• Romantický

Rachel se vdává (2008)

Zo začiatku veľmi sľubne sa rozvíjajúca dráma, postupom času však do bubliny a zbytočných situácií (ktoré zo začiatku pútajú, neskôr však nudia) sa rútiaca záležitosť, ktorej hlavným problémom je, že hoci má kvantum vynikajúcich hercov a ešte lepších postáv, odmieta sa na ne sústrediť v plnej hĺbke, ktorá sa skýta. Skrátiť o pol hodinu z dvojhodinovej stopáže, vycucnúť z potenciálu rodinného pekla a výbornej Anne Hathaway o niečo tvrdšiu, kompaktnejšiu drámu, ktorá by rozpútala poriadne emócie. Takto k tomu často má síce blízko, avšak miesto onej šťavnatej drámy je tu len realisticky pôsobiaca (aj keď dobre režírovaná) nekomplexná (miestami) nuda. A to je vzhľadom na moje veľké očakávania a radosť škoda.

Vše o mé matce (1999)

Almodóvar síce režijne nediriguje podľa môjho omnoho vizionárskejšieho a hlavne poeticky ladeného vkusu detailov a náznakov, jednoznačne si ma však podmanil neuveriteľne úžasnou zásobou ženských postáv, z ktorých každá má obrovský kus vlastného príbehu a pole na ktorom ho môže rozohrávať v rovine časovej i príbehovej tak, aby vás vrazila do gauča či postele a nedovolila vám do poslednej chvíle vydýchnuť. Skvelí herci a situácie, ktoré mi pripravili jeden zo zážitkov filmografie, po ktorom je Almodóvar zaručene v mojom lístku obľúbených tvorcov, taký aký je. Svojský, ale predsa. P.S. Penélope Cruz nehrala zatiaľ nikde lepšie. (Ani VOLVER ani VICKY CRISTINA BARCELONA). Veľmi sa teším na tohtoročnú novinku, kde sa s ňou opäť stretáva.

Život podle Dana (2007)

Príjemná a zábavná oddychová záležitosť o rodinnom víkende, ktorý sa zvrtne v interpretáciu a náhaňačku lásky v jej najmožnejších podobách. Roztomilý Steve Carell a okúzlujúca Juliette Binoche sú hlavným ťažiskom a ich iskrenie rozohráva všetky vedľajšie atribúty. Príjemne strávený čas. Hedges má veľký senáristický talent, niektoré situácie (ako napr. tolerancia otca voči správaniu jeho detí voči nemu samotnému) sa mi zdali miestami nerealistická, málo rodičov by reagovalo tak kľudne. Dane Cook, Dianne Wiest a dokonca i moja zbožňovaná Emily Blunt sú pekným spestrením v menších rolách.

Cestující (2008)

V prvých dvoch rovinách film, ktorý sa zúfalo snaží fungovať, no nejde mu to. Dej, postavy, všetko je to tak papierom šuštiace až to bolí a ja som si neustále opakoval, aký hlúpy film! Záverečná pointa, o ktorej viete už od prvého záberu nie je prekvapivá, no to ako je natočená, podložená veľmi príjemnou hudbou Eda Shearmura, dodáva celému filmu veľmi príjemné, melancholické až jemne poetické vyznenie. A to ho vyťahuje z podpriemeru. Slušný, ničím zvlášť zaujímavý, no príjemný kúsok.

Pochyby (2008)

Brilantná hra v trojfarebnej charakterovej kompozícii TVRDOSŤ-NEŽNOSŤ-POCHYBY. John Patrick Shanley podľa vlastnej hry napísal a zrežíroval vynikajúcu drámu s ironickým podtónom a trpkým faktom, že pochybnosti nikdy nedostoja čistému precitnutiu a ľahkému odbúraniu, zatrateniu. A popri vynikajúcej hudbe a tiež kamere Rogera Deakinsa (Revolutionary Road, The Reader, Shawshank Redemption) sa mu darí komandovať skvelú Meryl, pochybností hodného Hoffmana a neuveriteľne talentovanú Amy Adams. Jedna z drám roka.

Předčítač (2008)

Príbeh o hraniciach možností ľudského vnútra, vnímania. O láske, ktorá sa vymyká schémam, dostáva sa do ústredia zvrátenosti a nepochopenia. Láska, ktorá sa snaží zotrvať v životnom prúde páru očí, získať kúsok nádeje, opradená tajomstvami a zvláštnym spôsobom vzájomného porozumenia. Kate Winslet herecky koncertuje v úžasne natočenom a brilantne zrežírovanom počine Stephena Daldryho, jedného z najlepších autorov súčasnosti. Film, ktorý je tvrdý, bolestný, smutný, emotívny, drsný a krásne poetický no nenaplnený, tak ako pravdivý svet.

Baby Máma (2008)

Ničím výnimočná, no preveľmi sympatická BABY COMEDY, ktorá vyčarí úsmev i zahreje a hlavne na tú svoju ,,akurát,, stopáž zabaví a poskytne výkony Tiny Fey a Amy Poehler. Proste oddych ako sa patrí. Sigourney Weaver ako neustále gravidná 50tnička stála tiež zato!

True Blood: Pravá krev (2008) (seriál)

Príjemná záležitosť. V dobe, keď umelo kalkulujúce seriálové ,,perly,, ako HEROES a spol. manipulujú divákmi, TRUE BLOOD ide svojou vlastnou cestou, nekalkuluje vopred a necháva dej plynúť od epizódy k epizóde, čo sa niekedy nevypláca a závaňa nesúdržnosťou, no príjemne upozorňuje, že je niečím iným. Sex, béčkové násilie, krv, krv, krv a sympatickí hlavní predstavitelia o ktorých nikdy tak naisto neviete kým vlastne sú. Príbeh o upíroch (a nielen nich) v našom svete, ktorí sa snažia zrovnoprávňovať svoje existencie sa odohráva v Louisannskom mestečku Bont-Teump a Anna Paquin ako telekinetická servírka obklopená nebezpečenstvom a skvelou partiou postáv rozohráva v prvej 12 dielnej sérii napínavú hru na mačku a myš, ktorá nikdy nenudí. Dúfam, že pripravovaná séria č. 2 neupadne a bude sa držať a ďalej sa rozvíjať po tej lepšej stránke. Season 1 za 8/10

Zlatý Glóbus 2009 (2009) (pořad)

Udalosť večera : Triumf Kate Winslet, (I am used to my not winning habit! :) To dievča konečne ukázalo, že má nato byť najlepšou v roku, dokonca v dvoch kategóriách za sebou. Po dlhom čakaní a nulovému víťazstvu, teraz nielen zaslúžene, ale hlavne právom ( kto videl RR ci Reader, vie o čom hovorím) dosiahnutý vrchol. Len tak ďalej aj na Oscaroch!;)

Sailor Moon (1995) (seriál)

Detsky nostalgická, no teraz v dospelosti stále dokonale hlboká a farebná úchyláckosť pre tých čo veria v lásku, priateľstvo a samozrejme v boj dobra a zla, ktorý môže mať často filozofické podtexty, hoci i primitívnejšieho a jednoduchšieho charakteru.