Bournův mýtus (2004)

Oproti předchozímu dílu velké zklamání. Akce nulová, záporák nevýrazný, silný scénářový pokles a hrozná kamera. Nechápu, co to s tou kamerou dělali, jestli měl pan kameraman parkinsona nebo co, ale v každé akční scéně se klepe jak při zemětřesení, až mě z toho oči bolely. U filmu jsem usínal, probudila mě až akční scéna na závěr, která se opravdu povedla, ale to je oproti laťce, kterou nasadil první díl, zatraceně málo. No, uvidíme co přinese třetí díl.....

Agent bez minulosti (2002)

Takhle si představuji prototyp toho správného akčního thtilleru. Perfektní scénář, výborné herecké výkony, napětí, akce, honičky, a přitom vše dává smysl. Je sice pravda, že Matt má trochu terminátoří schopnosti, let z 6 pater bez zranění mě opravdu rozesmál, ale to je také vlastně rys akčního filmu, takže už se moc těším na další díly, které si pustím.

Beetlejuice (1988)

Beetlejuice, to je bláznivá ztřeštěná jízda plná extravagantních nápadů pana ražiséra, která však, nevím proč, postupně ztrácí náboj a trochu i tempo. Střední část je strašně rozvleklá a nudná. Je zde sice koncentrace vtipů a hlášek, které by mohly tvořit několik filmů, ale mě se nelíbilo některé herecké obsazení, hlavně nově přistěhované rodiny, které mi též dost kazilo dojem. Možná jsem od filmu čekal moc, ale prostě toto je podle mě jeden ze slabších kousků pana režiséra. Jinak musím pochválit hudbu, alw všemi opěvovaný Michael Keaton mi přišel chvílemi až moc bláznivý a také mě svým výkonem neuhranul. Pro mě kvůli očekávání trochu zklamání.

Kašlu na lásku (2003)

Zajímavá parodie na zajeté klišovité hollywoodské romantické filmy. Snímek hraje všemi barvami a po vizuální stránce je skutečně skvostný. Iluzi 60. let dokázali autoři novodit skutečně výborně. Děj je sice trochu dost zamotaný, ale to je záměr vysvětlený až na závěr :-) Renée je opět skvělá, Ewan mi trochu připomínal Clarka Kenta, ale proč ne :-) Ale nic zase tak úžasného to nebylo.... 3*

Tři srdce (2007) (TV film)

Něco tak odporně tupého jsem už dlouho neviděl! Nevím, jak toto mohl Václav Křístek pustit do televize, nicméně mě tím přesvědčil, že i tak nevinné téma jako krátká pohádka se dá změnit v hrůzostrašný zážitek pro každého diváka. Začněme po pořadě. Scénář by v podstatě nemusel být tak špatný, i když sopka za moravským zámkem pro dospělého působí poměrně úsměvně. Ale ted už jen samé zápory. Tupé dialogy, hrozivé herecké výkony (proncezna by měla hrát ježibabu, Potměšil se do filmu raději neměl vracet), blbá kamera i střih. Osvětlovači asi zaspali, celý film byl tmavý. Exteriéry byly vybrány neumně, interiéry v oholeném zámku jakbysmet. Herci jenom stáli před kamerou a přednášeli neživé dialogy, komparzisti se smějí do kamery a trmacejí se bezcílně záběry. Vrcholem je závěr v jakémsi podzemí, který absolutně nenapíná, děj tudíž nemá gradaci a z pohádky nemáte žádný dobrý dojem. Na pohádce mě pobavila jediná věc, souboj Potměšila a jeho nevlastního bratra, který působil tak parodicky, až jsem se opravdu chlámal, ale to záměrem asi nebylo. A slepec měl pěkného ratlíka... Za to ta jedna hvězdička. Ztráta hodiny a čtvrt času!

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

Nápad Shreka si představuji jako velký ušatý pohár plný zelenkavé tekutiny s brčkem, které je v něm ponořeno. Prvým dílem byla upita polovina nápadu, druhým skoro vše, třetí jen docucával zbytky na dně a co Shrekoleda? To už se, milý Dreamworksaři, sál jen vzduch, z čehož vyplývá i celková kvalita tohoto filmu. Peníze autorům zavoněly a tak se snaží kažným možným způsobem získat na známých postavách ještě víc a víc zelených dolárků. Proto vzali všechny postavy, které měly tolik úspěchů, zapomněli ovšem přidat vtip a vytvořili zvláštní nudnou vánoční esenci, která vlastně nic neříká, jen moralizuje a kroutí se v křečích. Už mě to nebaví a pokud přijde čtvrtý díl Shreka, snad se na něj ani nebudu koukat.

Polární expres (2004)

Příjemná vánoční pohádka, která se mi spíše než kvůli ději líbila kvůli hezkému vláčku (ano, jsem infantilní) a pěkné grafice. Nápady jako jízda na jezeře či horská dráha tomuto filmu hodně přidávají, naopak závěrečná procháka v továrně na dárky mi svým vzhledem maličko připomíná Karlíka a továrnu na čokoládu, ale to je jen můj pocit. Co mě však vysloveně otravovalo jsou neustále moralizace, vzkazy a poučky, které jsou jak polopatě servírovany malým dětem, až jsem měl chuť začít zlobit :-) Proklamovaného hlasu Toma Hankse jsem si bohužel kvůli otřesnému českému dabingu nevšiml, takže jsem mohl jen porovnávat tváře, ale v panu průvodčím jsem ho bohužel moc neviděl. Na závěr mě odpudil obrovský Santa, který byl tak zvětšen, že spíše připomínal obra s rudou čepičkou, až bych se být tím dítětem bál. No, za pokus to sice, Tome, stálo, ale moc se to nepovedlo a mezi tolika novými úžasnými animáky Polární expres velmi rychle vykolejí.

Ukradené Vánoce (1993)

Tim Burton (potažmo režírovaný režisér Henry Selick) dokázali natočit krásnou muzikálovou pohádkovou baladu, kterou bych na Vánoce začal povinně vysílat každý rok místo Dědy Mráze. Vizuálně úžasný film, bez jakýchkoli klišé, ktarý má chytrý nápad a srdce rvoucí děj, prostě Burton. Halloween a Vánoce by se neměly míchat, i když Jack byl tak kouzelný Santa, že bych ho snad domů pustil raději než toho tlustého dědka se zadkem větším, než pytel dárků, který nese. Jackova milá mi hodně připomíná o pár let nladší Mrtvou nevěstu, možná, že si Tim vzal inspiraci z trošku nerozvinuté dějové linie v tomto filmu a plně ji dotáhl až ve své další pohádce, neméně dolonalé. A samozdřejmě, co je na tomto filmu nejlepší, skvělá hudba, prostě jasných 5*

Ztracen v La Mancha (2002)

Mohl to být zajímavý film, kdyby se nad milým Terry Gilliamem slitoval Bůh a dopřál mu alespoň trošku štěstí. Terry se ale v dětství asi moc rouhal a proto místo do kin zamířil jeho monstr projek v čele s Donem Quichotem do pekel (neboli do správy pojišťovny). Možná, že kdyby Terry natáčel ještě déle, postihly by ho všechny boží tresty, takhle ho stihla "jen" potopa, nemoc (Jeana Rocheforta), o stíhačkách, nepřízních počasí a jiných nezdarech ani nemluvě. Kdyby takový neúspěch zažil jiný režisér než veleúspěšný Terry, asi by ho to položilo, naštěstí to Terry přestál a tak doufám, že nám jednou opět naservíruje na talíř obdobně výtečný film, jako například 12 opic.

Zázrak v New Yorku (1994)

Jeden velký americký vánoční kýč smíchaný s lepivým santovským patosovitým krémem nahuštěný do 114 minut zabitého času. Takto by asi v nějaké kuchařce zněl recept na tento pro evropana nepochopitelný film. Nikdy jsem americkou ikonu Vánoc, tlustého dědu s bílým vousem a červenobílým kabátcem, neměl příliš v lásce. Mikuláš přece nemůže nahradit Ježíška, říkal jsem si v dětství, když začala do naší země jeho invaze z USA. Nyní je už na kžděm rohu a postavu Ježíška v jesličkách pomalu vytlačuje už jen do kostelů. Je hrozné, že si moc ani neuvědomujeme, že do našich rodičů (případně i do vás, kteří se narodili ještě za komunismu) tlačil režim dědušku Maróze a jen co jsme se tohoto Rusa zbavili, hned jeho místo dobyvatele českých dětských srdcí obsadil Santa. Takže pokud bych byl Američan, měl bych na tento film asi poněkud jiný názor, ale jako Čech bohužel nemohu jinak než za dvě *. Co se týče řemeslného zpracování, ocenil bych bombastické pojetí tohoto filmu, které jistě muselo stát hodně peněz a taky Richarda Attenborougha, který se do role Santy opravdu vžil a předvedl slušný výkon.