson, inak by ani nebolo čo pochváliť.

Bláznivá dovolená (1983)

Film pôsobí najmä vďaka sympatickej rodine Griswoldovcov celkom príjemným dojmom, ale skutočne vtipných momentov obsahuje iba niekoľko. Myslím si, že potenciál Griswoldovcov a ich príbuzných najlepšie využili až ich vianočné dobrodružstvá.

Blade 2 (2002)

Guillermo del Toro sa rozhodol, že nám ponúkne akčný nářez, za čo som mu v tomto prípade celkom vďačný. Pri prvom Bladeovi som sa totiž miestami až príliš nudil a aj akčným scénam chýbal výraznejší režisérsky rukopis, ale BLADE 2 nám množstvom akcie nedá ani na chvíľu vydýchnuť a všetka akcia, ktorá sa tu nachádza, disponuje oveľa väčším nábojom ako tá v jednotke. Celkovo sa mi teda BLADE 2 páčil viac ako jednotka, ale na vznik vynikajúceho comicsového filmu je to ešte stále málo.

Taxi, taxi (2000)

Taxi 2 sa až príliš podobá na svojho predchodcu, len namiesto Nemcov sú nepriateľmi japonská Yakuza a miestami sa z filmu stáva klasická francúzska bláznivá komédia. Kvality prvého dielu Taxi 2 nedosahuje.

Mladý Indiana Jones: Útok jestřábů (1995)

PRVÁ ČASŤ príbehu sa zameriava najmä na vzdušné súboje, ktoré sú veľmi efektne natočené, pôsobia reálne a trochu mi pripomenuli lietadlovú scénu z Poslednej krížovej výpravy. DRUHÚ ČASŤ sledujeme Indyho ako špióna, čo je tiež veľmi zaujímavé a na to nadväzuje hneď niekoľko ďalších dielov. Celý diel (podobne ako celý seriál) sprevádza kvalitná hudba, tentokrát od Joela McNeelyho.

Mladý Indiana Jones: Oganga, vládce nad životem a smrtí (1999)

OGANGA je jeden z najkvalitnejších dielov, ktoré v rámci Mladého Indiana Jonesa vznikli. Silný príbeh, kvalitná hudba Joela McNeelyho, výprava, špeciálne efekty.... robia z tohto dielu viac než len televíznu produkciu. A v rámci nej ide jednoznačne o špičku.

Mlčení jehňátek (1991)

Mlčanie jahniat je pôsobivý film a svojich 5 Oscarov v základných kategóriach si nepochybne zaslúži. Jodie Foster v úlohe agentky Starlingovej podáva vynikajúci výkon, ale najväčšiu pozornosť na seba strháva nezabudnuteľný Anthony Hopkins, ktorý zahral postavu Dr. Hannibala Lectera s takou chuťou, že má človek miestami pocit, akoby si aj on krátil chvíle jedením ľudí. Jeho démonický pohľad robí každú scénu nezabudnuteľnou a spolu so záverečným vyvrcholením tvorí film výsledok, na ktorý sa len tak nezabúda. Mlčanie jahniat totiž svojim obsahom a spracovaním donúti diváka si film nielen pozrieť, ale ho i prežívať. A k tomu ešte pridajme atmosférickú hudbu od Howarda Shorea.