• Krátkometrážní

Městečko prokletých (1960)

Vcelku věrohodný přepis původní Wyndhamovy povídky, avšak s průměrným zpracováním. 77 minut očividně nestačí - nečíst knihu, leccos bych zřejmě ve filmu nepochopil, protože tu chybí jakési propojení jednotlivých sekvencí, jejich návaznost. Když jsem při sledování v duchu četl "Midwichské kukačky" znovu, přišel mi film děravý jako ementál a strašně se tu skákalo. Vypadá to, jako by z celé knihy bylo vytaženo několik momentů, které se nafilmovaly a poslepily do tohodle celku. Trochu mě tu taky iritovalo to teatrální britský hraní, ale naopak bych tu rád pochválil konec, který určitě patří k té silnější a světlé stránce. Pompézní :-)

Year with Armin van Buuren, A (2012)

Upustím teď od subjektivity v tom smyslu, že Armin co do hudební produkce momentálně v mých očích pomalu, ale jistě upadá, a pokusím se zaměřit na dokument objektivně. Těch pět hvězd totiž hlavně patří tomu, jak je film exkluzivní, jedinečnej a jak moc mě potěšil, až mě zamrzela ta pouhopouhá skorohodinka. Co víc si totiž fanda trancové muziky může přát, než se trochu pošťourat v osobním životě jedné z největších hvězd a zakladatelů tohoto žánru a nakouknout trochu i jinam, než pouze mezi tančící davy plný euforie, před mixážní pult kteréhokoli disk-žokeje, zkrátka vidět jen další sestřih nějaké párty? Dokument je opět samozřejmě okatě přespříliš jednostranný (jako že s nějakým špatným slůvkem na Arminovu stranu zrovna nepočítejte), ale dá se od toho odhlídnout. Jinak určitě zajímavé v každém ohledu. Ano, věřím tomu, že Armin by se pro fandy rozkrájel. Tím spíš mi potom bylo občas líto manželky, protože jsem měl pocit, že ji Armin suverénně přehlíží. Osobně mě to vede k zamyšlení (nejen u Armina) - dá se skutečně vést smysluplný partnerský vztah, pokud "máte na starosti" vlastní hudební vydavatelství (jasně, Armada už je dneska tak velká, že žezlo se tu dá předat prakticky komukoli a maká tu hafo poslíčků, ale--), jezdíte po šňůře, trávíte čas ve studiu na nových skladbách, pravidelně týden co týden chystáte dvouhodinovou radioshow, atd.? Jinak bylo milý vidět, že i přes ta léta popularity bývá Armin před těsným příchodem na stage trochu nervózní. Co už však milý vidět nebylo? Objímání se s Davidem Guettou. No, co bych rád napsal na konec? Nebylo to náhodou nějak takhle? "Trance je svým způsobem druh náboženství. Ještě nikdy jsem neviděl, že by nějaký hudební žánr lidi tolik stmeloval." [:-}

Krvavá zátoka (1971)

To jsou zase jednou titulky - "Vyvražďovačka, která inspirovala Pátek třináctého." S odstupem času by se pro některý prvky (z mýho pohledu však zcela náhodný) tohle tvrdit dalo, ale především je Krvavá zátoka taková nudnější detektivka. Ke konci už jsem se malinko přestával orientovat v tom, kdo je a kdy byl vrah. A aby ne, když se začnou mordovat všichni navzájem. Podobně jsem byl celou dobu na vážkách, zda se většina příběhu (tím myslím od cca druhé půlky) odehrává v noci, protože v jednom záběru je černočerná tma, v dalším pološero jako z dob brzkého rána a v dalším by jeden řekl, že snad nad zátokou vykoukne i nějaký to sluníčko. Jenže v příběhu jde pořád o jednu a tu samou dějovou linku! Z hudebního doprovodu, na rozdíl od ostatních, taky rozhodně unešenej nejsem, ba právě naopak - v hlavě mi utkvěla hned úvodní scéna s hraběnkou, která se vozíčkem koulí po místnosti sem a tam a hraje při tom instrumentálka, jako když se má Angelika poprvé milovat. To už raději electro-synth Jean-Michela Jarreho :)

Dům milosrdných sester (1983)

Takový...nevýrazný, mdlý? Jasně, má to ten typickej osmdesátkovej slasherovskej look, ale chybělo tady nějaký grády, protože celej film se docela vlek'. A vrah, na kterym tenhle žánr většinou stojí a padá, byl pro mě docela nezajímavej, protože většinu času je vidět jenom jeho ruka, která se zrovna rozmachuje, aby do někoho zahrotila berli (to jest další věc - vraždy po čase přestávají bejt zábavný, protože postrádají nápady a originalitu), ke konci je vrahova identita vidět na pár sekund, hned nato je příliš rychle (a samozřejmě zdánlivě) zprovozenej ze světa. Chybí tu troška lepšího finálního vysvětlení a herecký výkony bych tu jako ostatní taky zrovna nechválil - představitelka Katherine je např. ve scéně, kdy jede v autě s doktorem Beckem, po herecké stránce až nechutně trapná. Nojono, prostě 3* z lásky k vyvražďovačkám :)

Lesní duch (1981)

Čeho jste se tady, Probůh, lidi, báli? Těch v jednom kuse vřískajících zombíků, co zrovna když nestojí mezi futrama u dveří a protivně se nechichotají, tak ná vás mluví magnotofónově zkresleným hlasem, že vás co nevidět dostanou, takže bude lepší, když se od nich necháte hryznout hned? Nebo toho, že pořád blijou nějaký mlíko a hektolitry višňovýho sirupu? Strašná otrava, co mi bytostně pila krev a trhala uši. Atmosféra taky žádná - na odlehlou chatu hluboko v lesích jsou scény moc přesvícený a taky se všude okolo pouští moc dýmovnice. Co na druhou stranu vítam, jsou masky a svym způsobem fakt, že z pětičlenný grupy v čele s dívčím osazenstvem z toho jako jediný živý vyvázne chlápek, což se v hororech jen tak nevidí :) Myslel jsem, že až pokračování se vůbec netají tím, že je mimojiný komediálně laděný, ale začínám o tom silně pochybovat. Třeba mi tenhle crejzy typ hororu vůbec nesedl, každopádně nad označením "kultovní klasika" mam tentokrát jedno velký WTF.

Go On (2012) (seriál)

Zatím se budu držet při zemi a střídmě udělím 4 hvězdičky. Pokud se ale zbytek seriálu co do kvality ponese v duchu pilotní epizody, myslím, že bude o co stát a těch 5 by se tu nakonec vyloupnout mohlo. Matthew opět hraje podle mýho gusta, jeho humor je mi opět šitý přímo na míru a celý seriál zatím bravurně a svěže táhne :)

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Další z těch cool filmů, kterej byl po léta cenzurován a zakazován? Ale sim vás! Je mi líto, i s přihlédnutím k době vzniku filmu jsem se necítil nijak pohoršenej nebo znechucenej. Za což sice možná může fakt, že si nás hororoví tvůrci za ty roky stačili pořádně vychovat v odolnosti ke kdejakým zvrácenostem, ale svoje hodnocení dávám především proto, že Texaskej masakr už je strašně profláknutý a omletý téma a když vezmu v potaz i jeho veškerá pokračování a remaky (všechny jsem viděl), tak originál už bohužel neměl čím překvapit, protože všechny díly de facto jedou podle jedné a té samé šablony, akorát jsou obměněni herci. Škoda, ale nálepku klasiky a kultu v hororovym žánru tomu rozhodně upírat nechci ;)

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tse, a pak že se šrotujou auta jenom v Kobře 11 :D Potěší návrat snad všech hlavních i vedlejších postav z předchozích dílů, ale na můj vkus je rychlá pětka zbytečně nafouklá, stopáž by šlo jistojistě taky zkrátit, ale hlavně už je moc přemrštěná v rámci akčních scén a už na samém začátku (krádež automobilů z vlaku) jsem se jim musel přiblble usmívat. Taky otáčení těch "zlých" postav v dobré už začíná bejt v rámci této série tak trochu klišé, každopádně coby zábava na odreagování tento snímek poslouží maximálně, Justin Lin se s každým dílem lepší, stává se z něj zručný rejža, a tak už bych si šestku rád nenechal ujet ve vytuněných kinech... ;)

Rychlí a zběsilí (2009)

Samotnej film by byl za 4, ale pětihvězdovym hodnocením se snažím dát najevo, kterej že to vlastně díl z této série se mi zatím líbil nejvíc. On je sice stejně připitoměle přehnaný jako jeho následovník, ale bavil mě zkrátka víc - dost možná proto, že oceňuju, že se ještě podobně jako předchůdci drží spíše toho "Need for Speed" stylu... ;)

Nezastavitelný (2010)

Nebezpečná rychlost na kolejích :) Jo, takovejhle klišoidní hollywoodskej akčňák, ve kterym se ze dvou prosťáčků, kterým všichni fandí, rázem stanou hrdinové, a ve kterym se setkáme s klasickou dávkou patosu, který razantně tlačí na divákovy emoce, takovejhle film už mi dlouho chyběl. Poslední půlhodina nedá vydechnout, celý je to stylově natočený, efektivně sestříhaný a hudba Gregson-Williamse opět výborná - v napínavých momentech jsem z ní měl husí kůži :-)