Ichi, slepá samurajka (2008)

Ženská verze Zatoichiho a nemyslím tím jen to, že do hlavní role místo Shintara Katsua šoupli dívku. Celý příběh je tak nějak víc subtilní, emotivnější, poetičtější. Slepá Goze v sobě nemá špetku agresivity a (téměř) veškeré souboje jsou jen důsledek nutné sebeobrany. Překrásný melancholický soundtrack na mě působí jako z nějakého fantasy filmu a něha v něm obsažená jen umocňuje křehkost a smutek hlavní hrdinky. Velmi prazvláštní filmový zážitek, který mě místy emotivněji lízl ještě víc, než původní Zatoichi a to je co říct. Oba hlavní hrdinové jsou mimořádně sympatičtí a vůbec…vidět tohle ve 12ti tak jsem z toho mimo ještě týden:)

Star Trek (1966) (seriál)

„Kapitáne, bez phaserů a bez možnosti jakéhokoliv spojení s lodí je nelogické si myslet, že obstojíme proti celé vojenské síle této planety.“ „Dobře Spocku, slyšel jsem Vás. Oblečte si uniformu a….. schovejte ty uši.“ Sci-fi seriál, který změnil svět. Utopistické, kouzelné retro a těžká srdcovka každého řádného trekkie. Logicky za 5*:)

Amadeus (1984)

Amadéus je geniální. Forman mě tímto filmem dokázal strhnout už jako malou i když souboj mezi průměrností a genialitou nebyl právě to, co mě tolik dostalo. Je to styl vyprávění, který Forman zvolil. Retrospektiva prostupující celým filmem, navíc podávána vypravěčem, který nemluví až tak o sobě samotném, ale hlavně o osobě génia. Tohle mi dávalo pocit odstupu, zvědavosti a velikosti Mozartovy postavy. Takto Mozart z počátku filmu vypadal téměř jako Bůh a celý film pro mě znamenal fascinaci postupným přibližováním se této postavě a její následné dekadenci. To vše v doprovodu překrásné Wolfgangovy hudby. Scéna se čtením not a opera Don giovanniho je nezapomenutelná. Těchto silných okamžiků je ve filmu mnoho a nepřestává mi z nich naskakovat husí kůže ani po letech.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jeden z mých nejmilovanějších filmů vůbec. Pro svou poetičnost jednoznačně nejlepší z celé trilogie, nejvíce podobný předloze a vyvolávající ten zvláštní pocit jako kniha. Obrovská poklona všem lidem okolo, zejména Howardu Shoreovi.

Big Lebowski (1998)

“I'm talking about drawing a line in the sand, Dude. Across this line, you DO NOT … Also, Dude, chinaman is not the preferred nomenclature. Asian-American, please.“ Walter měl dostat oskara!

Black Books (2000) (seriál)

"Which one of you bitches wants to dance?" Takové seriály by se neměly točit. Člověk se pak málem stane alkoholikem, stříhat si vlasy nožem na chleba a stranit se lidí.

Kikudžiro (1999)

Kolja po japonsku: Svěrák si jde dát k večeři psa a malého Kolju zatím zatáhne pedofil do parku… to, jak si Svěrák s pedofilem poradí raděj nebudu ani naznačovat:D Přesto je Kikujiro jeden z nejmilejších a nejlaskavějších filmů, jaké jsem kdy viděla. Slet absurdních gagů, prazvláštních postav a nečekaných situací. Balzám na duši, který o trochu víc oceníte, pokud trochu znáte Takeshiho život a tvorbu.

Ohňostroj (1997)

Jestli Takeshi vložil do některého ze svých filmů duši, pak je to právě tento film. Je v něm cosi natolik křehkého, že přílišné analyzování a rozebírání by to zabilo. Rozhodně nic pro pasivního diváka, který čeká, že se mu vše naservíruje. Zde je potřeba velká dávka vcítění se do postav. Nishi totiž není chladnou postavou jen když je v konfrontaci s yakuzou, nebo s kolegy, ale dokonce i se svou ženou. Přitom celý film je především o Nishiho sebeobětování. Pro mě rozhodně jeden z nejemotivnějších filmů a kterým si mě Takeshi definitivně získal. Obrovské plus také za hudbu Joe Hisaishiho.

Tygr a drak (2000)

Pohádka ze staré Číny s přenádhernou atmosférou. Opravdová filmová meditace nejen pro malé taoisty:)

Spaced (1999) (seriál)

Kam se hrabou američtí Přátelé, aneb seriálový sen všech scifi-fantasy nerdů, neúspěšných spisovatelů, podivínských umělců, opotřebovaných sportovců a milovníků army. Komu se líbil Shaun of the Dead či Hot Fuzz, pak vězte, že tohle je daleko daleko lepší;)