• Krátkometrážní

Vynález (2004)

Sakramentsky dobré komorné sci–fi, v ktorom nie je nič ukázané, v ktorom sa o všetkom iba rozpráva a ktoré predovšetkým nemá potrebu urážať divákovu inteligenciu zbytočným vysvetľovaním, namiesto toho mu radšej kladie prekážky k pochopeniu príbehu a vyzýva ho k intenzívnej mozgovej aktivite. Hollywood pwned. Piata hviezdička je z mojej strany síce trochu neistá, ale veľmi rád sa k nej prikloním už len kvôli Shanovi Carruthovi. Jeden(!!!) človek, ktorý film (vynikajúco) napísal, produkoval, (skvelo) zrežíroval, zostrihal, zložil k nemu (veľmi fajn) hudbu, vybavil ho zvukom a ešte si v ňom (veľmi slušne) zahral hlavnú úlohu, a to všetko so smiešnymi 7000 dolármi vo vrecku. Filmový poloboh. [91%]

Napoleon Dynamit (2004)

Začíname skvelým skóre, 10/10, vynikajúcim úvodným titulkom podfarbeným hudbou od mojich obľúbených White Stripes naozaj nemám čo vytknúť. Pokračujeme niečím… No, prosto niečím. Nie som, žiaľ, schopný definovať to, popísať to alebo to k hocičomu inému prirovnať, viem akurát toľko, že ma to neskutočne bavilo. Po prapodivných 80 minútach snímok uzatvárame výbornou feel–good montážou, nasledovanou záverečnými titulkami, po ktorých nás ešte čaká malý dodatok vo forme epilógu nesúceho sa na rovnakej WTF vlne ako celý film. Čudácke, jedinečné, výborne natočené a neskutočne zábavné. Kult. [94%]

Destino (2003)

Audiovizuálne veľmi príjemné, obsahovo ťažko opísateľné. [85%]

Iluzionista (2006)

Ako by som to len povedal… Všetko je tu celkom fajn, dokonca aj ten Norton, obviňovaný z nevýraznosti, je fajn, pretože hrá postavu s nevýraznou osobnosťou, ale príbeh ma nezaujal, pointa nešokovala a natočené je to príliš rutinne na to, aby som filmu kvôli forme prilepšil. Porovnanie s tematicky podobným a v tom istom roku natočeným Dokonalým trikom si radšej odpustím, len by som sa tým vysmial Nolanovi a Iluzionistovi by som možno ešte ubral hviezdičku. [58%]

Noc v Roxbury (1998)

Stavím sa, že ľudia podieľajúci sa na natáčaní Noci v Roxbury vedome točili kultovku. Som o tom absolútne presvedčený. Vtip je ale v tom, že im to vyšlo. Môžete ten film nenávidieť, môžete ho milovať, môže vám byť sympatický veľmi, alebo iba trochu, môže vám byť úplne ukradnutý, je to ale jedno, subjektívne dojmy sú nepodstatné. Podstatné je, že nikto – NIKTO – nemôže povedať, že Noc v Roxbury je len ďalšie „niečo“. Je to unikát. Vrcholne dementný unikát. Ide však o to, že jeho demencia prekračuje všetky možné i nemožné hranice až do takej miery, že sa na nej musí človek prinajhoršom pousmiať. V mojom prípade došlo aj na hlasitý smiech, a nie raz. A nehanbím sa za to. Jedinečné dielo. [65%]

Saw 3 (2006)

Ak účelom tretieho Saw mala byť zábava (plynúca z násilia), film zlyhal kvôli zbytočne naťahovaným dialógom, ktoré sa márne snažia dodať filmu nádych inteligencie. Prvoplánové, nudné a celkovo nijak zvlášť zábavné. A tá hlúpa záverečná pointa, podaná ako veľkolepý a šokujúci zvrat, je v porovnaní so svojimi predchodcami maximálne úbohá. [28%]

Gympl (2007)

Vážení producenti českých (a slovenských) filmov, prestaňte už, prosím, obsadzovať herečky(?!) podľa ochoty vyzliecť sa pred kamerou. A prestaňte vypúšťať do sveta takéto sračky. Ďakujem. [19%]

Oko (2002)

Možno ma priveľmi ovplyvnili externality, ale moje dojmy z Oka sú nasledujúce: zopár fajn režijných nápadov, atmosféra minimálna, strach žiadny; nelogickostí nespočetné množstvo, nešikovné balansovanie medzi artom a popcornom a nakoniec hollywoodsky koniec, a to nie raz, ale hneď dvakrát – síce dvakrát inak, ale dvakrát zle. A tie horiace plastové figuríny už bratia Pangovci fakt nemohli myslieť vážne. P.S. Nápad na americký remake fakt nechápem; to už môžu rovno začať točiť americké Kameňáky. [41%]

Jánošík (1935)

Nie príliš záživný snímok, ktorému štvrtú hviezdičku pridávam len za charizmatického Paľa Bielika a za záverečnú scénu pri šibenici. [71%]

Funny Games (1997)

Pohrávať si s divákom, napínať ho a nechať ho trpieť spolu s postavami, to je v poriadku. Ale vyčítať mu sledovanie svojho vlastného filmu a viackrát mu vyslovene nasrať na hlavu, to si len tak nejaký režisér nedovolí. Haneke má riadne gule. Tak čo, chcete si zahrať? Jasné, že chcete. My všetci chceme. [95%]