Shrek Třetí (2007)

Shrečku, Shrečku, vystrč růžky, dokud držím v ruce nůžky... Zelený zlobr se potřetí vřítil do kin a způsobil průvan ve většině rodičovských peněženek. Ratolesti byly jistě nadšené, rodiče už však tolik ne, neboť scénář pro třetí díl Shreka byl cíleně psán pro ty malé, avšak na ty dospělé se jaksi zapomnělo. Shrek zde ztrácí své originální kouzlo a stává se tuctovým animákem s tuctovými vtipy, které jsou navíc většinou výtažkem z vtipů z předchozích dílů. Ale protože jsem dost infantiní, tak se mi i přesto toto třetí pokračování docela líbilo. Dvě hvězdičky film získává za animaci, která je opět vynikající, za děj přidám hvězdičku. Dějová linie s princem Arturem i jeho postava samotná mi však přišly zbytečně nerozvinuté a možná, že by se nic nestalo, kdyby ji autoři "jaksi" vynechali, protože nejvíc je zde prohlubováno a rozšiřováno téma Shrekova rodičovství. Nebudu se více rozepisovat o slabém scénáři, spíše bych ještě vyzvihl několik dobrých momentů z šedého průměru celého filmu. Jednoznačně nejlepší momenty jsou spojeny s perníčkem a Pinokiem, nálet na košťatech mě také rozesmál, a to bude asi vše... Bohužel opět platí známé heslo o třetích pokračováních. Nechal bych už Shreka v klidu vychovávat své ratolesti a vy scénáristé od Dreamworks se přestaňte dloubat v nose a vymyslete něco nového.

Medvídek (2007)

Nerozlucné duo Hrebejk & Jarchovsky si u me svým Medvídkem vyslouzili velkou pochvalu. Vím, ze svého medveda upekli jen za úcelem zalíbení u co nejvetsiho mnozství diváku, ale vem to cert, me si tímto filmem omotali kolem prstu. Mozna je to kvuli zajímavému príbehu "ze zivota", jiste kvuli vynikajícím hereckým výkonum a váhu na tom má i velmi dobrá hudba. Potesila me i mala role pana Menzela ci cameo Cyrila Svobody, které pridává filmu na realisticnosti. A proc tedy nedávám plný pocet hvezd? Protoze film má bohuzel i své mouchy, kterými jsou hlavne nekteré nudné a podle me i zbytecne scény, které pusobí jako pena vyplnující mezery v deji. Nicméne jeden z nejlepsích pocinu ceské kinematografie posledních let. Opet omluva za hacky ;-)

60 sekund (2000)

Já si myslím, ze tento film splnuje to, co si predsevzal - pobavit divaky sviznou akci a peknými bouráky. Pokud meli autori nejaké vyssi cile, tak by se u takoveho typu filmu jako je 60 sekund meli soustredit i na tu malickost, ktere se rika scenar. Ten byl totiz spíchnutý velmi horkou jehlou, az se mi nad nelogicností nekterých scén zahrávaly mozkové závity. Na to, kolik ve filmu hrálo hvezd, byly herecké výkony slabé a nevyvázené. Hlavne me mrzí, ze více prostoru nedostala peroxidová A. Jolie, nebot zde byla obsazená skutecne jen kuli svému slavnému jménu. Pochválil bych vsak slusnou kameru, dobrou muziku a povedený strih akcních scén. Tak az nekdy budete koukat na 60 sekund, vemte si pytel popkornu, vypnete mozkove závity a film se vám bude líbit. Opet omluva za diakritiku :-).

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Texasky masakr motorovou pilou je nazev, ktery presne vystihuje pomerne chaby dej filmu. Nic vic, nez masakrovani, muceni, bodani, napichovani ci strileni nekolika mladych americanu zde neuvidime. Scenar je bohuzel chaby, pripominal mi spise kopii nejakeho dilu saw bez pasti, ale kupodivu se mi tento film libil. Mozna jsem nejak vnitrne zvraceny, ale podobne vyvrazdovaci horory popkornoveho typu s psychopatickym vrahem se mi libi daleko vice nez nejake hororove slataniny s ufony. Navic me prijemne prekvapili herecke vykony, obvzlaste uchylny serif ci kraska Jessica Biel, kterou mam opravdu rad nejen kvuli jejimu hereckemu umu. Take bych pochvalil kameru, ktera me napriklad zaberem skrz prostrelenou hlavu velmi potesila. Skoda jen toho hloupejsiho scenare... 3* A omlouvam se za diakritiku, moje pda nepodporuje cestinu.

Halloween (2007)

Představste si, že jste na nějaké zajímavé párty. Po pár sklenkách alkoholu jste už poměrně v náladě a dáte se do řeči s dívkou vašich snů. Povídáte si a už to začíná vypadat nadějně, kdyyyž.... v tu chvíli přijde její kluk, dá vám pěstí mezi oči a společně se svou holkou odkráčí někam do pryč. Stejně na mě zapůsobil i tento Zombie horor (jak příznačné jméno režisérovo :-)). Nejdříve mě příjemně překvapil, už jsem začal doufat, že by snad pánové z Hollywodu dokázali natočit něco, co by se dokázalo zapsat do historie, ovšem po první 1/4 snímku přišel krutý úpadek a z filmu se stala tupá vyvražďovačka (všimněte si té monotónosti: vražedník své oběti vždy buď zabil ve vzduchu - ať již připíchl, zardousil či pověsil; nebo je táhal a bodal ve vertikální poloze). Jak jsem již podotkl, scénáristé udělali chybu, že úvodní dobře našlápnutý příběh s malým vlasatým hlavním hrdinou posunuli o 15 let vpřed a z vraha udělali dvoumetrovou tupou gorilu, která už mě nijak neoslovila. Ze závěru filmu byl už cítit jen tupý tah na bránu s cílem, aby se diváci co nejvíc vylekali a aby jim z cákající krve bylo co nejhůře od žaludku (mně samotnému už také některé scény přišli trochu přehnané). Každá zástupkyně ženského pohlaví (krom hlavní hrdinky), která hrála v tomto filmu, si to musela zákonitě s někým rozdávat nebo být štětka, takže tento snímek chvílemi připomínal hororové softporno (vzpomeňme si třeba na začátek Hostelu aneb I want fuck in Bratislava :-)). Ale abych vyzdvihl i některé klady, kterých však bylo jako šafránu, zmíním dobře napsané dialogy (zvláště některé "setěry" byli opravdu povedené) a menší roli mého oblíbence Dannyho Treja, kterého jsem snad poprvé v životě viděl v roli staršího brejlatého muže:-) Suma sumárum je tento horor ztráta času i peněz, počkejte si na dvd a pusťte si ho jen v případě, že máte silný žaludek.

Špióni jako my (1985)

John Landis dokázal krásně zlehčit a zparodovat situaci mezi USA a SSSR na konci studené války. Tato komedie si dělá legraci opravdu ze všeho, co bylo v této době tak vážné, z armád obou bloků, z hrozeb jaderné války i z technických vymožeností té doby. Krásné bakelitové modely všelijakých zbraní a satelitů se nám pohupují před kamerou a zahrnují nás svým neopakovatelným kouzlem z dob, kdy filmové digitální efekty byly ještě v plenách. Hlavní dvojice amerických špionů - tupců je poměrně zdařile ztvárněna a krom několika trapných gagů se s nimi můžete celý film příjemně bavit. Na rozdíl od většiny podobných filmů jsou hlavními záporáky američtí důstojníci, což naznačuje, že tento snímek není rozhodně nijak propagandistický, ba naopak, spíše kritický a parodující tehdejší americkou politiku. U srdce (a nejen tam) nás zahřejí krásné tajné agentky a pobaví nás stylizace policejní volhy, která jako by z oka vypadla vozu americké policie. A "člověče nezlob se" s atomovkami na závěr, to mě opravdu rozesmálo :-)

30 dní dlouhá noc (2007)

Celý svět je tvořen protiklady, existuje láska i nenávist, narození a smrt, dobro a zlo, den a noc - světlo a tma. Tyto protiklady mají být v rovnováze, avšak když jeden z nich získá nadvládu nad tím druhým, je zle. Já osobně bych bez slunce žít nemohl, dodává mi energii, v létě mě zahřívá a když v zimě vykoukne zpoza mraků, hned mi to zvedne náladu. Lidé za polárním kruhem to však mají těžké, jejich dny i noci jsou bohužel o něco delší. A když se mrazivá dlouhá temnota spojí s krvelačnými upíry, je námět na děsivý horůrek na světě. I když hororové filmy upřímně nemusím (no jo no, tak jsem posera no :-)), tato Sladova adaptace pro mě neznámého komiksu se mi velmi líbila. Nejen kvůli úžasnému vizuálnímu provedení, ale také kvůli odbočení od klasického hororového bafacího klišé (i když těch"bafáků" se tam také pár objeví), neboť hororovým prvkem tohoto filmu je především strach, beznaděj a kruté scény, kde si tvůrci opravdu neberou servítky (opravdu byly spotřebovány hektolitry filmařské krve). Stylizace upírů je taky bezchybná, hlavně jejich "nazghulovský" jazyk a kvičení doslová nahání hrůzu. Jednají chytře, využívají návnad a loví ve smečkách jak vlci, takže bezbranní lidé nemájí šanci. Kolikrát jsem se při sledování filmu přistihl, jak se mačkám na kamarádku na sousedním sedadle a kryji si oči, protože atmosféra tohoto filmu je prostě děsivá. Jedinou slabinou tohoto filmu tedy zůstávají slabší dialogy (i když narážka na Belu Lugosiho je dokonálá) a klasická hororová lineárnost vymírání hlavních a vedlejších postav, která je jasná už od prvních 10ti minut. Do těch 5* tomu ještě něco chybí, avšak rozhodně nejlepší hororový počin poslední doby, co jsem měl možnost zhlédnout.

Jízda na střele (2004)

Ano, je to sice střelený kontroverzní snímek, který se nemusí všem líbit, mě ale pobavil. Ty krásné a vtipné hororové vize, hlavní hrdina takový trouba a smrťák jezdící v krásné červené americe mě prostě dostali. Námět je zajímavý, i když ústřední téma, vybrat si před smrtkou, koho si vezme na onen svět, je už trošku ohrané. Naopak krátké stopovací etudy (starý muž vzpomínající na svou mrtvou ženu, teréňák se zabijáky) a Alanova schyzofrenie film mile oživují a nebýt trošku zazdívacího závěru, bylo by to i na 4*.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Co si představíte pod pojmem "Grindhouse" = "Dům mlýnků"? Mně se před očima zjeví obraz neuvěřitelně tupého béčka plného zoombieků a krve. A to bohužel / bohudík Rodriguezova část odváženého projektu Grindhouse, Planet Terror splňuje na 100%. Jako ve správném béčku jsou hlavními záporáky nechutní zombíci (zmutovaní lidé) s vředy v ksichtě, kteří požírají lidi, mezi tím běhá hrstka přeživších, těch "odvážných", kteří hloupé zombíky kosí jak zemědělec obilí. To vše podkresluje slušná hudba, množství filmových (záměrných) chyb (nejvíc mě dostala chybějící část - missing reel - režisér jednoduše nevěděl, jak všechny hrdiny dostat na jedno místo, a tak prostě napsal chybějící kotouč a v dalším záběru už byli všichni schromážděni), ale to je asi tak vše. Robert podle mě trošku přepískl v některých částech, které byli už neúnosné - např. smrt mladého chlapečka. Můj oblíbenec Bruce film také moc nepozvedl, mihl se v něm jen na pár sekund a nebýt krásné Rose McGonovan, nebylo by se ve filmu moc na co dívat. I když vím, že žánrově a tedy i svým zpracováním tento film naprosto sedí, nemůžu se ubránit srovnání s Tarantinovým Death Proof, který má s tímto snímkem společné snad jen jméno Grindhouse a občasné filmové chybky. Mě se ta Quentinova část líbila stokrát víc. Dlouhé rozhovory mezi krásnými ženami, nadupaná auta a charismatický záporák se s tímto úmyslně hrůzným béčkem nemohou srovnávat. Snad natočí Macheta, to by mohl být opravdu zajímavý film :-) 2,5*

Blade: Trinity (2004)

Upíročlověk Blade a jeho zpěvácký ocásek Kris Kristofferson opět zasahují, tentokrát ještě s krásnou Jessicou Biel a tvrďáckým R. Reynoldsem bojují proti "prison breakovi", praupíru Dominicovi Purcellovi. Už tahle věta napovídá, že film nebude valné kvality a že spíše než chytrostí bude oplývat do očí bijící hloupostí. Režisér Goyer vsadil na bombastické efekty a dlouhé propracované souboje, ale scénář vysloveně sešil horkou jehlou, jen aby se zisky hrnuly. Proto na mě celý film působil jako velká parodie a jako zažraný fanda Prison breaka jsem opravdu vyprskl smíchy, když se z obávaného praupíra stal Dominic Purcell, pochodující v rozhalece po ulicích a děsící malé holčičky. Wesley se snaží být drsný jak rejžák, ale kvůli tupým, rádoby cool hláškám, se mu to prostě povést nemůže. Ovšem za nápad vakuovaných lidí dávam 2*, to se opravdu povedlo :-) Jinak se jedná opravdu o monster hovadinu a snad se na to ani nedívejte, je to ztráta času.