55 schodů (2017)

Pre mňa náhodný objav a veľmi príjemné prekvapenie. Tento film je tak pozitívny, plný láskavosti a nádeje, až sa to dnes nepatrí.. Herecky výborne obsadené aj zahrané. Škoda, že posledná tretina filmu pôsobí ako príliš dlhý epilóg, inak krásna zmysluplná záležitosť.

Crash (2004)

Téma, ktorej aktuálnosť asi nikdy nezostarne, rozbitá do príliš veľa príbehov. Niektoré postavy a ich línie boli veľmi zaujímavé (najmä Matt Dillon vs Thandiwe Newton a Michael Peña vs Shaun Toub), ale iba skratkovito načrtnuté, čo je škoda. Spôsob, akým film poukazuje na fakt, že v konečnom dôsledku sa navzájom stávame všetci milosrdnými Samaritánmi, bol však nezaujatý a tým pre mňa oveľa inšpiratívnejší než umelo tlačené súčasné trendy, ktorých sme svedkami.

Princezna D. (2021)

Veľmi únavný a deprimujúci film. Neviem prísť na to, čo bolo vlastne zámerom jeho tvorcov. Keďže nie som natoľko oboznámená so skutočnosťami, neviem ani, čo vo filme je čistá fantázia a koľko je v ňom pravdy. Ale keď dám toto kritérium stranou, nemal mi tento príbeh veľmi čo povedať. Navyše s výnimkou Kristen mi všetky ostatné postavy kráľovskej rodiny prišli trestuhodne odfláknuté kastingovo aj herecky. A akoby boli všetci zbavení akéhokoľvek "človečenstva", ako postavy v obraze, nič viac. Asi to bol zámer, ale mne to skrátka prišlo príliš vyhrotené do extrému..

Otec Stu (2022)

Tentokrát ma odpady nijak nevyrušia. Niekomu úplne stačí na udelenie tohto titulu fakt, že sa jedná o film zobrazujúci objavenie osobnej viery. Podľa mňa ide o kvalitný snímok s kvalitnými hercami, na čele s presvedčivým Markom Wahlbergom, ktorý veľmi rada označím slovom kresťanský, pretože presne tak ho vnímam. Samotný príbeh otca Stu je fascinujúci a ukazuje, ako to vyzerá, keď si nás Boh vyberie navzdory všetkému, a najmä navzdory našim vlastným predstavám o Ňom a o sebe.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Ja ani vlastne neviem, či si tento fantastický mačkopes zaslúži moje bezvýznamné 4 hviezdičky, ale je fakt, že už dávno som sa v kine tak nezasmiala. Tak mu ich dám :))

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018)

Krásny film, atmosférou pripomínajúci Their Finest. Je snáď až príliš sladký (mne by romantická línia absolútne nechýbala), ale občas potrebujeme práve takéto ľudské a povzbudzujúce príbehy, aby sme nezabúdali, že ľudia sú aj dobrí, nie len zlí..

Báječný svět shopaholiků (2009)

Celkom milý film, v ktorom ma potešili najmä sympatickí neopozeraní hlavní hrdinovia a tiež hviezdy (John Goodman či Kristin Scott Thomas) v trochu netypických úlohách. Aj téma je originálnejšia než obvykle a dokonca má dosť aktuálnu myšlienku. Avšak film pre mňa viazol práve v komediálnej rovine a v tom, že opäť išlo o klasickú šablónu, podľa ktorej sa natáča produkt "romantická komédia". Ale rozhodne ide o lepší priemer a keď chcete zrelaxovať pri niečom príjemnom, pokojne si film pustite.

Labyrint: Útěk (2014)

Decká v určitom veku začínajú na veľa vecí používať prívlastok "epické". Používajú ho hromadne a s nadšením, že objavili parádne výstižné slovo. Je to vždy veľmi milé a úsmevné, keď ho vyslovia. A presne takýto epický je aj tento film :-))

Captain America: První Avenger (2011)

Videla som takmer všetky filmy Marvel univerza a Captain America ostáva pre mňa stále najlepším. Neviem, akým slovom to popísať, naši českí susedia majú na to krásny prívlastok: ryzí. To je môj pocit z hlavného hrdinu, príbehu a jeho spracovania. A veľmi sa mi páči jeho časový rámec, ide z neho nostalgia. Asi aj preto po celý čas práve Steve ostal pre mňa hrdinom č. 1.

Poslední skotský král (2006)

Veľmi dlho som sa odhodlávala pozrieť si tento film. Napokon bol oveľa viac stráviteľný, než som čakala. To najhoršie vám film neukáže, iba veľmi zľahka naznačí a sústredí sa iba na patologický vzťah Amina k doktorovi Garriganovi. Už v prvých pár minútach vás stvárnenie ugandského mäsiara úplne odrovná. Neviem, nakoľko jeho vykreslenie odráža realitu, ale mňa najviac do úžasu privádzal fakt, že sa k moci (a to nie len politickej moci, ale k moci doslova nad životom a smrťou) dostáva človek zjavne a brutálne psychicky narušený. Je to hrozný fenomén, ktorý sa stal aj Európanom a môže sa stať kdekoľvek a kedykoľvek. Whitakerovo stvárnenie tejto zvrátenosti bol jedným z najdokonalejších hereckých výkonov, aké som kedy videla. A čo sa týka doktora Garrigana, sledujeme premenu ľahkovážnej, po dobrodružstve prahnúcej osoby, ktorá si dlho zakrýva oči pred realitou, až kým z nej táto realita nespraví ľudskú trosku. Ako skutočný hrdina vám z príbehu vyplynie jedine doktor Junju, ochotný obetovať život aj za človeka, ktorý  svojou ľahkovážnosťou Amina v jeho krutostiach podporoval.