• Krátkometrážní

Austin Powers - Goldmember (2002)

Filmy s Austinom Powersom mám v celku rád, hoci nemám ani poňatia prečo. Mike Myers je podľa mňa v role Powersa skvelý, ale film žiaľ nie je príliš zábavný. Sú scény, nad ktorými sa pousmejete, scény, počas ktorých vám príde nevoľno (Goldmemberova koža) a scény, počas ktorých vybuchnete smiechom, ale ani to nič nezachraňuje. Páčila sa mi tu najmä úvodná scéna so známymi hercami a inými celebritami (nepochopím, ako ich všetkých mohli nahovoriť na cameo v takomto filme), na tej som sa celkom pobavil. Inak slabé, opakovanie vtipov z predchádzajúcich častí, zabávanie sa na opakovaní týchto vtipov atď. Dávam 3x* ako som dal aj ostatným "Powersovkám", ale to len preto, že ich mám rád.

Vánoční prázdniny (1989)

Legendárny vianočný film, ktorý u mňa počas Vianoc nesmie chýbať. Dal by som mu pokojne aj 5x*, ale keď ho pozeráte už desiaty krát, nemôžete prehliadnuť viaceré dosť trápne scény, ktoré filmu síce neškodia, ale keby boli vynechané, nič by sa nestalo. Menej ako 4x* dať nemôžem, to by som klamal sam seba. :)

Stalker (1979)

Po tom, čo ma Solaris príjemne prekvapil, ma Stalker prekvapil ešte príjemnejšie. Úžasný príbeh, ktorý podľa mňa nemá obdoby, navyše vyrozprávaný úplne dokonalou cestou. Tarkovského prístup "hovor o tom, ale neukáž to" sa mi neuveriteľne páči, určite je to lepšie riešenie, ako niektoré podlé digitálne triky súčasných filmov. Navyše tu bol pekne vykreslený kontrast medzi racionálnym zmýšľaním Profesora a duševným postojom k životu Stalkera. Úžasný film, ktorý by mal vidieť každý, kto filmy berie ako umenie.

Extrémní seznamka (2005)

Pôvodne som ani nemal v plane pozerať tento film, ale sestra si ho chcela pozrieť a mne sa nechcelo vstávať z gauča. :) Ale Rande v ťažkostiach ma celkom milo prekvapilo. Samozrejme, že to nie je vôbec film, ktorý by mal nejakú intelektuálnu hodnotu, má iba jednu jedinú funkciu - pobaviť. Musím sa priznať, že som sa počas filmu zasmial len raz, zvyšok filmu som sa ani len neusmial, ale myslím, že to predsa len bolo v celku pozerateľné. A ocenil som najmä to, že z toho obrovského množstva klišovitých (snáď správne skloňujem "klišé") situácií sa väčšina skončí úplne inak, ako by človek očakával. Dal by som 2x*, ale za netradičné vyústenie týchto situácii pridávam jednu bonusovú hviezdičku.

Solaris (1972)

Solaris mi otvoril oči, čo sa týka Tarkovského tvorby. Tu som konečne pochopil, na čo používa také neuveriteľne dlhé zábery, na čo je tempo jeho filmov také pomalé. Solaris je úžasné sci-fi, ktoré ma úplne pohltilo a hoci malo takmer 3 hodiny, nenudil som sa ani chvíľu. A je tu ešte jedna úžasná vec, týkajúca sa tohoto filmu - pointa. Tú som možno pochopil, možno nie, ale aj keď som ju pochopil správne, tento film mi asi nikdy nebude jasný úplne. :)

Old Boy (2003)

Perfektný film. Začalo sa to úžasnými titulkami na začiatku (áno, aj takáto banalita dokáže potešiť) a skončilo sa to až záverečnými titulkami. Čakal som nejaký ázijský bojový film na štýl Jet Liho, ale Old Boy je skôr dráma a hoci sú v ňom aj bojové scény (ktoré sú zvládnuté takmer dokonalo), je ich tam akurát toľko, koľko je potrebné. Chan-wook Park ma veľmi príjemne potešil a už sa teším na zvyšné 2 diely "pomstychtivej trilógie". A keď už som pri tej pomste, ešte stále neviem, či išlo v tomto filme o pomstu Oh Dae-sua alebo Woo-jin Leea... Ale to je vlastne jedno, nič to nemení na fakte, že Old Boy je film, ktorý si bez váhania zaslúži 5x*.

Andrej Rublev (1966)

EDIT: Môj názor na Tarkovského filmy sa mierne pozmenil, preto by som rád dodal, že môj komentár bol písaný, keď som ešte nie celkom chápal jeho diela. :) Odvtedy sa mi Andreja Rubľova opätovne vidieť nepodarilo, preto tu nechávam svoj pôvodný komentár. Za pochopenie ďakujem. |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Čakal som od Tarkovského veľa, ale žiaľ, sklamal som sa. Môže to byť spôsobené mnohými vecami, ale mám taký pocit, že ešte nie som dostatočne pokročilým divákom, aby som si takýto film vychutnal. Andrej Rubľov mi pripadal príliš zdĺhavý, ťahal sa dlhé 3 hodiny a nevtiahol ma vôbec do deja. Určité scény, ktoré mali 30 sekúnd mohli byt skrátené na 10 (po určitej akcii, ktorá bola obsahom scény nasledovalo mnoho sekúnd hluchého miesta, keď sa na scéne neodohrávalo vôbec nič). Po takomto zostrihu by mal film znesiteľnejšiu dĺžku a bol by viac dynamickým. Tiež som očakával nejakú kritiku vtedajšej doby, zhrnutie všetkých možných problémov Ruska v 15. storočí, ale dočkal som sa iba jednej jedinej veci (ktorá sa navyše opakovala dookola) - vychvaľovania náboženstva a chválospevov na život Ježiša Krista a kritizovania všetkých a všetkého, čo sa akokoľvek priečilo náboženstvu. Nepochopil som ani funkciu nezmyselného týrania zvierat (ten kôň padajúci zo schodov, to bola asi tá najbrutálnejšia vec, akú som kedy vo filme videl) a v tomto filme mi chýbala ešte jedna, veľmi podstatná, vec - schopnosť zaujať. Akokoľvek som sa sústredil, po prvej hodine mi začali myšlienky vždy ubiehať inde, na film som pozabúdal; viackrát som si uvedomil, že ho vôbec nesledujem. V konečnom hodnotení mu dávam 3x*, lebo zlý film to rozhodne nebol, ale nezaujal ma vôbec a potrvá mi určitý čas, kým si opäť trúfnem pozrieť si ho.

Teorie létání (1998)

Typická tragikomédia, ktorej námet mi pripadal vcelku reálny. Neriešia sa tu také veci ako v iných filmoch (veci, ktoré sú vhodne aj mladšiemu publiku; a to len preto, aby film získal nižšie hodnotenie prístupnosti), je to film o dospelej žene, ktorá si potrebuje uspokojiť isté potreby. Na miestach, ktoré mali dojať, som bol dojatý, na miestach, ktoré mali pobaviť ma film pobavil. Teória lietania je nadpriemerným filmom, ktorý síce ničím neprekvapí, ale rozhodne ničím ani nesklame.

Moulin Rouge (2001)

Ani neviem, čo som od Moulin Rouge očakával, ale veľmi ma prekvapil (samozrejme milo). Začiatok bol dokonalý - brutálne šialené tempo, ktoré je zvyčajne súčasťou filmov s hodnotením okolo 15%, do tohoto filmu to sadlo skvelo. Po takých 20 minútach sa film skľudnil, čo ma trochu sklamalo, ale zvyšok bol tiež vynikajúci takže som mu to odpustil. :) Nesmierne sa mi páčili prechody medzi jednotlivými scénami, neobvyklá kamera, úžasná hudba a nadpriemerné herecké výkony. Z výbornych hereckých výkonov musím vyzdvihnúť (vždy) skvelého Ewana McGregora, skvelú Nicole Kidman, a úžasne charizmatického zloducha - Richarda Roxburgha. Na záver musím dodať, že hoci je Moulin Rouge výborným muzikálom, u mňa skončil až na druhej priečke (čo sa týka muzikálov), prvenstvo patri dokonalému The Nightmare Before Christmas.

Ukradené Vánoce (1993)

Geniálny, úplne geniálny film! Skvelá hudba, skvelé bábkové prevedenie, skvelý morbídny humor, skvelý film. Soundtrack by som počúval celý deň aj noc a film som si musel zakázať, lebo som si ho pozeral každý druhý týždeň. Kto to nevidel, nepochopí, kto to videl, vie o čom hovorím. Ľudia, ktorí majú radi filmy od Tima Burtona, musia The Nightmare Before Christmas vidieť. Hviezdičiek by som dal aj 20, ale číslica 5 ma obmedzuje, takže 5x*.