Firefly (2002) (seriál)

Slušný sci-fi seriál, který o5 skoro dřív skončil, než začal. Bohužel nepřístupný pro nepřátele country - hudba s vůní spařených kravinců je tu všudypřítomná (v navazujícím filmu Serenity je všechno lepší - od herců přes efekty až po soundtrack). A taky jeden pohozený klenot: "Každý člověk, kterému někdy postavili sochu, byl svým způsobem zkurvysyn". YO! :oD

Scourge (2008)

Pracně z prstu vycucaná céčková horrorová taškařice, kterou nedoporučuju sledovat během oběda, protože se v ní hodně a dlouze krká. Celkem tuctový slasher s jakýmsi znova oživeným vetřelcoidním parazitem z dávných věků a dvojicí statečných amerických teenagerů. Milovníci gore možná ocení urvanou čelist. Se "sci-fi" to opravdu nemá nic společného - "fi" to je sice celý, ale "sci" ani nota.

Andromeda (2000) (seriál)

5/2009: Ať si kdo chce co chce píše, Gene byl génius. Dlouho jsem se Andromedě vyhýbal kvůli intelektuálovi Kevinovi ze Sorbony, ale protože se sci-fi je poslední dobou konec - šlus - ámen, nakonec mi nic jiného nezbylo, než do toho skočit. A hele, vono se to dá! Navíc vtrhnout do Andromedy po Roswellu, který se jenom jako sci-fi tváří, aby do vás mohl napumpovat teeny variaci na Velmi křehké vztahy, je přímo božská úleva! Najednou nikdo neřeší, co tomu řekne tatínet a maminta, kdy mi můj ufounek dá prvního francouzáka nebo že jsem ztratila svůj tajný deníček a kdo se mnou proboha půjde na maturitní ples... A (HURÁÁÁ!!!) taky úplně chybí ukňourané více nebo méně provařené pophity - znáte to, to se takhle dva podívají do očí, ozve se brnkání na kytaru nebo šmytce a pak tři minuty někdo krákorá. Kevin je sice dřevo, ale na ultraklaďase typu Dylana Hunta ani nemusí být herec. Andromeda je jen o její prsa horší, než stylově nejbližší Farscape, ale mnohem lepší, než Earth: Final Conflict - dokonce i český dabing je o něco méně strašlivý (i když pořád dostatečně strašlivý) a hlavně o něco méně odfláknutý než u EFC. Ovšem pokud máte averzi na všechny ty singularity, teleportace a AP solenoidní ventily na Sigma Tau 5, ani to nezkoušejte! Jo, a ještě bonus pro sci-fi fans: celkem důležité epizodní role pro Johna de Lancie (Q ze Star treků), Williama B. Davise (Kuřák z Akt X) nebo Michaela Shankse (Dr. Jackson ze Stargate, ten si v první sérii dokonce střihnul dvojroli (nebo spíš jedenapůlroli)).

Franklyn (2008)

Sci-fi? Ale kdepáááák. Opráskaná mozaika jako oscarový Crash a mraky jiných podobných. Několik linií se vám postupně propojí do závěrečného uzlu (tentokrát s uhozeným happyendem) a vy máte obdivovat, jak to ten autor (a v tomto případě i režisér v jedné osobě) krásně spočítal a promyslel. Pár vět (hlavně těch antiflanďáckých) tu stojí za to, paralelní Londýn je občas vizuálně zajímavý a Ryan Phillippe už konečně přestává být prototypem blonďatého slaďouše. Ovšem že by to bylo tak hluboké, jak se to tváří....

Jeskyně smrti (2007)

Velké francouzské umění. Hodina a půl lezení ve tmě, přerušovaná občasnými psychobláboly, ataky jakýchsi mutantů a nějakým tím rašeníčkem - všechno víceméně černobílé. Jo, nesmím zapomenout na rychlý sex bahňáků ve vaťácích, ale je to francouzské dílo, takže nějaký to muckání tam prostě nesmí chybět, že.... Ovšem na konci ten úúúúžasný pocit, když si uvědomíte, že jste to dokázali vydržet celé! :o)

Roswell (1999) (seriál)

Roswell je bohužel mnohem víc romantická vztahová telenovela pro dospívající děcka typu Beverly Hnis než sci-fi seriál. Čas od času se objeví díl, který stojí za to, ale je přímo nervy drásající prohrabávat se k němu balastem neustálého kňourání a pičičand typu: "Vona ho má ráda, von jí má taky rád, ale strašně se bojej, ten druhej sice má rád tamtu, ale jinak, než vona by chtěla a blááááá blááááá blááááááááá......" Epizody s podezřelými názvy jako Maturitní ples nebo Las Vegas (a je jich bohužel mnohem víc) doporučuju všem fandům sci-fi přeskočit a radši mrknout někam na net na stručný obsah, jinak by se z toho adolescentního žvanění a "romantických chvil" mohli vopupínkovat. Jo, a největší Ufon z celýho seriálu je Jesse, velepyskatý a ultrabělozubý hispánský manžel švarné mimozemšťanky Isabel, protože zhruba v polovině třetí série jako úspěšný právník prohlásí, že nikdy v životě nelhal a má obrovské potíže s tím, že by snad probůh měl něco tajit. No a takovejch "komédií" je tam povícero, počínaje tou hlavní děvenkou a "speciálními efekty" konče. Šranda muší bejt, ale pochybuju, že to tak autoři chtěli. :)

Země: poslední konflikt (1997) (seriál)

Kvalit Star treků, na kterých se producent a spoluautor EFC Gene Roddenberry také podílel, tenhle seriál sice zdaleka nedosahuje, ale přesto není úplně mizerný. Vizuální efekty jsou i na konec 90. let poněkud amatérské (ovšem s přibývajícím počtem epizod se výrazně lepší), scénář místy kulhá na obě nohy a všelijakých vad a kiksů tu najdete víc než dost - ovšem jako fanda žánru jsem to všechno nakonec nějak překousnul. První série je dokonce velmi solidní, jenže s nástupem té druhé přijde křeč (bylo asi tak 200 lepších způsobů jak vyřešit výměnu hlavního hrdiny), ze které by celý spektákl nevytáhnul ani Shakespeare - i kdyby měl po ruce 50 stávkujících hollywoodských scénáristů a basu becherovky. Jenže scifíčko je holt scifíčko a občasné skřípání zubama posiluje dásně. Ovšem snažte se na hony vyhnout ukrutnému českému dabingu - počínaje prudce afektovaným vypravěčem (zlatej Přeučil) a konče faktem, že dialogy překládal zřejmě automat nebo těžký dyslektik (věty typu "potřebujeme se spolu" :oDDD), je v něm všechno špatně. Nejsem zrovna hnidopich, ale jednomu dost zkazí dojem, když se trojka Rychlý-Švarc-Jagelka v prvních třiceti epizodách vystřídá na dvaceti postavách. Ošklivě to odskákali také 2 hlavní emzáci - v originále je hrají evidentně ženy s hlubokými hlasy, leč veselý režisér českého znění do jejich rolí obsadil chlapy, takže občas máte dojem, že sledujete konverzaci transvestitů v nějakém velmi obscénním gay baru. Z českých verzí Star treků už jsme sice zvyklí na ledacos, ale původní znění s titulky je tentokrát jediná cesta jak to přežít. ;o)

Rallye smrti (2008)

Ještě rychleji a ještě zběsileji. Na téhle tuningové show s mnoha výbuchy jsou sci-fi maximálně ty r´n´b baby, co přicházejí z ženské věznice perfektne nalíčené a prudce sexy.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Inu na to, že emzáci běžně šprechtěj dokonalou americkou angličtinou jsme si už zvykli, že. Ostatně jde hlavně o technobláboly, ze kterejch odborník dostane vosypky, o akci, okořeněnou emocema a především o solidní zábavu. V tom je SGA naprosto dokonalá. Je méně špenátoidní, než její stárnoucí předchůdkyně SG-1 a nabízí kromě sladkých šumášků (Teyla, Shepp, Žvejk etc.) bleskové (a místy i vtipné) dialogy a šmrncovní děj - teda pokud zrovna nejsme uprostřed čtvrté série a 3 lidi neřešej, jak se dostat z díry, do který spadli. :oD Ovšem spousta militantů musí skřipat zubama, páč o maskáče a qéry už jde jen velmi okrajově. Ti se ovšem rádi vrátí k prvním sériím SG a budou retardantně nadávat na to, jaxe z božskýho seriálu stal kabaret.