Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Okrem nápaditého úvodu je to nuda. Samozrejme, filmy o Indym sú vždy zaujímavé, takže aj tu sa nájde nápaditý dej, ale celok už nefunguje tak ako kedysi. Neviem čím to je. Jednoducho už to je nudnejšie ako kedysi. Možno, keby tento film vznikol kedysi dávnejšie, tak by dostal vyššie hodnotenie. Takto, aj vďaka doslova nesympatickému synovi - LeBeof - ktorý potápa film o celú úroveň hlbšie, sa jedná o celkovú nudu. Nič prekvapivé, nič, čo predtým šokovalo, tu už nieje. Každý, kto film pozerá, má za sebou prvé 3 diely a samotný hlavolam k lebkám nevyrovná nedostatok deja a nápadu. Zrejme negatívne hodnotenie odráža nenaplnené očakávania. Žiaľ, ako vždy v príbehoch o Indym, je to rozbehnuté veľkolepo, ale dej nenapĺňa očakávania.

Riddick: Kronika temna (2004)

Na Pitch Black to nemá, tam to s vreckovým od bohatšieho strýka, zrejme práve kôli nedostatku rozpočtu natočili oveľa viac atmosféricky, ale je to pozerateľné. Aj kvôli Karlovi Urbanovi, ktorého obľubujem od čias dvojky Pána prsteňov. Samozrejme na najlepšie scifi filmy to nemá ani zďaleka, ale vcelku je to tak film na jedno pozretie a so zaujímavým koncom. Obe videohry na tému Riddicka sú lepšie, ale to sú hry. Samozrejme filmy s namakanými hlavnými /negatívnými/ hrdinami sú obľúbené, ale zrovna v scifi to nie je dôležité. Kto náhodou nevidel, nech pozrie celú trilógiu, opakujem, že je to pozerateľné, nie je to vyslovený spodok, ale taký príjemný stred. Jasne, konkrétne v Kronike temna, je ten dej chudobný, sú celé dlhé pasáže, kde sa nič nedeje, ale nie je to až také zlé. Pre mňa 50%.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Milé rozlúčenie s jednou z najznámejších sérií filmov v Fordom - Indiana Jonesom. Keďže to malo byť rozlúčenie so sériou, tak je vo filme všetko. Myslím, že až moc. Pravdou je, ako sa tu spomína, že Disney všade musia nastrkať digitálne efekty, čo k Indymu nepasuje. Je tam klasika, to čo bolo použité v predovšetkých dieloch - humor, nápaditosť, zvraty.. Ale je toho moc. Je to preplácané všetkým, na čo si scenári spomenuli, všetci herci, čo kedy hrali v nejakom z dielov. Iste, je to rozlúčka, ale čo je veľa, to je moc. Keby tento diel - teraz nemyslím vek hercov, ale dej, bol prvý, tak by sa to asi nestalo legendou. Dal som 4*, ale úprimne to len preto, že celú sériu milujem, Harrison je nenapodobiteľný, je tam akurát humoru, napätia úteky prd študentkami cez okno a pod...Hlavne hláška, že to "patrí do muzea":)))))))) A Fordové Sweetheart, je legendárne. Takže sa vrátim k hodnoteniu. 4*, ale keby to bola nová séria, tak by som dal 3*. Veď len si porovnajte prvý diel v džungli, útek a potom hrozný výkrik - Neznášam hadov - Jasné, bolo to čiastočne aj v poslednom filme, ale už to nebolo ono. Celej súrii dávam 5*, ale toto len 3.

Shrek (2001)

Na Shrekovi som bol na premiere v Prahe. Samozrejme angl. dabing a ttitulky... /Mal som aj také nešťastie, že som to kúsok videl so slovenským dabingom a trpko som zaplakal./ Takže prvá vec na tomto prelomovom filme je dabing. Myslím ten pôvodný. Teda Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz atď... A vlastne celý zvuk je fantastický. Ešte aj prespievaná Cohenová pesnička Halelujeh menej známym spevákom - Wainwrightom - to oživuje. Cohen to v originále spieva ako zomierajúci starec nad hrobom, táto verzia pre film je oveľa lepšia a vhodnejšia. Animácie - keď som to v tom 2001-vom videl, tak som skoro odpadol nad kvalitou rendrov. Pozrel som si to náhodou znova včera - BD kvalita a už vidím, tak sa za tých 20 rokov kvalita rendrovania dostala. Ale na tú dobu to bola bomba. Za tretie - dej, dialógy a také tie detailičky, ktoré odlišujú priemerné filmy od najlepších. Tu nemám čo kritizovať ani po 20 rokoch, báječné. Pred Shrekom som videl tuším len Príbeh hračiek a to mi prišlo trápne - aspoň pre dospelého, aj keď to bol tuším prvý plne animovaný film. Shrek je aj pre dospelých aj pre deti. Deti chápu samozrejme len tie priamočiare srandy, dospelí tam vedia nájsť oveľa viac. Ale je úspech, že to bolo vlastne pre celú populáciu naprieč veku. Zhrnutie: Prelomový film, ktorý nemá slabšie miesta a je dodnes fantastický.

Mumie (1999)

Toto bolo moje prvé kúpené DVD. Vtedy to stálo 1200 SK, teda nejakých 40 EUR. Tým pádom, film patrí do mojej zbierky najobľúbenejších filmov. Fraser bol na vrchole, Rachel rozkošná a celý film bol doslova prekvapenie na tú dobu. Nebudem sa tu zaoberať kamerou, scenárom, režisérom. Všetko klape ako hodinky a ja neviem, prečo by som nemal dať 5/5.

Big Hit (1998)

Prvý krát som to videl niekedy koncom 90-tych rokov, možno v 2000. Úplne ma film dostal, potom som si ho s kamošmi ešte pár krát pustil a stále páčilo. Dnes po 20 rokoch opäť konštatujem, že je to veľmi vydarený kus homorno-gankstersko-drsno-zábavného filmu, ktorý sa podaril. Postavy výborné, veľmi krásne scény s mŕtvolami vo vani, ukrývania unesenej školáčky počas návštevy svokrovcov... Každý kúsok filmu je dobrý a nápaditý. Jasné, vznikli aj lepšie filmy s podobnou tematikou /napr. Pulp F./, ale aj tak tomuto filmu dnes  dávam 10/10.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Súhlasím naprosto s golfistom - tento film je jednoducho kultovní a nemá jedinú chybu, čo sa týka deja, logiky, kamery, obsadenia, výkonov hercov... Podľa mňa najlepší film, čo som kedy videl / a to som si ho pozrel už aspoň 10x/. Podľa mňa neprekonateľný film. Kto nevidel, ten prišiel o veľa. Dokonalé. 10+/10.

Top Gun: Maverick (2022)

Pozrel som si aj jednotku, vôbec ma nenadchla, predsa len je to starý film a potom tento - Maverick. Klasický americký blockbooster s dobrým obsadením a mnohými odkazmi na pôvodný film. Moc ma nezaujal, také klasické klišé. Nikam to nepohlo kinematografiu, aj keď to malo určite veľký rozpočet. Hralo sa to na city a morálku a tie stále omielané žvásty - vytvorenie kolektívu. Ja som v jednotke frflal, že tam dali F-14-ky, blbé a nedobré lietadla, teraz sa polepšili a dali F-18, ktoré, aj keď je to paradox, americké námorníctvo nechce nahradiť novými F-35./F-18 je lietadlo 4-tej generácie a F-35 je klasický predstaviteľ 5-tej generácie/. Ide o cenu, prevádzkové náklady a kadečo iné, jednoducho, prastaré, ak to tak možno povedať, F-18 sú fakt hlavnou výzbrojou amerických námorných síl. A sú to výborné lietadlá. Tak to aj vo filme nezabudnú niekoľkokrát zdôrazniť, že to sú stroje 4-tej generácie a Rusi - či kto, to nie je, mám dojem, ani povedané, majú stíhačky, resp. bojovníky 5-tej generácie. Jedná sa pravdepodobne o SU-57, ktoré su oproti f-18-kam tak ďaleko ako aj americké F-35-ky. Jasné, keď je v ruskej stíhačke debil, tak F-18 má navrch, ale Rusi si neposadia do SU-57 nič lepšie ako naj-naj pilotov. Takže to je celé blbosť. A k tomu sa pridáva ten obrat - Kobra. Citujem priamo článok z odbornej tlače: "Jedno z najväčších lákadiel víkendovej leteckej šou prišlo s ukrajinským znakom na chvoste a v neprehliadnu­teľnom modro-sivom kabáte. Keď preletel na hlavami Suchoj Su-27, nebo zapraskalo a ľudia zatajili dych. Tento 16-tonový kolos dokáže ako jedno z mála lietadiel na celom svete poľahky urobiť manéver kobra. Vtedy sa lietadlo vzpriami skoro ako had a prudko zníži rýchlosť na 150 kilometrov za hodinu. Maximálna je pritom 2 500 kilometrov za hodinu." Lenže, vo filme f-18 nespomalila. Upozorňujem, že SU-27 je už staré lietadlo a nie je to ani stíhačka, je to viacúčelové lietadlo. Vypočul som si aj vyjadrenia priamo českých letcov na youtube a aj tí sa smiali nad naivitou filmárov v Maverick-u. Možno som hnidopich, ale minule tu ktosi v recenzii zamenil MD-83 za B-474 a teraz zrazu vo filme takto ukážu hovadinu.. Už len za toto strhávam bod. Keď si chcete trošku nenáročne zarelaxovať a uroniť nejakú tú slzičku pri spomienke na prvý Top gun, tak si to pozrite. Ináč tam nič nie je. Dávam 3/5 za Cruisa a Zimmera. Ináč by to bolo 2/5.

Top Gun (1986)

Priemerný akčný film, zaujímavý len stíhačkami. Aj to prastarými F-14, ktoré sa absolútne nedajú porovnávať, s onedlho zaradenými f-18. Najzaujímavejšia na celom filme je historická hodnota -  mladého Cruisa, resp. Kilmera. V tej dobe to mohol byť výborný film, ale keď si to pozriete dnes, tak ledva 3/5.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Všetky 3 diely /nové pokračovanie, to sa nedá porovnávať/ Indiana Jonesa sú výborné. Neviem ani povedať, ktorý je najlepší, myslím, že 2-ka trošku zaostáva, ale posledná krížová výprava je skutočne vydarená, originálna a spojenie Otca a Juniora /Connery a Ford/, dvoch úplne rozdielnych postáv, vyústila do zábavnej, vtipnej inteligentnej akčnej zábavy, ktorá nemá chybu. Posledná krížová výprava je jednoducho z filmov, ktoré ani po rokoch nestratili nič na originalite. Herci sú najlepší, akí vôbec mohli byť, kamera, réžia, Fordovo Sweetheart a kopec drobností, radia film a celú sériu k nezabudbuteľbým. 10/10.