• Krátkometrážní

Bezstarostná jízda (1969)

Legendární film, v mnohém revoluční. Je škoda, že se nemohu vrátit do 69 neovlivněný dnešním filmem, určitě bych z toho měl silnější zážitek. Tento film slouží jako základní kámen pro "Nový Hollywood" a celý road-movie žánr, ani nevím, zda to není úplně první road-movie v dnešním slova smyslu.  Další věci je použití hudby od Steppenwolf a dalších, což do této doby také nebylo zvykem. Všichni si k filmům vytvářeli originální soundtrack. Bezstarostná jízda si na nic nehraje, scénář byl v hodně místech údajně improvizovaný a jde to znát. Ze začátku scénář téměř chybí, sledujeme pouze chování postav. Film nechává diváka dotvářet si emoce a příběh pouze na základě obrazu. V pozadí je slyšet ticho a postavy si řeknou opravdu jen pár slov. Až od první písničky a začátku jízdy se začíná scénář ukazovat. Podle mě je ve většině hodně jednoduchý, ale má i svá silná místa (konverzace přes smrtí Jack Nicholsona o svobodě). Právě to jak je jednoduchý na jednu stranu dává filmu velkou míru autentičnosti. Věříte jim, že vlastně jsou to ti samotářští vlci, kteří nechají věci nevyřčené, ale vy víte co mají na mysli. Zajisté má film spoustu podprahových myšlenek a věcí, které mají hlubší význam než se na první pohled zdají. Film vzniknul v 60. letech v USA, což znamená v hippie období a vliv tohoto hnutí je na film znát. Tématicky se řeší svoboda, cesta je cíl, odsouzení hippies, nespravedlnost, drogy atd. Určitě jsem si velké spousty nevšimnul a film bych dokázal interpretovat na více způsobů, jen by bylo lepší si ho pustit ještě jednou. P.S. Prozatím můj nejoblíbenější film z 60. let.

Riverdale (2017) (seriál)

Čtyři hvězdy, ale čistě za první sérii a i tak to nebylo úplně podle mých očekávání.

Osudové setkání (2000)

Občas utahané, ale veskrze s dobře vybudovanou atmosférou. Mít to výraznější herecké obsazení asi si to užiji více. Anna Paquin je až neskutečně obyčejná a nezajímavá herečka. Líbilo se mi spousta životních myšlenek a taky jak to bylo celé pozitivně podané, i když to tak úplně být nemuselo. RIP Sean Connery.

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

Poprvé viděno někdy v prosinci 2014, podruhé viděno v říjnu 2023 a stále je to dobré i po těch letech. Musel jsem tomu i přidat pátou hvězdu. Z této sekce komedií až parodií je to neskutečně funkční. Scénář funguje naplno a herectví Roba Schneidera též. Přelom tisíciletí byl pro Schneidera opravdu pýk kariéry. Hodně tomu zážitku dodává i dabing, který film posunul úplně na jiný level. Avšak tato komedie je výjimka, kdy dokáže fungovat i v angličtině a zase si tam najdete jiné vtipné momenty.

Tlouštík z Beverly Hills (1997)

Uvědomil jsem si, že jsem film jako dítě už viděl. Chris Farley ve své nejlepší formě, ale zároveň rok co tragicky zemřel ve svých 37 letech. Super soundtrack, jinak nic víc. Klasické tři hvězdy, film neurazí a ani nenadchne.

Supermodelky (2023) (seriál)

Se stoprocentní jistotou je tohle to nejlepší dílo natočené o fashion industry v devadesátkách a o popkulturním odkazu, který fenomén supermodelek zanechal. Je to skvělý průřez vším důležitým, co za sebou zanechali a čím si prošli. Dokument nejde v každých momentech do úplné hloubky a místy může působit uspěchaně, což je pochopitelné u čtyřdílné mini série. Tento kousek historie by však dokázal pojmout mnohem více dílů. Škoda, že do dokumentu nebyli přizvány na slovo i další velká jména této éry jako Claudia Schiffer, Carla Bruni, Eva Herzigová, Karen Mulder, Helena Christensen, Kate Moss, Shalom Harlow, Amber Valetta atd.

Igby (2002)

První polovina definitivně na pět hvězd, perfektní dialogy mezi postavami, skvěle zahraná hlavní role v podání Kieran Culkina (budu ho od teď více sledovat) a objevila se zde i moje oblíbená Amanda Peet. Co už jsem více či méně nepochopil je druhá polovina filmu. Přišlo mi to hodně mimo realitu na to, že ten film byl ze začátku jako vystřižený z reality. Vyvstalo mi v hlavě spoustu otázek, především vůči vztahům mezi postavami. Proč se mezi sebou vůbec nebaví? To tam nikdo nemá rád nikoho? Celé to trošičku nedávalo smysl a asi bylo na divákovi, jak si to vše vyloží sám. Moc jsem nechápal nějakou motivaci hlavní postavy (jestli nějaká byla?) od té doby, co byl v tom studiu u Amandy Peet. No dohromady to vytvořilo téměř výborný celek vybočující z řady podobných filmů především humorem a scénářem.

Rudý labyrint (1997)

Fajn devadesátkový film, u kterého jsem nečekal, že se prakticky odehrává pouze v soudní síni. Bez oblíbené Bai Ling bych filmu dost možná ubral na hodnocení, ale slabší čtyři hvězdy.

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Ano, scény s přítelkyní byly opravdu zbytečné a vlastně si je tam Kazma dával spíš pro sebe než pro své diváky. Já jen po prvních ohlasech čekal to nejhorší a nakonec jsem na poměry nových českých filmů dostal zábavnou komedii, ve které se prolíná realita Onemanshow a nahraná fikce. Obojí se od sebe dá ve filmu lehce rozlišit, ale samozřejmě u určitých věcí nikdo nevíme do jaké míry byly sehrané či ne. Nemyslím si, že po tomhle přijde ještě nějaké větší finále už jen kvůli tomu, jak ten film byl finančně nákladný, ale kdo ví.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Bohužel film nesmírně trpí na CGI. Pomalu nic zde nebylo reálné a je to vidět na první dobrou. Film nesmírně generický a trikově nepovedený. Omlazení Harrisona Forda je opravdu ničivá kombinace společně s každou scénou, ve které vládně CGI. Jestli chtěli točit Indiana Jonese takhle, tak to raději ať ho netočí vůbec. Těšil jsem se na rozloučení s IJ sérií, ale místo toho se nám dostalo smutného patvaru, který s IJ má společného pouze Forda a pár scén. Lidi sice nadávají na čtvrtý díl, ale ten si držel určitou formu a úroveň. Čtvrtý díl totiž byl reálné pokračování série a pětka měla vyjít hned v návaznosti nebo vůbec. Tahle moderní obluda Indiana Jonese akorát kazí pocity z celé série. Tři hvězdy za snahu a za to, že jsem se až tolik nenudil. P.S. Raději mají vzít někoho mladšího do hlavní role a film přebrandovat.