Tahle země není pro starý (2007)

Měl jsem tu čest přečíst si předlohu od od Cormaca McCarthyho a musím říct, že se bratři Coenové při tvorbě filmu od knihy moc neodpoutali. Jinak řečeno, drželi se jí jako klíště a i když knihu skutečně bravurně zfilmovali, jejich nápadů (krom efektní honičky se psem) zde skutečně moc není. Faktem však je, že kdo nečetl předlohu, musí tento film považovat za geniální, neboť sama kniha je vynikající a vzhledem k umu těchto bratrů se ani nic jiného než filmová pecka nedalo očekávat. Skvělé herecké obsazení v čale s charismatickým zabijákem Javierem Bardem umocňuje filmový zážitek, který nám bratři Coenové svým snímkem servírují. Z filmu na nás dýchá mrazivá atmosféra strachu i ledabylá elegance vekovské Ameriky. Jediné co mi na knize i filmu vadilo jsou některé zasněné scény nebo monology šerifa, které naštěstí bratři krom úplného úvodu filmu vyškrtli a tím podle mě i dost pomohli tempu snímku, i když i závěr je na můj vkus poměrně utahaný. Hvězdičku tudíž odečítám hlavně za nedostatek osobní invence bratrů Coenů, kterou bych právě u tak špičkových režisérů očekával. Hawk domluvil jsem :-)

Jumper (2008)

To zase jednou Hollywood vyprodukoval hovadinu. Film je zaměřen spíš naž na děj na efektní triky a na hezké herecké tvářičky, ale skutek utek. Dívkám je sympatický Anakin, klukům zase Rachel a skutečná herecká hvězda Samuel L. Jackson má naopak jen velmi málo prostoru a vzhledem ke stupidnímu scénáři je jeho role velmi nevýrazná. Věta že paladinové odjakživa bojují proti skokanům mě rozesmála natolik, že jsem vyprsknul smíchy až neslušně hlasitě, čímž chci naznačit že spíš než o nějaký akční thriller šlo o šlušnou komedii:-) Nicméně efekty jsou zde skutečně docela dobré, i když objevovat se a zase mizet je ten nejjednodušší digitální trik :-) Film mi nic nedal, ale naštěsní ani nic nesebral, možná škoda volňásku do kina....

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Slyovi už došy peníze po posledním díle Rockyho a tak se rozhodl, že opět vydělá další zelené dolárky, aby si mohl zaplatit permici do posilovny na další rok. A aby si výdělečnost filmu pojistil, vsadil na to, co odjakživa diváky táhne, na krev. Silvestr rozpotává ve čtvrtém Rambovi neskutečné krvavá jatka, která mohou slabší povahy slušně polechtat na žaludku. Naštěstí nemáme s většinou obětí žádné slitování, neboť ti "zlí" jsou zde vykresleni jako tlupa odporných nelidských stvůr s těmi nenechutnějšími pudy (sadismus, pedofilie atd.). Rambo opět nastupuje v plné síle a jako Legolas lukem nebo kteroukoli jinou zbraní masakruje nepřátele bez jediného slitování. Jeden z nejlepších akčních filmů tohoto roku :-) 4,5*

Kvaska (2007)

Daniela Landu opravdu nemusim... Jeho ultrapravicové názory, ani jeho zpěv či písně od Orlíků mi nijak neimponují. Ale Kvaska se mu kupodivu podle mých měřítek docela povedla. Po zhlédnutí filmu jsem se přistihl ve sprše, jak si notuji hlavní song a to se mi moc často nestává. Scénář o uprchlém trestanci je poměrně stupidní, avšak snímek nabízí zajímavý a vtipný pohled na studium muzikálu, jehož písně i děj se mi jevil jako docela zajímavý. Divadlo Kalich bohužel neznám, takže nemůžu posoudit, jestli se opravdu jedná "jen" o hru divadla zaznamenanou na filmový pás nebo o skutečný pokus Daníka rozšířit svou "uměleckou" tvorbu i do filmového světa. Ale protože jsem od dětství zamilovanej do Lucky Vondráčkový (myslim že moderovala nějak pořad pro děti, když jí bylo tak 15 - to si mě získala) a Filip Tomsa hrál svůj part důstojně, tak nemůžu jinak než za 3* s prosbou, ať už Landa radši znovu na film nemyslí a fidlá si dál svoje ultrapravicový sparťanský písničky...

Hitman (2007)

Je všeobecně známo, že svět počítačových her a filmů se nemají příliš v lásce. Uwe by mohl vyprávět... Nejinak to dopadlo i při nové adaptaci vynikající počítačové hry, kde se můžete vžít do holohlavého chladného zabijáka. Film má mnoho vad, které způsobují, že vzniklý snímek není tak povedený, jak se od něj očekávalo. Tak za prvé, Timothy Olyphant se do role vůbec nehodí. S čárovým kódem na zátylku by se hodil spíše do supermárketu, kde by se svým milým vzezřením mohl stvárnit sympatického prodavače, vraha ovšem rozhodně ne. Stupidní scénář se snoubí s tuctovostí i s velkými rozdíly, které s hrou příliš nepasují. Hitman měl vždy pracovat v tichosti, bez zbytečných svědků... Ve filmu je na můj vkus až příliš scén, kde se Hitman spíše podobá Arneemu Terminátorovi. A zápletka s ruskou milenkou mi připomíná nějakou bondovku nebo americký akční film z doby studené války. Tohle se prostě moc nepovedlo a myslím si, že každý hráč, který jednou zkusil s hitmanem postřílet pár nepřátel nikdy tento film nebude mít v lásce.

Scary Movie 2 (2001)

Asi jsem úchylnej, nebo posedlej ďáblem, ale mě se ta blbost líbila. Na Scary Movie se nesmí nahlížet příliš kriticky, neboť poměrně trefně paroduje většinu filmových braků (ale nejenom braků), které k tomu jednoduše svádějí. První díl byl asi vtipnější, neboť vřískot přeci jen dával více prostoru pro vtip, ale dvojka také podle mě nepatří do škatulky "Ed Woodovských filmů". Chytrost ani dobrý scénář sice nepřináší, zato některé scény parodující ostatní filmy jsou prostě nezapomenutelné. Stejně u mě na plné čáře vyhrává parodie baskeťácké reklamy, ale scéna se silikonem z prvního dílu zatím v mojí hitparádě dominuje :-)

Občan Havel (2007)

Velmi zajímavý pohled "pod pokličku" na působení podle mě nejlepšího prezidenta naší vlasti po Masarykovi. Působivý snímek zdokumentovává Havlovo prezidentování od rozdělení federace až po nástup Václava Klause. Ve filmu je mnoho silných, ale i humorných okamžiků, které z filmu nedělají pouze uspávací dokument, ale živého průvodce v kuloárech Hradu 90. let. Potvrdíme si mnoho veřejných tajemství a dozvíme se mnoho zajímavostí... že Zeman skutečně s becherovkou nešetřil ani při návštěvách u prezidenta a byl výborný manipulátor, že Klaus a Havel se nesnášeli jak kočka a myš nebo že značkou cigaret number one pro prezidenta Havla byly jenom Camelky. Nejsilnější moment je odchod paní Olgy, který je skutečně dojemný, také nervy před volbou prezidenta jsou umořující, zvláště podtrženy projevem nenávistného republikána. Havel to měl v životě těžké a myslím si, že dokument pana Kouteckého je příjemným podtržením za jeho politickým životem.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Filmový šéfkuchař Tim Buton se opět předvedl. Naservíroval nám, divákům konzumentů, geniálně připravený, dozlatova upečený, vevnitř sice trochu dost krvavý a syrový masový koláček, který u většiny diváku sklidil takový úspěch, jako si paní Lovettová představovala jenom v těch nejrůžovějších snech. Jako u všech Burtonových filmů je každý záběr vyšperkován do posledního detailu. Vše působí tmavě, syrově zašedle, vize Alžbětinského Londýna plného krys a špíny je prostě dokonalá. Exteriéry interiéry i kostými jsou úžasně sladěny a vše je tak hrozivě studené, až z toho mrazí. Tim má muzikály zmáknuté a proto i z takových herců jako je Johnny, kteří se zpěvem jistě zrovna neživí, dokázal vymáčknout výkony hodné slavíků. Potterovská sestava Rickman – Carter skvěle sekunduje šílenému Deppovi a vytváří tak herecké obsazení, o kterém se leckterému režisérovi zdá v nejhezčích snech. Navíc malá rolička Sachy Barona Cohena je perličkou navíc. Ostatně všechny herecké výkony jsou vynikající, přejděme tedy k hodnocení další časti filmu a to je scénář. Ten vychází z velmi oblíbeného muzikálu stejného jména, proto měl Tim možná maličko svázané ruce, což se ale ve filmu vůbec neprojeví. Snímek je o pomstě, která je cítit na každém kroku a její špatnost se příznačně vznáší i v kouři z lidských ostatků nad Sweeneyho holičstvím. Ve filmu je opravdu hodně krve, která svou poněkud světlejší a červenější barvou při každém podříznutí krčku vždy šokuje a je důkazem Sweeneho hrozných skutků, kterou provedl. Na závěr bych chtěl napsat i pár kritických slov. Je pravda, že ze začátku se film rozjíždí zvolna a až na závěr nabírá opravdu vražedné tempo, a tu a tam se mi některé písně svou melodičností trochu nelíbily, přesto je to opět jeden z filmů, u kterého se nedá jinak než za 5*.

Monstrum (2008)

Matt Reeves měl jednou dlouhý večer, a tak se rozhodl, že zajde do videopůjčovny. Jeho oblíbený Armagedon už však měli vypůjčený a tak šahl hned do vedlejší přihrátky a vytáhl Godzilu. To bude ono, blesklo mu v hlavě, film u kterého nemusím myslet a přitom se ještě pobavím. Popadl Goodzilu a dychtivě utíkal k pokladně, kde mu za hezký pohled přidala otylá prodavačka ještě jako bonus film Blair Witch. Ten Matt ještě neviděl a tak se těšil, co večer spolu se svou nejvěrnější přítelkyní televizí zažije. Rok uběhl jako voda a nyní se mu do kapsy hrnou milióny jenom kvůli tomu zajímavému nápadu, který vymyslel po dokoukání obou filmů: co takhle hlavní prvky obou filmů spojit dohromady v jeden? Příšeru i dějství zanechal jako z Godzily, kameru, nejistotu a konec ze Záhady Blair Witch, a voilá, po napresování nemalé sumy peněz od Abramse byl film na světě. No, atmosféra v kině a celkový zážitek z kina byly bombastické, pocity jsem měl podobné, jako když jsem odcházel z Transformers, ale víc než toto film nenabízí. Nehledejmě žádný hluboký děj nebo nápad, prostě jenom úžasný vizuální zážitet. Přesto doporučuji speciálně u tohoto filmu zajít si do kina, protože scény jako boj vojska s monstrem snímaný z poza auta (kdo viděl, ví, o čem mluvím) prostě nemůžou z monitoru či televize zapůsobit stejně jako z velkého plátna.

Jméno růže (1986)

Agent 007 se nám vrátil o pár století do minulosti, aby v adaptaci slavného románu Umenrta Eca ztvárnil charismatického františkána s genialitou detektiva Colomba. Středověk je ztvárněn s velmi krutými a realistickými rysy, které byly asi ve své době běžné, moderním lidem už však přijdou velmi otřesné až nechutné. Film kritzuje hloupost inkvizice a náboženských dogmat, které sloužily jenom k zotročení lidu a k obohacování duchovenstva. Je sice pravda, že se mi chvílemi zdál film až příliš natahovaný, to však nic nemění na jeho nesporné kvalitě. Tu a tam mi sice přišlo, že Sean a Christian vypadali jak Sherlok Holmes a Watson, ale to bylo myslím účelem. Seanovi ale chyběla ta dýmka :-)