Život je krásný (1997)

Vynikající tragikomedie, jež mistrně balancuje mezi pláčem a smíchem, s velice prostinkým dějem. Židovský číšník je deportován s malým synkem do koncentračního tábora, aby však uchránil dítě před okolním hrůzným světem, vymyslí si důmyslnou hru, ve které je hlavní cenou tank! Hrůza 2. světové války je zde podána neuvěřitelně lehce, jako by ani nebyla. Život je krásný je film, který Vás zahřeje na duši a potěší Vás při každém dalším shlédnutí.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Arnie je zpět! Bomba! Tak by mělo vypadat každé pokračování kasovních trháků. Je to film sám o sobě, a i když navazuje na zavedená klišé přechozích dvou filmů, má dostatek nadsázky i humoru. Překvapí také dokonalými triky a akcí (nejlepší je honička s jeřábem a hasičským autem). Všechny složky filmu jsou (podle mne) vyvážené a překvapí solidní herecké výkony (zvláště sebeparodující výstupy Arnieho jsou dokonalé). I když akční filmy nemám moc v lásce, tento mne opravdu dostal. A je jen dobře, že ho natočil jiný režisér. Film získal novou šťávu a určitě jsme neviděli poslední pokračování T-série. Opravdu: Arnie je zpět a je to dobře! Jen tak dál.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Lynchova "zklidněná jízda" Amerikou. Již při první scéně filmu a pomalých nájezdech kamery na dům hl. hrdiny, se nechce věřit, že je to náš starý známý Lynch. Když však postupujeme dále v příběhu, je nám jasné, že Lynch si tento jednoduchý příběh vybral záměrně... Alvin S. je totiž čiperný stařík, který se nehodlá smířit s tím, že je mu přes osmdesát let, nedbá rady doktorů, dcery, přátel a žije si vlastním "mladickým" životem. Je to rebel, rebel bez příčiny. A v tom je právě záměr režiséra Lynche, chce dokázat, že i stařík dokáže mít svá tajemství, ale i srdce na pravém místě. Když se dozví o mozkové příhodě svého bratra, s kterým již delší dobu nemluví, ihned se rozhodne ho navštívit. Nezastaví ho ani dcera, přátelé, ani skutečnost, že nemá řidičský průkaz. Proto "osedlá" zahradní traktůrek a jede na dlouhou a strastiplnou cestu Amerikou. Na své cestě pozná mnoho "zvláštně obyčejných" lidí a uvědomí si, že jeho dávná roztržka s bratrem byla velice malicherná... David Lynch nám dává naději, že i když zestárnout musíme všichni, tak nemusíme podléhat depresím a spíše se na stáří těšit. Všem vřele doporučuji absolvovat s Alvinem tuto dalekou cestu, na jejímž konci na každého čeká naděje na lepší svět.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Mistrovské dílo Miloše Formana a nejlepší film Jack Nicholsna. Co jiného mohlo vzniknout ze spolupráce těchto úžasných lidí! Blázinec jako místo, kde vrchní sestra jako diktátor omezuje všechno živé a přitom všichni jsou zde dobrovolně a nemusejí zde být... I když je film místy velice depresivní, je zde i mnoho světlých míst a závěr filmu přímo dýchá svobodou. I když hlavní hrdina zemře, vysvobozen a zachráněn. Brojení hlavního hrdiny proti vrchní sestře je symbolem odporu, avšak sestra má zbraň mocnější: nezlomnou důvěru ve vlastní rozhodnutí a instinkty. Je ďáblem, nejhrůznější bytostí, jaká kdy na plátně byla. A režisér vše zobrazuje se zaujetím a citem, citlivě je vedena také kamera, která vše zobrazuje velice pravdivě. Herecké výkony? Stoprocentí a naprosto uvěřitelné! Je až s podivem, jak se oba herci v hl. rolích ztotožnili se svými rolemi a Oscar za hl. roli je pochopitelným potvrzením jejich mistrovství. Mám Přelet moc rád, doufám, že i Vy si ho zamilujete.

Lepší pozdě nežli později (2003)

A zase tu máme nový film s Jackem Nicholsonem a Jack je opět ve skvělé formě. Role muže, který "balí" mladé a krásné slečny, je mu šitá přímo na míru. Tak si asi představuji, že se pan Herec chová v soukromí. Bouřlivák, který si nepřipouští, že by mohl šlápnou vedle... Když však pozná matku své vyvolené, je ztracen. Nejprve se nesnáší, pak nenávidí, ale nakonec je to bouřivý milostný vztah. A aby nebyl, když se zde střetnou herci tak neuvěřitelně mistrní: již zmiňovaný Nicholson a Diane Keaton. Mezi nimi to opravdu jiskří a mají co hrát! I když lze filmu vytknout nepříliš povedený a zdlouhavý konec a jen letmo načrtnuté charaktery vedlejších rolí, nelze filmu nic vytknout. Je to komedie pro starší generaci, avšak narozdíl od dnešních romantických komedií je tento film zábavný, a proto stojí za shlédnutí! Tak se hezky bavte!

Batman (1989)

První Batman se stal klasikou a Nicholson se stal mým záporákem číslo 1. Tim Burton je filmový mág s úžasnou imaginací.

O Schmidtovi (2002)

Depresivní, ale také zábavný film o tom, jak by mohl každý dopadnout, až odejde do důchodu. Celý film je herecký koncert bouřliváka Jacka Nicholsona, kterému věříme, že je opravdu důchodce "v přechodu" a mám sám ze sebou a se svými bližními nevyřízené účty.

Kill Bill 2 (2004)

Tarantino je mistr! všechny komentáře člena V neděli jsem navštívil film Kill Bill Vol. 2 a byl jsem unešen. Mnoho jsem nečekal, Kill Bill Vol. 1 byl lepší Tarantinů film, ale Vol. 2 je mistrovské dílo, i když přiznávám, že bych rád viděl oba filmy pohromadě. Vol. 2 je úplně jiný film, někdo by řekl pomalý, ale nikoli nudný. Výtečné dialogy, režie, kamera, a hlavně herecké výkony Umy Thurman a Davida Carradinea jsou přímo skvostné. Vše do sebe skvěle zapadá a na plátně funguje. Díky Quentine!

Dračí doupě (2000)

Jak pokazit kultovní hru? Zdá se, že v případě tohoto "filmu" to platí na 100 % Kultovní hra Dračí doupě, kterou hrají na celém světě miliony lidí, byla slibným základem, avšak realizace se poněkud zvrtla. Film bez scénáře, s chabou režií, příšernými hereckými výkony a podivnou výpravou, to vše stačí k tomu, aby pohřbil kult a znechutil návštěvu kina. Ještě jednou a naposledy se ptám: "Proč se někdo snaží točit film, když neví, jak uchopit kultovní látku???"

Čarodějky z Eastwicku (1987)

Je to opravdu jízda! Jack Nicholson, tři krásné herečky (Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer) a erotický a ďábelský náboj v každém záběru... Tak si představuji, že vypadá vládce pekel. Mužný, nezdolný a hlavně inteligentí! Muž, kterého si vysnili tři ženy, aby vymodelovali dokonalého muže. Jenže je tu malý háček. Van Horn je chce jenom pro sebe, a nestrpí slovíčka typu NE, NECHCI. A pak tu máme městečko, které nestrpí rozvedené paničky, které uhání jeden muž. Musí tedy nastoupit plán B a Mr. Devil je odeslán tam, kam patří! Jeden z těch filmů, které se dají shlédnout tisíckrát a přece v něm najdete vždy něco nového a tak to má u filmu být. Podle mne klasika. Dávám 5 hvězdiček! Všem doporučuji.