1670 (2023) (seriál)

Úsmevná satira tak trochu v štýle The Office, u ktorej som mal tiež pocit, ako by sa v prvej sérii len hľadala. Jednotlivé postavy parodujúce všemožné ľudské neduhy a predsudky majú potenciál, ten sa ale len zriedkakedy podarilo využiť naplno. Kadencia vtipov kolíše a terč tiež zasiahne len časť z nich. Niektoré pomrknutia sú príliš prvoplánové, inokedy buildup vyznie do stratena a niekedy sa o humor ani nikto nepokúša. Najviac to drhlo v okamihu, keď sa opratí chopil folklór - to sa len spievalo a tancovalo a ja som nechápal. Našťastie to však bola výnimka a nie pravidlo. Na ľahké pousmiatie to stačí, ale do budúcna dúfam v zlepšenie. 6+/10

Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

Toto mi nesadlo a to predovšetkým kvôli samej podstate anime žánru, ktorý zrejme nebude pre mňa. Animácia príliš minimalistická, na môj vkus až lenivá a nezaujímavá. Explózie násilia zas naopak absurdne prepálené. Problém však je, že ma to nechytilo ani po príbehovej stránke. Solídny odpich sa nepodarilo adekvátne zúročiť a tak sme až takmer do konca len kĺzali po povrchu námetu o hľadaní a strate samého seba v pretechnizovanom svete. Náznaky tu boli, no tvorcovia uprednostnili fádnu zápletku o gangu medzi mlynskými kameňmi dvoch súperiacich megakorporácii a z toho vyplývajúcich krvavých exhibícii. K tímu “Edgerunnerov” sa mi pri tom nepodarilo vybudovať žiadny vzťah, a to dokonca ani k Davidovi, ktorý hral hlavné husle. Aspoň samotný záver ale dokázal vydolovať toľko potrebné emócie a veľa toho v mojich očiach zachránil. 6/10 PS: Na herný Cyberpunk sa stále ešte len chystám.

Wonka (2023)

Muzikál môže byť len tak dobrý, ako sú dobré piesne v ňom. Wonka je v tomto ohľade strašne tuctový a jeho hudobné vystúpenia sú väčšinou nevýrazné aj obrazovo. Sklamalo ma aj to, že sa očividne cielilo hlavne na detského diváka. Podvratná estetika Burtonovej adaptácie sa tomuto spracovaniu vyhla širokým oblúkom. Veľa ale sa ale podarilo zachrániť Chalametovi v titulnej úlohe, jeho Willy Wonka je neodolateľný večne optimistický rojko. Tohto chalana čaká úžasná kariéra. Potešilo aj Atkinsonove cameo, ale sarkastický Umpa Lumpa Hugha Granta bol trestuhodne nevyužitý. 6+/10

Chudáčci (2023)

Vraj najnormálnejší Lanthimosov film! Pche, zlatá Favoritka. Žiadny z trailerov na nepripravil na to čo som nakoniec dostal. Obrazovo extrémne štylizovaný príbeh o uvedomení si samého seba, slobode a túžbe po kontrole. A k tomu, čo ma prekvapilo, kopec šukania. Emma Stone do toho dala bez preháňania všetko a jej herecký výkon patrí k najsugestívnejším čo som videl. Väčšinou som ale aj tak len z otvorenou hubou sledoval, čo sa to deje na obrazovke. Hrozne veľa vecí sa mi tu zdalo byť len na efekt - čiernobiely úvod, fish eye kamera, pazvukový soundtrack a vlastne aj celková fantaskná papundeklová štylizácia. Vďaka množstvu bizarného humoru a čitateľnému odkazu filmu ale uznávam, že i napriek celkovej divnosti je to najdiváckejší režisérov počin. Na štvrtú hviezdu mi to ale aj tak nestačí. 7-/10

Taylor Swift: The Eras Tour (2023) (koncert)

Pekné hudobné vystúpenia s bohatou výpravou a množstvom tanečníkov, pekná speváčka v pekných kostýmoch a vlastne aj pekné pesničky. Hudobná šou to bola naozaj vymazlená, i keď trochu neškodná a cukrkandlová - k hudobnému žánru to ale pasovalo (rovnako ako k Rammsteinu pasujú stĺpy ohňa a kúdoly dymu). Koncertný záznam som bral ako príležitosť bližšie sa zoznámiť s tvorbou Taylor Swift, ktorú som poznal len z pár rádiových hitov… a veru songy čo som nepoznal boli pre mňa spravidla len melodický neurážajúci album filler čo ide jedným uchom dnu a druhým von. Formálne teda na plný počet, obsahovo ma to ale do značnej miery minulo, takže tú štvrtú hviezdu nájsť neviem. Taylor si každopádne zaslúži obdiv za to kam to vlastnými silami dotiahla, pričom sa vyhla akýmkoľvek škandálom a môže byť skutočným vzorom úspechu pre milióny ľudí (predovšetkým žien) na svete. 7-/10

Madam Web (2024)

Prečo toto niekto nezatrhol ešte v predprodukcii? Alebo si v Sony naozaj mysleli, že majú v rukách hit? Ak áno, zodpovední by okamžite mali letieť na chodník. V tomto filme sa snúbi všetok zmar do ktorého sa komiksy dostali. Odfláknutý scenár plný do neba volajúcich hlúpostí a smiešnych dialógov (“keď prevezmeš zodpovednosť, získaš veľkú silu” je už teraz legendárna hláška), znudených hercov, mizerného záporáka o ktorého motiváciách som sa nedozvedel zhola nič, lacné triky, fádne akčné scény a v neposlednom rade aj snaha o cielenie na ženské publikum. Celé je to natočené akoby úplne bez záujmu a čo i len minimálnych ambícii. Ako jediné plus vidím to, že ma to aktívne neštvalo a nefrustrovalo (ako druhý Venom a Black Panther), len som neveriacky krútil hlavou nad tým, za akých idiotov nás majú producenti v Sony keď nám pravidelne servírujú takéto pomyje. 3+/10

Morbius (2022)

Po ohlasoch predchádzajúcich tento film som čakal väčší prúser, ale je možné, že som si len očakávania znížil do takej miery, až som bol skoro príjemne prekvapený. Túto pochvalu treba brať s náležitou rezervou, nakoľko sa stále jedná o mizerný a zabudnuteľný film. Lenže za dva roky od premiéry stihlo vyjsť toľko biednych komiksoviek, že Morbius sa medzi nimi bez problémov stratí. Námet o dvoch kamarátoch z detstva trpiacich vzácnou chorobou, ktorí sa obrátia proti sebe po tom, čo jeden z nich objaví liek ktorý je zároveň prekliatím nie je nijak prevratný, ale v rukách schopného scenáristu a režiséra z toho mohol byť silný osudový príbeh, či aspoň neurážajúca oldschool komiksovka. Bohužiaľ, tvorcovia tohto snímku sa rozhodli ísť najnudnejšou cestou - vykresľovanie vzťahov medzi postavami oholili na kosť a zamerali sa na výplachovú akciu. Tá ale tiež nestojí za reč, je tuctová, chaotická a s trikmi premenlivej kvality, pričom finále je absolútne nezvládnuté. Smithov záporák je zúfalo plochá, hnusne sa ksichtiaca karikatúra, ktorá snaživému Letovi robí medvediu službu. Detektív Tyresa Gibsona je ale miscast minimálne roka. Kde Sony nechalo kontrolu kvality nechápem, to čo púšťajú do sveta mi hlava neberie. Akoby si mysleli, že komiks = úspech bez ohľadu na kvalitu, ale to veru tvrdo narazili. 4+/10

S tebou nikdy (2023)

S ohľadom na to, aký sa z tohto vykľul kinohit som sa tešil, že sa po rokoch konečne urodila romantická komédia, ktorú si s priateľkou užijeme obaja. Nuž, nestalo sa. Všetci a všetko je tu síce ako z katalógu, ale aj to len prispieva k nevierohodnosti toho čo sa odohráva na obrazovke. Humor je tlačený kŕčovito vykonštruovanými situáciami (kradnutie muffinu v lietadle, pavúk v gatiach, svetlica v kvetoch,...) a romantická línia tiež nemá s realitou nič spoločné. Keď si spomeniem na romantické klasiky minulých dekád je mi smutno, že takýto povrchný gýč má byť žánrovým svetlom na konci tunelu. Na dôvažok som si nenašiel cestu ani k ústrednej dvojici. Glen Powell je až príliš dokonalý panák a Sydney Sweeney, (navzdory iným neprehliadnuteľným prednostiam) má proste “bitch face”. 5-/10

Duna: Část druhá (2024)

Po zádumčivej prvej časti ponúka pokračovanie podstatne viac gulervúcej akcie, na pozadí ktorej sa ako červená niť vinie hlboká stopa náboženského fanatizmu a manipulácie. Režisér sa ani teraz z divákom veľmi nemazná a nesnaží sa prispôsobiť prúdu ľahko stráviteľných trikových atrakcii. A vďaka bohu za to. Hrdinovia jeho príbehu sú zožieraní pochybnosťami, rozorvaní medzi povinnosťou a citom, častokrát sebeckí, neľútostní a krutí. A keďže ich protivníci Harkonneni sú vykreslení ako esencia zla a morálneho dna v podstate nemajú inú možnosť. Ešteže je tu Chani (Zendaya), ktorá pridáva celému príbehu toľko potrebnú nehu a empatiu. Audiovizuálne sa jedná o triumf ťažiaci z IMAXu maximum. Pre takéto filmy bolo stvorené kino, ťažkotonážny drvivý zážitok ktorý vás zomelie a na konci vypľuje omráčeného svojím merítkom (a burácavým Zimmerovým soundtrackom). Objektívne sa nedostatky nájsť dajú, napríklad rozprávanie príbehu mohlo byť vyváženejšie (na začiatku veľmi voľné tempo, koniec bol zase príliš skratovitý) a doma na telke sa asi ukážu aj ďalšie, ale za ten kinozážitok idem na 9/10 PS: Dúfam, že sa nakoniec trojky dočkáme, záver sľuboval obrovské veci.

The NXIVM Cult: A Mother's Nightmare (2019) (TV film)

Štempel skutočného príbehu o záchrane z fanatickej sekty, ktorej nadháňačkou bola aj (relatívne) známa herečka - to bude zaručená pecka, no nie? No nie. Realitou totiž je päťkorunová produkcia, bezradný scenárista, ochotnícke herecké výkony a zúfalá réžia. Slovenské televízne seriály vyzerajú profesionálnejšie než toto. Nad tristným technickým spracovaním by som ešte dokázal prižmúriť oko, veď rozpočet si tvorcovia nevyčarujú z ničoho, no hnoj je to aj po stránke scenára. To najzaujímavejšie - boj proti vychcanému kultistovi sa udeje extrémne skratkovito a v podstate mimo záberu kamery. Len sa sucho povie, že mater sa snažila a našla dôkazy. Ani jej dcéra neprejde žiadnym vývojom, len sa oznámi, že sa s mamou opäť zblížili. To je tragédia. Ale čo čakať od diletantov bez fantázie, čo nevedia vymyslieť ani len chytľavý názov? 3-/10 čisto za námet.