Co je nového, kočičko? (1965)

Při sledování tohoto díla jsem si vzpomněl na krásné a bláznivé francouzské komedie a musel si přiznat, že Francie je lepší! I přes dobrý scénář Woodyho Allena, jsem se při některých scénách nudil a chtěl stříhat a krátit, scény s Woodym mi vždy zvedli náladu a dokonce jsem se i smál... Jinak je to komedie na deštivé sobotní odpoledne, ale i to se počítá.

Výstřely na Broadwayi (1994)

Woody Allen o divadle a o tvorbě uměleckého díla obecně, to je hlavní devíza tohoto snímku, který kombinuje svět umělců a mafiánu v barvitém koktejlu s exkluzivním obsazením skvělé Dianne West.

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Populární vědecká literatura o sexu vešla tímto krásným dílkem do dějin filmu. I přes malé nedokonalosti film rád sleduji opakovaně a moc se bavím. Nejvíc mě dostala italská parodie na Antonioniho trilogii citů. Každá naučná epizoda má ve filmu přesné místo a žádná nenudí a posunuje děj dál a tak to má být... Woody je hravý režisér a s tímto filmečkem si poradil mistrně.

Annie Hallová (1977)

Nádhera, nádhera, nádhera! Je nevýslovnou radostí sledovat tento film. Zaplavují Vás zajímavé a nevídané pocity, které dokreslují děj film, ano, některé scény způsobují potěšení pro fanoušky Woodyho Allena afrodiziakálních rozměrů. Je to fetiš. Annie Hall je barvitá postava, krásně napsaná a dokonale zahraná Diane Keaton, zamilujete si ji a nebudete chtít, aby opustila plátno, znovu a znovu budete toužit spatřit ji na plátně, každý záběr na ni způsobí extázi a Vy vstoupíte do světa, který je skutečný a neopakovatelný. Stačí se zaposlouchat do jejího zpěvu a odhalíte její duši. Hlášky, které Woody napsal pro tento film, by se daly ihned tesat do kamene. Mají velkou vypovídající hodnotu, jsou pravdivé a realistické, přesně zapadají do děje, neční z něj. Přirozenost a zase jenom přirozenost je největší devizou tohoto díla, které vstoupilo do filmových dějin a jednoznačně musím napsat, že se jedná o nejlepší film Woodyho Allena. Přesně to mám na Woodym rád, vždy dokáže překvapit! V každém filmu dostávám nějaké překvapení, vždy jiné, vždy obohacující a vždy nádherné! Co více dodat k oslavnému komentáři mého nejoblíbenějšího režiséra, který vytvořil kompaktní neurotickou postavu Alvyho Singera? Myslím, že předchozí slova dokládají, jak moc si vážím režiséra z New Yorku, který bude točit filmy na věky věků!

To (1990) (TV film)

Mám zvláštní pocit z tohoto televizního filmu, skryté zlo v každém z obyvatel města vyjma Sedmičky smolařů se jeví jako absurdní hříčka mistra hororu Kinga, který nás tentokrát děsí "obyčejností" zla v každém z nás. Filmové zpracování je neuvěřitelně zdlouhavé a dovysvětlující, film neděsí, spíše zlo znázorňuje jako úsměvnou frašku a velmi předvídatelně, některé postavy bych úplně vyškrtal pro jejich otravnost a křečovitost, jediné co mě zaujalo je zobrazení amerického předměstí a zajímavá práce kameramana. Film To stačí vidět jen jednou a už nikdy více.

Manželé a manželky (1992)

Woody Allen a mezilidské vztahy, partnerské soužití a problémy v manželství. To vše již známe z jeho dřívějších filmových opusů, teď přistupuje k této látce velmi realisticky a emocionálně, využívá dokumentu, "mluvících hlav" a výsledný tvar díla je kompaktní a propracovaný. Můj dojem z filmu bohužel není tak jednoznačný a vidím stále se opakující postupy a situace, ano, je to poučné a zajímavé, ale je toho trošku moc, než stačím vstřebat, zvláštní trhavá a neklidná kamera, dlouhé monology a rozhovory, banální situace a projevy hlavních protagonistů jsou přehnané, vím, jsem kritický jako postava, kterou hraje Woody, tedy Gabe, ale cítím to tak. Stačilo by trošku ubrat scén a postavy zklidnit a rozvinout jiným způsobem. Je to dobrý film, je to zajímavý zážitek a člověk má po filmu o čem přemýšlet, je tu velké ALE, které mi brání dílo ohodnotit plným počtem hvězdiček. * Scény Woodyho a Mii jsou neskutečné a všechny emoce jsou rázem otevřené a vystupují na povrch, je dobré dvojici sledovat a uvědomit si, že se rozcházejí a řeší soud o přidělení dětí, pokud si člověk toto přebere, má rázem nejlepší scény filmu před sebou. Věřím, že to bylo pro ně emočně náročné, ale zachovali se velmi profesionálně a dílo tím získalo přidanou hodnotu, která je na výsledku vidět.

Alice (1990)

Změň svůj život a stane se zázrak! Zázrak ve filmu, od kterého jsem nic nečekal a dostal skvost. Zůstal dojatý a překvapený, okouzlený a přesvědčený, že Mia Farrow je ta pravá, která dojde v tomto filmu svého štěstí a stane se opravdovou matkou svých dětí a pustí přepych z hlavy a bude svobodná a svá! Stalo se! Pohádka pro dospělé od Woodyho Allena uzavřela své brány a diváci jsou spokojeni. Zázrak!

Jiná žena (1988)

Dílo hodné mistra. Brilantně napsaný scénář se v rukou Woodyho Allena mění v mistrovské dílo, které překvapuje svojí dokonalou propracovaností a bravurními výkony Geny Rowlands, Mii Farrow a Iana Holma. Od první minuty jsem byl do příběhu ponořen a hltal jsem každý detail díla, v němž potlačené city a citová vyprahlost hrají nejzásadnější roli. Též plně chápu Allenovu fascinaci Miou Farrow, v tomto filmu stačil její hlas a pár scén k tomu, aby se člověk přesvědčil o dokonalém ztvárnění postavy těhotné ženy, která probudí z letargie a nakonec na správnou kolej života přivede hlavní hrdinku Marion. Happy end na konci filmu je nabíledni.

Melinda a Melinda (2004)

První poznatek: Radha Mitchell to zvládla bravurně a celý film jsem se díky ní bavil a zoufal si, jak ona "měnila tvář a účes" z dramatické Melindy na komediální Melindu. Druhý poznatek: Woody nebo Woody, drama nebo komedie, oba žánry Allenovi jdou, do každého žánru se cele pohrouží. Třetí poznatek: Někdy se do dramatu mísila komedie a jindy to bylo zase naopak, u dramatu jsem se bavil a u komedie si zoufal, jak je to možné? Čtvrtý poznatek: Mám Woody Allena moc rád, proč mě tedy trestá takovými změnami a hrami? Pátý poznatek: Film jsem shlédl se zaujetím, protože je důležité zkoumat film do hloubky a přemýšlet o něm, s Woody Allenem rád podstupuji dobrodružství v každém jeho díle a přesto, že tentokrát mě potěšil jen napůl, jsem spokojen...

Září (1987)

Nemohu si pomoci, Září vůbec nepůsobí jako špatný Allenův film, dle mého názoru je to jiný Allen než jsme zvyklí, je obyčejný a nenucený v zobrazování lidských osudů. * Dům, který obývá mnoho zvláštních bytostí, kteří zápasí s láskou, nadějí a vírou, nemohou přijít na to, co chtějí v životě dokázat a ubližují si vzájemně propojenými city a přemírou slov. V září se má vše změnit, prožívají svoje léto citů a různých jiných vzplanutí mezi sebou navzájem. Je důležité tyto city popsat nebo je v sobě zabít, aby se nedostaly na světlo? Můžeme změnit život tím, že před ním budeme stále utíkat? Na to hledá odpověď Woody Allen a diváci smějí hledat s ním. Já je hledal a našel. Bylo to pro mne důležité, děkuji.