Svítání (2009)

Daybreakers by měli mít na plakátech velkým písmem "upírům nepřístupno". Tenhle film je musí, chudinky, strašně deprimovat. Jsem rád, že konečně někdo i v celovečerním filmu uchopil upírskou tématiku osobitým způsobem a nezpracoval jí jako jedno velké teenagerské klišé (viz. marketingová bublina jménem Stmívání). Pravda, určitě to celé šlo udělat líp, ale i tak tleskám. Dooost dobrý!

Obitajemyj ostrov. Schvatka (2009)

Massarakš, dvojka je lepší, než jednička! Možná že kdyby byla trojka, byla by to konečně fakt bomba. Pokud ovšem akceptujete to, že ruský geroj prostě musí být hyperkrásný blonďák, Ivánek 2k9. Před filmy o totalitě (ať už politické nebo mediální) a manipulaci s myšlením lidí mám hluboký respekt, jsou totiž moooc potřebný. Lidi strašně rychle zapomínaj....

Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase (2009)

Mám dojem, že by mě tahle docela milá televizní inscenace s frajerem z IT Crowdu pobavila mnohem víc, kdybych v životě neviděl žádný dobrý seriál. Bohužel musím zkonstatovat, že jakýkoliv díl Doctora Who nebo Torchwoodu je mnohem výživnější. Jenže v těch zas nepotkáte tak skvělou záchodovou kreaci na Bonnie Tyler. Tak mě napadá, že by to vlastně mohl být slušný pilotní dvojdíl k nové sérii. Prostě taková malá taškařice, vonící nízkým rozpočtem a starou dobrou Velkou Británíí, která určitě potěší každého fandu Červeného trpaslíka. Dal bych tři a půl, ale na půlky si tu nehrajem :o)

Čtvrtý druh (2009)

Další z řady horrorových pseudodokumentů odstartovaných "Záhadou Blair Witch". Bude určitě hodně individuální, jak moc ho kdo zbaští, ale mě dostal. Nejslabším článkem je tu podle mě paradoxně hlavní hvězda Milla Jovovich - mám pocit, že podala nejhorší výkon svojí filmové kariéry. Možná je to tím, že na psycholožku a vystressovanou matku dvou dětí prostě nemá. Co si budem nalhávat, je to hlavně atraktivní baba s podmanivým hlasem a luxxxusní vizáží. ;o) Ale jinak dooost dobrý!

Box (2009)

Velmi dobré! Taková pseudosedmdesátková Hitchcockovská variace na Sophiinu volbu vymyšlená jako sci-fi ve stylu retro - což sice zní jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale není tomu tak. Všechno do sebe přesně zapadá a když už se zdá, že začne nuda, okamžitě se změní záběr, nálada nebo prostě něco. Silná atmosféra, napětí (ačkoliv chybí akce, výbuchy i krev - až na tu z nosu :o)), zajímavá hudba, solidní herci.... Nemám, co bych vytknul - i když patřím mezi lidi, který se vopupínkujou jenom když slyšej slovo "retro" a ze 70. let je mi nevolno. Ovšem komerční trhák to teda nebude - rozhodně to není polopatický film a mimozemšťani nejsou modrý a nemaj vocasy na úesbéčka. Vlastně je tu jenom tušíte. :o)

Sex ve městě (1998) (seriál) odpad!

M. O. B. = Maximálně Oprudentní Balast. Nekonečný blábol o tom, jak se pár starejch rašplí z fitnessu snaží voject co nejvíc chlapů.

Jake 2.0 (2003) (seriál)

Alias bez převleků tentokrát se šulínkem a nanorobotama. Další velmi dobrý seriál, který televizní společnost uťala v nejlepším, protože se na něj nedíval dostatek amerických trotlů.

Hanebný pancharti (2009)

Jeden z nejpřeceňovanějších filmů roku od chronicky přeceňovaného režiséra. Druhá světová válka v alternativní verzi, která jakoby vystoupila ze snů žáka čtvrté třídy základní školy, zmasírovaného komunistickou propagandou - tak někdy v polovině 70. let. Neskutečně vleklé nudné dialogy, dlooooooouhé záběry, které by měly vyvolávat napětí, ale vyvolávají maximálně nudu, plus pár těch krvavých nechutností. Tarantinova posedlost starobou těch nepřečkatelných 150 minut navíc vycpala další oplzlou směskou módní "retrohudby", z níž jako muškát z hnoje trčí Bowieho klasika, ukradená z Cat People - v páně režisérově podání ovšem degradovaná na videoklipovou reklamu na šminky. Jediné pozitivum vidím v tom, že poslední třetina filmu už docela jede.

Avatar (2009)

Bylo nebylo... Z téhle většinou animované ekologické agitační pohádky pan Klaus nebude, ale opravdu nebude mít radost. Hodně mě připomínala Dinotopii (tu první sérii, než to všichni herci přehnali se soláriem a zkoženěli) a docela jsem si jí užil. Ale naprosto nechápu sborové výkřiky o tom, jak je tenhle film geniální, přelomový, jak odstartoval zcela novou éru... Blá blá blá. Proboha, vždyť je to úplně normální hollywoodský blockbuster, který čpí na sto honů komerční kalkulací. Dokonale profesionální, ale jinak prázdný jako žok. Jedno se Cameronovi nedá upřít - je naprostý Mistr barnumského selfproma a umí kolem svých filmů vyvolávat neskutečnou masovou hysterii. Celý ten multimediální rachot kolem Avatara mě přijde stejného druhu jako psychotické třeštění kolem takzvaného krále popu Májkla Džexna. Svatá prostato! :o))) Krásné obrázky, výchovný příběh, spousta výbuchů - co víc si přát. A jak to dopadne? Přežije Ripleyová i tentokrát? Zasouloží si ti naši modří mladí? A co na to Jan Tleskač? Suma sumárum jen mírně nadprůměrný film od úspěšného rutinéra.

Muž, který spadl na Zemi (1976)

Koukám, že ani nemusím psát, že následující řádky obsahují "spojlery" - protože už v popisu filmu se dozvíte, jak hlavní hrdina končí. A začátek? No jeden emzák, co vypadá jako David Bowie zamlada, spadne z nebe do vody. Pak vyleze ven a založí s jedním poloslepým právníkem firmu, ve které šikovně zpeněží technologie z jeho rodného světa. Pak si v jednom hotelu u mexických hranic nabrnkne jednu přiblblou pokojskou, která ho naučí chlastat a souložit. Obrázky jsou to místy zajímavý a působivý - a to nemyslím ty hambatý - ale celkově mě poetika tohohle kousku míjí. Možná jsem kulturní barbar, ale přijde mi jako dost nepromyšlená a poměrně nudná filmová "kláda", kterou určitě podruhé nevyhledám. To si radši znova přečtu "Zpěv drozda" od Waltera Tevise nebo si popáté pustím "Hunger" - nejlepší film s Bowiem.