Agent Carter (2015) (seriál)

Tak to máme další overhype........ Milovníci naivního pohádkového universa fabriky Marvel ryčí blahem, ale v podstatě nemají proč - Agentka Carterová je jeden z jeho nejslabších produktů. Pokud je na tomhle seriálu něco zajímavé, je to slušně vystižená atmosféra Ameriky 40. let v poválečném období. Sice se z příšerné nudy prvních dílů přece jenom v závěru první série dopracuje k tomu, že se něco děje, ale příběh je slabounký jako toaletní papír a patetický americký patriotismus otravný k nesnesení. Kompletně celá slavná americká tajná služba SSR (to byla dobová zkratka Slovenské socialistické republiky, muhehe.. :-) ) je banda neschopných šovinistických blbů, u kterých se divíte, že si ráno vůbec dokázali zavázat tkaničky u bot. Zlý sovětsko-německý hypnotizér, disponující angličtinou s výslovností a přízvukem Miloše Zemana je k smíchu (nebo spíš k pláči - vyberte si podle povahy) a v reálu by nedokázal psychicky ovlivnit ani sumbisivního labilního chudáka, natož vrcholného manažera špionážní agentury. A podobně nemožné jsou skoro všechny charaktery (no...řekněme raději karikatury) tohohle silně přeceněného komiksu. Jop, je opravdu hodně zábavné, jak právě teď v USA děsně frčí, když máte britskej přízvuk - ať už jste Ichabod Crane, Constantine nebo jako v tomhle případě hypersympatický pan Jarvis. Prostě bez Brita jako poleno nedá současný americký seriál ani ránu. :-D

Český lev 2014 (2015) (pořad) odpad!

Vždycky si říkám, že už to přece nemůže bejt horší, než vloni. A vono může.

Wolf Hall (2015) (seriál)

Naprostý opak profláknutých Tudorovců - decentní (místy až nudná) televizní inscenace připomínající spíš legendární "Hříčky o královnách" české televize. Bez pompy, třpytek a prodejného sexu, ale zato s uvěřitelným obsazením a velmi solidními hereckými výkony. Fascinuje mě všeobecná posedlost obdobím, kdy vládl "britský Nero" Jindřich VIII. - mj. totiž dokonale naplňuje smutný fakt, že na dobré vládce lid moc nevzpomíná a pořád do kola se propírají tyranské zrůdy od Stalina po Caligulu. Téhle miliónté verze zrzounova vládnutí si ovšem vážím mnohem víc, než už zmiňované o 8 let starší americké erotické pohádky http://www.csfd.cz/film/229753-tudorovci/.

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

...aneb neveselé příběhy debila Earla a jeho bratra ropuchy Randyho (v českém dabingu donetvořené tandemem Rychlý - Tůma). Infantilní kravina s příšernými typy a žaludečním humorem (rovnátka padající do fritovacího oleje, mimino, co si na přebalovacím pultu "votřelo zadek jako pes" a podobně...). Vysoce oprudentní a těžce přeceněný sitcom, jehož jedinou výhodou je, že neobsahuje dotáčený chemický smích.

Tudorovci (2007) (seriál)

Proč mám u vysoko ceněných historických dramat většinou pocit, že to, na co se dívám, není madam Historie osobně, ale jen za tuhle dámu převlečená laciná prodejná děvka.... Ne že by 286. verze šesti žen Jindřicha osmého nebyla fikaně vymyšlená, ale to je právě to ONO. Především fikaně vymyšlená tak, aby udržela u bedny co nejvíc lidí včetně takových těch zemědělských typů, co tenkrát za reformace očumovaly popravy, protože ještě nebyla televize. Je celkem těžké se smířit s tím, že tyranská svině Jindřich Vosmička většinu svého života vypadal jako adolescentní vysportovaný fracek z posilovny (když podle dobového malíře Holbeina to bylo odulé nechutné prase ala Jabba Hutt) a Anna Boleynová měla pysky jako kačer Donald. Ani svatořečený britský anti-Hus Thomas More podle všeho nebyl takový hezoun. Snad jen Frainův Cromwell mi připadá přesný. Doba, která královnu degradovala na chovnou samici primáta, která je povinna porodit mládě opačného pohlaví, rozhodně nebyla žádný med, ale prostě se zdráhám uvěřit tomu, že se autoři byť jen přiblížili dobové realitě. Navzdory naturalisticky vypadajícím aktům poprav uvařením, vrážením rozžhavené tyče do řiti a podobným divácky vděčným radostem. Myslím, že by se s úspěchem dalo pochybovat i o tom, že královi při rychlé ranní masturbaci asistoval klečící sluha s ručníčkem. Ale dobrá, řekněme, že to všechno je v rámci umělecké licence a ne jen sprostý byznys se sexem a krví. Dívat se na to dá, takže vlastně není co řešit. Ostatně ...všechno umění je přece lež... (údajně Thomas Cromwell)

Interstellar (2014)

Vesmírná odysea 2021. Nádherná rozvláčná pětihvězdičková nuda, která dostane smysl až v závěrečných minutách, kdy všechno docvakne tam, kam má. Dlouhý těžký film s přepálenou stopáží a až komicky hypertrofovanou glorifikací rodiny (jinak by na to asi nikdo nedal prachy :-)), ale přesto mě dostal. Nolan je bůh, Zimmer jakbysmet.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Poměrně vulgární seriál posedlý pedofilními katolickými flanďáky a orálním sexem - konkrétně felací. Profesionálně je velmi solidní - bodejť ne, když si u něj dala sraz banda největších televizních rutinérů, podepsaných pod spoustou všeobecně uznávaných kusů od True Blood přes House Of Cards až po dejme tomu Californication. Úplně VŠICHNI (myslím postavy :-)) jsou v něm naprosto vypatlaní a chovají se jako totální hovada s přímo zázračnou schopností všechno posrat. Je to přesně ten druh americké krásy, ze kterého je cítit, jaxe autoři strašně snažili, aby všichni vypadali živoucí, reální a uvěřitelní, a ve výsledku z jejich postav čpí právě to, jak je to panoptikum figur hrozně vykalkulované, vykonstruované, vycucané z prstu a reálné asi jako boeing 737 řízený animovaným kachňátkem. Nesouhlasím s žánrovým zařazením "krimi/drama" - pro mě je Ray Donovan především drsná komedie. Občas jsem se u toho chlámal jako puberťák po prvním jointu. Obzvlášť některé halucinantní scény jsou velmi vypečené, nejen ta s opicí na veřejných hajzlících. Ale jo, pobavilo. B-)

Smrt v ráji (2011) (seriál)

Britská light verze Havaje 5-0 bez superpočítačů a podobných technických sci-fi rekvizit - mix ostrovní komediální detektivky a tropického pohodového maňánismu, který se na vás spolehlivě přenese. Seriál stojí a padá s výborným komikem Benem Millerem dokonale předstírajícím, že je termofobní upjatý britský detektiv s neobyčejným talentem na řešení kriminálních záhad. Pokud už vás unavila módní vlna hyperdepresivních krimi-dramat skandinávského typu, zkuste si odlehčit odpoledne u několika mordů z prosluněných pláží, pravděpodobně nebudete zklamáni. Přítomnost legendárního Kocoura z Červeného trpaslíka je už jen taková třešnička na dortu.

Dárce (2014)

Když dáte lidem možnost volby, vyberou si špatně. Tenhle film těžko pochopí někdo, kdo nezažil totalitu. Ne proto, že by jeho příběh byl tak složitý (naopak, ten musí pochopit i obecní blb), ale proto, že dnešní postkomunistické generaci musí připadat naprosto neuvěřitelný. Bohužel opak je pravdou - lidi jsou prostě nenapravitelná banda, která se z historie nikdy nepoučí a bude znova a znova opakovat svoje chyby, dokud tu nezůstane kámen na kameni - a to je prostě fakt. Pokud o tom pochybujete, stačí si přečíst například rudošskou diskusi pod politickými články na novinkách cézet. A že tahle "dárcovská" postapokalyptická společnost je setsakra obludná, vytuněná k dokonalosti. Málokdy došlo i v tak odporném politickém režimu, jako je totalita nebo jiná tyranie, až k veřejnému vyvražďování (eufemisticky se tomu říká vyřazování) nepohodlných od kojenců až po důchodce. Dárce je výborně herecky obsazené až skoro starosvětské scifíčko s hluboce mrazivým podtónem - výrazně kvalitnější a přemýšlivější, než žánrově příbuzná Divergence. Výhrady mám jen k přehnaně multi-kulti vyznění flashbacků z minulosti, tam to Noyce trochu přeťápnul. A pozor - je to hlavně romantická alegorie, takže nemyslící milovníci akce, živočišnosti, a krve se budou 97 minut nudit a pak si sem přijdou vylejt střeva. B-)

Na jezeře (2013) (seriál)

Pardon, ale to všeobecně rozšířené přirovnání k True Detective vymyslel naprostý debil. Jediné, co tyhle dva seriály spojuje, je tíživá depresivní atmosféra. Top Of The Lake je smutné a především výrazně ženské drama dlouze pitvající psychologické dopady znásilnění a venkovský život plný krvesmilstva a zoufalství. Odehrává se u hezkého jezera v příšerném Vidlákově, plném všelijak mentálně postižených figur s hlavní rodinkou ne nepodobnou té z Texaského masakru motorovou pilou. Profesionální depkařka Campion se opět vyřádila, tentokrát ovšem neukočírovala pro ní zřejmě nezvládnutelný prostor sedmihodinové klády. Verze sestřihaná do dvou hodin by určitě byla údernější a méně roztahaná. Ale pokud patříte mezi vyznavače feministického hnutí a libujete si v sebepoškozování, hurá do toho!