Frekvence (2000)

Navzdory nepříliš známým hereckým tvářím jsem byl ve výsledku velmi překvapen, jelikož se jednalo o kvalitní film. Kromě dobrých hereckých výkonů bych vyzdvihl hlavně zápletku, která byla dosti zajímavá a udržela moji pozornost po celé dvě hodiny stopáže. Konec byl sice trochu over the top, ale přesto se jedná o film, který se vyplatí vidět.

JAG (1995) (seriál)

Takový průměrný americký seriál, ze kterého srší patriotismus a podprahové náborové myšlenky Strýčka Sama na hony. Jinak není moc co hodnotit, některé díly jsou katastrofa, jiné napínavé, postavy mají svá pro a proti a zápletky jakbysmet. Jako kulisa k jídlu dobré.

Hardcore Henry (2015)

Absolutně netuším, jak jsem se k tomuto filmu dostal, ale rozhodně nelituji. Už dlouho jsem totiž neviděl nic tak originálního. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, řekl bych, že se jedná o něco mezi Crank a The Raid. Natočit totiž celý snímek na GoPro z pohledu první osoby, ale zároveň ho nabušit střelbou, plamenometem, parkourem a podobnými šílenostmi, to chce fakt velké koule. Zápletka je samozřemě banální, ale zpracování dokonalé. Zároveň to ale není nuda a humoru je v každé scéně přehršel. Finální hodnocení: Nutnost vidět!

The Program: Pád legendy (2015)

Kvalitně natočený životopisný film a pro mě osobně ve výsledku lepší než Bohemian Rhapsody, které jsem viděl pár týdnů předtím. Lance Armstrong je zde zmapován od počátečních úspěchů, přes diagnostiku rakoviny a následné další úspěchy až po dopování a finální přiznání. Scény s drogami jsou zde podány dosti surově, ale zároveň stylem, že pro sportovce je to naprostá běžnost (což je trochu děsivé). Herecké výkony nemají chybu, Ben Foster v hlavní roli dokonalý a ostatní herci mu skvěle sekundují. Finální hodnocení: Velmi dobrý film.

Zelená kniha (2018)

Zajímavý příběh s hlubší myšlenkou, mírně zjednodušený pro mainstreamové publikum, což v tomto případě ale není na škodu. Co se týče hereckých výkonů, jsem mírně smutný, že to Viggo Mortensen nedotáhl konečně na Oscara, nicméně Mahershala Ali si ho rozhodně zasloužil. Co mi naopak přijde mírně přehnané, je ocenění za nejlepší film, ale přeji jim ho. Finální hodnocení: povedený oddechový film na klidný večer.

BlacKkKlansman (2018)

Ideálně vyvážený film, co se týče humoru a drama. Děj má hlavu a patu, utíká naprosto bezproblémů a co je nejdůležitější, ani chvíli nenudí. Humorné scény (první telefonát s KKK), střídají kontrovezní scény ("White power!" vs "Black Power!") a následně velmi silné scény (vyprávění starého černocha). Herecké výkony jsou na velmi dobré úrovni, stejně tak technické aspekty. Co mě šokovalo byl konec, kdy se bez jakéhokoliv varování Spike Lee rozhodl divákům naservírovat reálné surové dokumentární záběry.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Druhý díl Harry Potter spin-offu dopadl bohužel hůře než jeho předchůdce a opět za to může především scénář. J. K. Rowling by možná měla zůstat u knížek a filmové scénáře přenechat profíkům. Děj byl pro mě dosti zmatený, skákalo se z jedné lokace a postavy na druhou a ve výsledku mě ani nepřekvapilo, že snímek neměl defacto žádný konec. Veřím, že skalní fanoušci světa Harryho Pottera si to užívali, ale u ostatních diváků dost pochybuji. Abych ale jen nanadával, úvodní sekvence s Grindelwaldem byla natočena velmi dobře, za což mohl i fakt, že Johnny Depp je pravděpodobně nejpovedenějším obsazením v této sérii. Ostatní herecké výkony byly spíše průměrné a to samé platí i pro CGI a ostatní technické aspekty. Finální hodnocení: Až za rok vyjde další díl, nebudete vědět, co se stalo v předchozím.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Takhle nějak si představuji ideální komixový film. Perfektní balanc mezi napětím, akcí, humorem a hlavně dokonalou stylizací. Dostat do jednoho snímků několik různých Spider-manů (každého se svým odlišným stylem animace) tak, aby to nepůsobilo rušivě, nebyl rozhodně jednoduchý úkol, nicméně tvůrcům se povedl na jedničku. K tomu si připočtěte skvělé herce, zajímavý výběr hudby a povedený příběh a máte ideální film, který si Oscara opravdu zasloužil.

Metanol (2018) (TV film)

Po dlouhé době jsem zhlédl nějaký televizní film a musím říci, že jsem byl příjemně překvapen. Když máte ale jako téma metanolovou aféru, která se ve výsledku díky prohibici dotkla téměř každého obyvatele ČR, nejde asi ani šlápnout vedle. Nebudu chodit kolem horké kaše, film je téměř perfektní. Napětí by se celé ty tři hodiny dalo krájet, veškeré události jsou divákovi podávány velmi surovým a realistickým způsobem a chvílemi jsem i já zůstával s hubou otevřenou údivem. Herecky taktéž není co vytknout a někteří herci se do rolí tak ponořili, že jsem měl problém je vůbec poznat (např. Veronika Freimanová a jejích 15 minut na obrazovce bylo naprosto perfektních). Technická stránka pak jen dokresluje atmosféru, ze které mi bylo občas i dost špatně (což je paradoxně pozitivum). Finální hodnocení: nutno vidět a doufat, že bude více takových filmů (ale samozřejmě méně takových afér).

Bohemian Rhapsody (2018)

Když jsem poprvé viděl úvodní trailer na toto dílo, hned jsem věděl, že tohle musím prostě vidět. Celá marketingová kampaň a trailery byly naprosto dokonalé a film si tak získal obrovský hype. Bohužel (a možná právě proto) mé očekávání nebyla úplně naplněna. Ale začnu od toho pozitivního. Rami Malek i ostatní herci zvládli svoje role naprosto s přehledem. Závěrečné vystoupení na Live Aid bylo téměř dokonalou kopií a vůbec všechna hudební čísla měla koule. Naproti tomu jsem měl celý film pocit, jakoby tvůrci nevěděli, jak to celé pojmout. Snímek totiž není úplně o Freddiem Mercury, ale zároveň ani o historii skupiny Queen. Chápu že nacpat několik desítek let do dvouhodinové stopáže je nadlidský úkon, ale děj se pocitově skládal z útržků různých událostí a nebyl řádně provázán nějakým silnějším motivem. Všechna kontroverzní témata byla dosti upozaděna případně vypuštěna úplně (stále by mě zajímalo, jak by asi vypadala R-ková verze se Sachou Baron Cohenem) a výsledek je tedy "pouhopouhý" velmi přikrášlený životopisný film s nádhernou hudbou. Ale věřím že i to na Oscary stačí.