Odplata (2006)

Vedle Kairo další takřka geniální nádhera od Kijošiho Kurosawy. Jen on umí jediným záběrem zmrazit krev v žilách a ve svém pomalém filmovém vyprávění vytvořit hypnotické ticho takřka hmatatelné - až tak, že si na něj opravdu můžete skoro sáhnout. Jeho obrazoborectví je neuvěřitelné a naprosto jedinečné. Jen on dokáže vykřesat ultrasilnou poezii z několika průjezdů kolem zdevastované průmyslové zóny nebo udělat nesmazatelný zážitek z pouhého přeletu ptáků. Sakebi je jeho další mysteriozní horror - tedy zjednodušeně další asijská duchařina, ovšem s obrovským přesahem do psychologického dramatu a artového filmu v tom nejlepším slova smyslu. Ale pokud chápete horror jako krvavý masakr, jeho filmům se zdaleka vyhněte. Je totiž víc než pravděpodobné, že by vás to nudilo. Znáte to přísloví o házení perel, že....

7500 (2014)

Příjemná (nebo spíš správně nepříjemná B-)) horrorová jednohubka se sympaticky krátkou stopáží, která se celá odehrává v letadle. Předposlední scénou to celé mělo končit, závěrečná podivně přivařená minuta a půl vyloženě kazí dojem z celého filmu. Jinak na asijský horror s americkými herci mírný nadprůměr.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

X-Meni jsou snad jediným filmovým blockbusterem na pokračování u kterého nemám pocit, že jeho autoři dopředu počítají (a bohužel celkem oprávněně) s tím, že divák konzument je naprostý debil. Na rozdíl od podobných spektáklů, které také nabízejí drahé vizuální efekty, tahle série totiž nepostrádá šmrnc, vtip a inteligenci - o superhvězdném castingu ani nemluvě, už ten sám o sobě je potěšením nejen pro oko. Vidět řádit v jednom filmu Tyriona ze Hry o trůny a kapitána Picarda ze Star treku spolu s Gandalfem a dalšími špičkami současné filmové a TV produkce je až orgiastické. Za předpokladu, že se vyhnete dabované verzi, která celý film sráží do propasti - citlivku už po sté opět mluví Lumír Olšovský, trpaslíka eeehhh....pardon....malého člověka otravný zelený mimozemšťan z Alzy atd. atp. Pravda, měl bych drobné výhrady ke castingu (celkem mě uráží, že ten utahaný kokršpaněl je Profesor za mlada) a rytmus děje místy trochu drhne, ale nebudu hnidopich a jdu "do plnejch" - už jen před průběžným udržením vysoké kvality všech X-meních celovečeráků hluboce smekám. Laťka i nadále zůstává celé metry nad průměrem, tak hlavně ani příště nepodskakovat. B-)

Extant (2014) (seriál)

Když se na oběžné dráze (dokonce v bombarďácích) mrcasila funící Sandra Buldok, proč by nemohla Halí Belí. Dlužno dodat, že tak činí mnohem zábavněji, než její kolegyně v Cuarónově přeceňované Gravitaci. Extant rozhodně není žádná orbitální nuda v Brně (nebo spíš nuda v kině? :-)), ale docela promakaný sci-fi seriál s prvky telenovely. Nemůžu si pomoct, ale rodina, v níž jedno dítě je android a druhé napůl mimozemšťan, mi připadá mnohem zajímavější, než klasický model, vybrakovaný scénáristy až na dno. Ostatně dost dobře nechápu, jak můžou být tak populární všechny ty nudné opisy ještě nudnějších lidských životů, na které jsou běžní konzumenti z TV prefabrikátů typu Dallasů a Ordinací zvyklí. Ale to jen tak naokraj. :-) Extant není zázrak, ale velmi solidně odvedená práce pod producentským dohledem Stevena Spielberga - zábavné scifíčko s bohužel výrazně akcentovanými "rodinnými" prvky, ale pořád ve snesitelné míře. A konec první série je víc než povedený. Leccos ukončí a vysvětlí, ale taky doširoka otevře dveře do druhé série. A tak to má byt, kurňa.

Ztracen ve vesmíru (2011)

Nuda na oběžné dráze daleko před Sandrou Buldok a její Graviditou. Neexistující příběh, spousta filozofujících plkanic v podstatě o ničem a celkem příjemná elektronická muzika, dotvářející "Space Odyssey" atmosféru (až na závěrečnou "hitovku" pod titulky, tu už si mohli odpustit).

Godzilla (2014)

Nebyli by to Amíci, kdyby ze staré milé japonské peachovinky neudělali novou topornou a patetickou peachovinu gigantických rozměrů. Původní těžko uvěřitelnou story oblepili těmi nejhoršími rodinnými klišé a zcela jí zbavili lehce ulítlého kouzla a nadhledu originálu a zasadili jí do vlasteneckého až nacionalistického mramoru s hvězdami a pruhy. Milí hollywoodští kšeftmani, když už jste tak nablblí, že neprodukujete skoro nic jiného než samé dvojky a trojky nebo přinejlepším kopie věcí, které už tu kdysi byly, vykašlete se aspoň konečně na chudáka Godzillu a rozjeďte svojí uhozenou gigashow s Gappou nebo veselou dvojkou Gamera kontra Gaos. Ti Japončíci měli tenkrát v 60tých letech stokrát víc invence, než vy. Pro Garetha Edwardse byl tohle zřejmě životní kšeft, ale co se týče kvality, je Godzilla oproti jeho výborné "Zakázané zóně" mocný úkrok do komerčních pekel. Jen tak mimo dílo - zdá se mi to nebo je obraz čím dál širokoúhlejší? Možná to vypadá dobře v sádláckém multikině velikosti hypermarketu TESCO, ale u televize už si pomalu připadáte, že na svět čučíte průhledem tanku. Další důvod, proč dávat přednost relativně nápadité filmové a seriálové televizní produkci (pochopitelně nemyslím českou) před rozkravenými a čím dál prázdnějšími holywoodskými "megabijáky". Přinejmenším si při akčních soubojích nevykroutíte krk jako u tenisu. Plátno by se zase mohlo pomalu začít roztahovat po svislici, proužek je dobrej tak maximálně na triko. A možná by se taky ve světě komerčního filmu konečně mohlo ubrat na megalomanských rozpočtech a pro změnu přidat jednu - dvě myšlenky... Nikoho by to fakt nezabilo.

Signál z neznáma (2014)

Na sci-fi pro dospělejší děcka víc než dobré - v porovnání s "Divergencí" nebo "Hostitelem" je to přímo veledílo.

Coherence (2013)

Celkem zábavná mysteriózní divadelní hra natočená kameramanem s pokročilým Parkinsonem. Zajímalo by mně, jestli by se alespoň čistě teoreticky mohla Schrődingerova kočka v té svojí krabici podřezat Occamovou břitvou.

Sharknado 2 (2014) (TV film)

Jak se to stalo, že z vysmívaného největšího outsidera mezi filmovými studii je dnes producent momentálně nejlepších existujících parodií? Obě Sharknada jsou zcela novým levelem filmové zábavy, do kterého Asylum vkročilo přímo veleúspěšně. Z většinou nechtěně komických srágor, proslulých všeobecným amatérismem (od dementního scénáře přes neherecké výkony až po diletantskou postprodukci) se vyvinuly totální nářezy, dělající si tentokrát už zcela bezpečně a cílevědomě srandu úplně ze všeho včetně sama sebe. Pokud to u jedničky snad ještě někomu nebylo úplně jasné, u dvojky to snad už konečně musí pochopit i ten největší trouba. Záměrné přehrávání (Ian Ziering je v něm naprostý Mistr, ale i další dřevění herci se vskutku činí :o)) vyvolává vzpomínky na doby, kdy kašpáři ve filmu zcela běžně řvali a deklamovali jako na jevišti meziNárodního divadla velikosti parkoviště kamiónů, aby je slyšela i honorace v lóžích. Božské nactiutrhání a shazování amerického hurá-vlastenectví a uslintaných prorodinných žvástů je ve dvojce místy až geniální. Na rozdíl od 99% současné filmové produkce je Sharknado 2 vskutku královská jízda až k potrhání smíchy a krom toho i zrcadlo, nastavené dnešní pošukané společnosti, debilizované idiotskou masovou zábavou, kultem celebrit a podobnými ho*ny. Je docela junda pozorovat, jak se lid globálně rozdělil na dvě poloviny (na imdb hezkých 49%) - v první jsou ti, co už pochopili, že je to nehorázná pr*el a ve druhé ti zaprděnci, kterým to ještě nedošlo a nebo si to spíš odmítají připustit. Zatím zdaleka nejlepší komedie roku. B-) Mmch už se mooooc těším, až tenhle film místní shitomilné obludy odstrkají kamsi do černých čísel. Milé české venkovské hlávky (i Praha je globálně vzato řiť vesmíru), i kdybyste se na svoje duté lebky stavěly, fuckta nezměníte. F*** u all!

Signál (2012) odpad!

Dva krasoňové v nekonečném filmu o ničem s úděsnou "hudbou".