V (2009) (seriál)

Véčko je seriálová sci-fi jízda první kategorie a pokud se nebudete moc nimrat v detailech nebo nejste z těch, co většinu daného žánru považují za "kravinu", určitě vás dostane. Všechno je tu na očko (a vlastně ucho taky :o)) hodně seriózní, ani náznak vtipkování minutu před výbuchem jako v SG Atlantis, žádné žertíky o dvacáté páté záchraně světa a přilehlého vesmíru (možná to začne ve druhé sérii ;o)), všechno je mrazivě pravděpodobné. I když...trochu mě rozčiluje modrá energie, která má neskutečnou sílu a přitom si jí můžete jen tak muckat mezi prstama. Ale to už jsme u toho hnidopišství....takže STOP. Celou první sérií prostupuje zásadní motiv mediálního oblbování masy, která vskutku zbaští úplně všechno, pokud se jí to vyčůraně naservíruje. Charaktery většinou nejsou šablonovitě jednoznačné, dějové zákruty víc než vymazlené, občas přijde šok, tempo tak akorát - ani videoklipový maglajs, ani blábolivá nuda. Účast největších seriálových hvězd je samozřejmostí a všechny odvádějí velmi solidní herecký výkon. Ovšem orgie vizuálních efektů nečekejte, jsou jen tam, kde jsou potřeba. Takhle nějak by měl vypadat současný seriálový mainstream. Ovšem nevypadá, takže V je nadprůměr. Nevím, jak vy, ale já nic víc od podobných kusů neočekávám - ani kdybyste mi zlámali nohy.

Skladiště 13 (2009) (seriál)

Dalo se čekat, že když se sejdou u jedné série autoři Farscape a Angela (dobrá, tak teda taky trochu Buffy :o)), bude to jízda. A JE to jízda. Zrovna jsem prošel úhorem Defying Gravity a hurá, nazdar, sláva - konečně se královsky bavím! Je to rychlé, vtipné, zábavné, rozhodně ne šablonovité - prostě další špičkový seriál na úrovni Fringe nebo Eureky (ve druhé sérii ostatně Fargo osobně dorazí na kšeft :o)). I Warehouse 13 vychází z praotce X-Files (podobně jako u Fringe je tu taky hlavní trojice Scullyová, Mulder plus jeden older Saul Rubinek), ovšem zdaleka není tak temné, místy spíš fraškoidní - teda v dobrém slova smyslu. V epizodních rolích tu pochopitelně narazíte na tu správnou héreckou pakáž z těch správných seriálů (Joe Flanigan, Rene Auberjonois atd. atd.). Eddie McClintock mi sice občas přijde trochu v křeči, ale to je jen drobná kosmetická vada. Maxxximální zábava a pohoda - aspoň zatím.

Stav beztíže (2009) (seriál)

Celkem často nadávám na to, že nějaký seriál televizní společnost uťala v nejlepším. Pravděpodobný předčasný konec Defying Gravity mě nechal ledově chladným. Ačkoliv se tenhle seriál tváří jako hluboká psychologická sonda "ze života", není to nic jiného než vztahová telenovela v raketě s neustálými otravnými flashbacky. Každý díl začíná a končí ponaučením, všechny postavy tu strašidelně pronásleduje jejich minulost a na sci-fi už moc místa nezbylo. Zato je tu vrchovatou měrou láska naplněná i nenaplněná, sex, při kterém není nic vidět, pro fajnšmekry dokonce i potrat. Poslat na šestiletou misi po sluneční soustavě takovou bandu labilních jedinců, z nichž někteří utvořili dokonce veselý nemanželský trojúhelník, může fakt jenom americký režisér a ne NASA. To by rovnou celý kosmický výzkum mohli v Americe zabalit a místo toho pěstovat baklažány.

Mrtví mezi námi (2009)

Mladí manželé se přistěhují do domu, který evidentně není úplně v pořádku. Už během rozbalování krabic vám dojde, že nedávno utrpěli ztrátu dítěte. Matku to poznamenalo tak, že je úplně mimo. A hádejte co! No jistěěěěě. VIDÍ MRTVÉ LIDI. Taky máte dojem, že už jste něco podobného viděli? Ale to je jen začátek. Do koktejlu si přihoďte obrýleného Čandru s úchylkou na okultní vědy, sexy sestru - cvičitelku aerobiku, milého mladého bankéře a místní Madonnu okresního formátu. A taky několik policajtů pokud možno ještě tupějších, než je znáte z českých vtipů. Ovšem děj pak ve finále s neuvěřitelnou kostrbatostí nabere tak sugestivní zákrutu, že se celkem vyplatí tohle béčko dokoukat - i přes příšerné herecké výkony, hloupě vykonstruovaný scénář a trapné hysterické exhibice hlavní hrdinky. Teda pokud přežijete první hodinu a neukoušete se nudou.

Jízda smrti (2007)

Spousta krve a bafání, ale hlavu ani patu to vskutku nemá. Apokalypsa vypukne jako na potvoru při úplňku, kombinovaným se zatměním a nastane strašlivá hromadná rvačka jehovistů s lidma. Celá šaráda se odehrává v metru - asi proto, že tam pracuje někdo ze štábu, takže se ušetřilo na exteriérech. Scénář žádnej, dialogy toporný a všichni hrdinové jsou sympatický asi jako kudla v žaludku, takže mě bylo dočista šumák, jak do sebe řežou. Chůze kolem jatek na mě působí víc. Stylově příbuznej Půlnoční masovlak s Vinnie Jonesem je asi tak o 3 třídy lepší, mimo jiné proto, že v něm hrajou herci. Jediný chvályhodný na tomhle filmu je, že si bere na mušku náboženský fanatiky, ovšem dělá to hodně hloupě. A ti gumoasfalti s červenejma vočima na konci, to už je vyloženě fraška. Pouze pro velmi nenáročné fandy řezání, sekání a krvácení.

Nářek duší (2009)

Velmi sugestivní "křesťanský" mystery-film s vypiplanou atmosférou, krásně dekadentními obrazy a výbornou hudbou. Někomu možná připomene Vymítače ďábla, někomu Šestý smysl. Navíc působí dost autenticky, takže by klidně snesl i poslední dobou evidentně módní cedulku "podle skutečné události" nebo tak něco. Vzhledem k tomu, že tu podobná berlička chybí, jsem utvrzený v pocitu, že se mnou autoři hráli čistou hru. A hráli jí dobře.

Zlověstné ticho (2007)

Dokonalý a žánrově superčístý atmosférický horror, kde každá vteřina sedí - v obraze i zvuku. Šílená manželka hrobníka s vycpaným havranem, rafinovaná zřícenina starého divadla, dekadentní sídlo hrdinova otce s rodinnou obrazovou galerií s vymazanými manželkami.... Žádné podřezávání a fontány krve v detailech, ale plíživý děs, mlhy, válející se nad ztraceným jezerem a zničující ataky ticha, při kterém "to" vždycky začne. Žádné zbytečné vykecávání, všechno je tak, jak má být - jakoby až úzkostlivě odměřené na lékárnických vahách. Možná až příliš vycizelované a dokonalé, tímpádem trochu sterilní. Ale ani náhodou nudné, aspoň já se teda na hodinky nedíval. :o)

Spirit (2008)

Pokud je pro vás komiks jen symbolem městského primitivismu (podobně jako hip-hop a urban-pop v hudbě), tenhle film vás v tom úspěšně utvrdí. Všechno je přepálené, afektované, hloupé, puberťácké. Včetně superhrdiny s deviací ke kloboukům a jeho oblíbené samice, posedlé blyštivými šmuky a bohatstvím. Pokud to měla být parodie nebo sebeironie, není bohužel moc vtipná. Z padesáti hlášek je zábavná jedna, to ostatní zní jako divná směs Limonádového Joea a bible normality absolutního správňáka v polopatické verzi. Řečeno s Octopem: "Někdo tu chtěl vymyslet něco chytrého a vono to jenom tak poskakuje". Švanda je, že tlačeně humorné porovnání "mrtvej jako Startrek" se objevuje zrovna v takovéhle nudné navoněné chcíplotině v době, kdy evidentně ožil. Pro trendery: vytuněných žen je tu dostatek, ale sexy káry moc ne.

Ti druzí (2000) (seriál)

Inu né, že by to bylo úplně blbé, ale vyjímečně chápu to, proč hned po první sérii přišel konec. Během jednoho deštivého víkendu to kolem mě prošumělo, vyšumělo a nic nezanechalo. Existují mnohem výživnější (po všech stránkách) sci-fi/mystery seriály, ale vidět se to dá. V závěru mě celkem otrávilo, jak tvůrci evidentně a průhledně v rámci seriálových pravidel počítali s tím, že na začátku druhé série všechny hlavní postavy vytáhnou z bláta a pojede se druhé kolo. Bohužel - nic.

Legie (2010)

Tak nevím... Neměl k tomu někdo napsat scénář než to šli točit? Story je opravdu strááášně uhozená, i když občas je na co koukat a herci jsou OK. Jenže efektní provedení prostě nezachrání to, že vlastně není co říct a o čem hrát. Bláboly, co se v tomhle díle tváří jako "velké pravdy", jsou normální hlušina a tak si holt užije jen oko a první signální. Obrněnej anděl s vražedným mechanickým vořezávátkem a posedlí s protahovacíma xichtama a žraločíma zubama.... no tak jooo, noooo.....