• Krátkometrážní

Perníkový táta (2008) (seriál)

(1.4.23 komplet dokoukáno) Seriál s výrazně vzestupnou tendencí. První série, podobně jako druhá a třetí, mě nedokázala vtáhnout natolik, abych seriál bingewatchnul. Místo toho jsem měl výrazné mezery mezi jednotlivými sériemi. Jenže to jsem nečekal, co si na nás připraví série číslo čtyři. Přesně ta věc, který mě dělila od udělení pěti hvězd prvním třem sériím byla absence akce a čtvrtá série toto dokázala prolomit. Čtvrtý série byla nabitá od začátku až do konce a byla to neskutečná jízda. Momentálně jsem u série pět, velmi mě to vtáhlo a jsem zvědavý na finále. // Perfektní, po zhlédnutí páté série mi dochází, jak první tři jsou jen příprava na jízdu co vás čeká poté. Extrémně se mi líbí celé pojetí a zpracování finální série. Ono by se to totiž dokázalo jednoduše natáhnout na další 3 série, ale tvůrci zvolili dokonalé finále a obešli se bez klišé situací (scénář perfektně napsaný, ve scénách, kde jsem už čekal nějaké zajeté koleje mě vždycky překvapil). Velmi se mi líbil Walterův únik na sever, bravurně zvolená lokace. Vypíchnul bych i výraznost Hanka či Skyler. U Skyler především její herecké výkony zhroucení a bezradnosti nebo naprostou apatii vůči všemu. U Hanka jakým se stal, minimálně pro mě, velmi nepříjemným a dychtivě se řítil za svým cílem bez ohledu na vše ostatní. Trochu podobně jako Walt, i když stále z jiného úhlu. Vlastně, nic bych na poslední sérii neměnil. Vše dokonale zakončeno. Každá postava ukončena, ne podle očekávání, ale spíše tak, jak bych si to i přál nebo minimálně tak, aby to působilo dobře a nijak se více nenatahovalo/nespekulovalo. Na El Camino se samozřejmě podívám, protože se nemůžu dočkat, jak dopadne osud prakticky "jediného" přeživšího z celého tohoto příběhu (Saul promine). První tři série jsou dle mého mírně overrated, poslední dvě ukazují, proč má Breaking Bad takový seriálový status, jaký má.

Všechno, všude, najednou (2022)

Odkdy vyhrávají hlavního Oscara fantasy sci-fi dramedy s tématikou cestování časem, tak to opravdu nechápu. Mít Cameron lepší zápletku v Avatarovi 2 doufal bych v jeho výhru. Film je jedním slovem zajímavý, ale tato forma zajímavosti mě spíše nebavila než ano. Být to více dramatické a ubrat na tom veškerém "mišmaši blábolů" určitě bych šel s hodnocením výše. Herecké výkony hezké a všem jsem jim tu výhru velmi přál, jenže to bylo předtím než jsem film viděl. Ani jeden z těch tří nepředvedl nijaký extra výkon a spíše mi to připadá jako "dáme to jim, protože tu není nikdo lepší, tak aspoň něco". To sice neznamená, že jsem jim výhry stále nepřál. Jen jim je přeji spíše z jejich pozic, kde se jako herci ve filmovém průmyslu nachází než za herecký výkon v daném filmu. Jsem rád za Michelle Yeoh, protože je to moje oblíbenkyně a zároveň první člověk z Malajsie s Oscarem, taky za comeback Ke Huy Quana po 35 letech a i za Jamie Lee Curtis, na kterou mohou být její rodiče herecké legendy pyšní, protože ani Tony Curtis ani Janet Leight si Oscara pro sebe neurvali.

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Film mi až tolik nesedl. U nějakých momentů jsem se opravdu zasmál, jen jich bylo málo. Avšak jsem rád, že je v Česku stále místo pro takhle nekorektní humor, a že něco takového vůbec vzniklo.

The Last of Us (2023) (seriál)

Velmi povedené. Hlavní dvojice jsou mí dva oblíbenci z Hry o trůny, a to že jsem jich tam moc neměl. Chemie mezi nimi byla perfektní a působila velmi nenuceně až realisticky. I další herci perfektně vybraní a vše jsem jim dokázal uvěřit. Co posunuje The last of Us dál je pro mě propracovaný scénář, který se vyhýbá klišé situacím jako o život. Zároveň TLOU splňuje něco, co pro mě The Walking Dead nikdy nepřinesl, a to je špetka originality. Líbí se mi, že jsou zde zombie tvořeni skrze Cordyceps houbu a tím se nesou i jistá specifika, které jiné zombie díla nemají. S koncem jsem byl velmi spokojený, umírání mých oblíbenců se naštěstí nekonalo, takže všechno bylo v suchu. Pouze škoda slabšího sedmého dílu, ale Storm Reid ten díl alespoň trochu ozvláštnila. Jsem velmi zvědavý na další sérii a seriál už teď nejspíš poputuje do mé top desítky.

Outer Banks - Season 3 (2023) (série)

Bohužel ve třetí sérii Outer Banks šel Netflix spíše naproti teen publiku. Škoda bylo spousty naivních myšlenek. O Outer Banks jsem rád říkal, že je to sice teen drama, ale opravdu chytré. No po této sérii se to asi nezmění, ale třetí série už nebyla daleko od konvenčních teen dramat. Co bylo opravdu 0 z 10 je použití CGI efektů, na kterých bylo vidět, že do tohohle seriálu se vůbec neinvestují vysoké částky (anebo peníze shrábli herci). Dále také už omílané schéma, musím pomoct kamarádům - rozhádám si rodiče - udobřím si rodiče - musím pomoc kamarádům - rozhádám si rodiče - potřebuji pomoc od rodičů - nechtějí mi pomoc - ve finále mi pomůžou. A jiné podobně opakující se myšlenková schémata. Ale na tomto bude mít vinu především slabší scénář. Jinak stejně jako předchozí série. Snad nejlépe zvolené lokace, super casting a vcelku hezké (ač naivní, hloupé) zakončení našeho příběhu o pokladu. P.S. Tak kletba najednou neexistuje?:) P.P.S. A nevím kdo tu psal něco o tom, že každou sérií lepší a lepší, to rozhodně ne, na první dvě série to nemá ani náhodou! Jinak čtyři hvězdy a doufám, že čtvrtá řada vytáhne něco zajímavějšího.

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

(6.3.23 komplet dokoukáno) 1. Série - 90% - podruhé zhlédnutá 28.1.23, 2. Série - 90%, 3. Série - 90%, 4. Série - 99%, 5. Série: 75% Tak jsem u páté série a poprvé píšu komentář k OITNB. Jestli někdo naříkal nad tím, že 3. série je o ničem, tak netušil, co se na nás v budoucnu chystá. Pátá série není doslova o ničem, to bych i sám sobě házel klacky pod nohy, ale mohla být lepší? Definitivně. V průběhu série mohlo přijít tolik lepších zakončení. Na prvním místě, vzpoura nemusela tématicky obsáhnout jednu celou sérii, úplně v pohodě by vystačila do poloviny a ve zbytku už mohl být nastolen pořádek bez větších následků. Nebo mohla Judy King provést proslov, dojít ke změně a vše se uklidit do pořádku. Nebo mohla Taystee alespoň ke konci přijmout finální nabídku Fig. Cokoliv, ale tvůrci se rozhodli takto. První cca 2-3 díly této série jsou stále na pět hvězd, neměl bych co vytknout, jenomže celý prostředek série (3-10. díl) je extrémně utahaný a velmi se vleče (oceňuji hororově laděný devátý díl). Tvůrci se soustředili na nevýznamné postavy, neustále tu byly nic neříkající flashbacky, které nás nikam neposouvali (nemuseli ukazovat minulost doslova každé z těch vězenkyň) a celkově šla vidět bezradnost scénáristů se někam posunout. Ke konci jsem myslel, že dojde k nějakému většímu vyvrcholení, ale bohužel, směřovalo to přesně tam, kde to skončilo. Přemýšlím, kdyby z tohohle převratu prostě neudělali jen mikro téma, roztáhli ho do třetího dílu páté série a poté by se řešilo něco jiného, zda by to ve výsledku nemělo opravdu pozitivnější dopad na tuto sérii. Už jsem viděl první díl šesté série a zatím předpovídám, že by mi nevadilo poklidné zakončení převratu a tím i konec seriálu. No uvidíme kam se to v té maximálce posune. 6. Série: 74% Tak šestá série dosud nejslabší. Možná by ani nebyl problém se změnou prostředí, ale celkem velký nastal se změnou charakterů. Většina nových charakterů je nevýrazných nebo se o nich nic nedozvíme. Dobré bylo, že flashbacky znovu začaly dávat smysl a prohlubovaly divácké porozumění a sympatie k postavám. Nejvíce mě na celé této sérii mrzí naprostá absence komediálního aspektu. Na seriál jsem se začal koukat jako na můj třetí dlouhý. První jsem zkompletoval Ztracené, poté šel na Hry o trůny a teď zvolil OITNB. A to z důvodu, že jsem po těchto dvou na sledování náročných seriálech chtěl oddechovku v podobě komedie, tudíž mi celkem vadí, jak se to proměnilo. Možná kdybych dopředu neočekával z většiny komedii, byl bych více spokojený. Jinak podobně jako u páté série. První díly bezvadné, prostředek pomalý a poslední 4 díly perfektní. A ve výsledku těžko říct, zda šestá série byla potřebná. Oceňuji další vývoje charakterů, jenom mi přijde, že se s pátou sérií mohli všichni rozloučit v dobrém a místo toho se seriál uměle natáhl. Vidím, že sedmá série je velmi dobře hodnocená. Možná ještě změním názor po zhlédnutí poslední série a řeknu si, že za ten závěr to vše stálo. Uvidíme... // 7. Série - Zakončení OITNB se povedlo, ale ano, čekal jsem více. Myslím si, že to, zda se vám poslední dvě série budou líbit záleží od vašeho pocitu ze série páté. Chtě nechtě, série číslo pět udává směr posledním dvěma.  - Moje nejoblíbenější série je určitě čtvrtá. Stříbrné místo ponese série druhá. O bronz se podělí série první a sedmá a bramboru získá série třetí. Pátá s šestou mi až tolik nesedly, ale stále jsou mírně nadprůměrné.

Laskavý dotek (2010) (TV film)

Tento film je přesně taková ta kravina, která nenudí. Jsou zde horší a lepší momenty. Kdyby v tom nehrála Jennifer L. Hewitt, film by měl nulovou hodnotu, ale na TV film je to naprosto v pohodě.

Rod Draka (2022) (seriál)

První díly mě až tolik nebavili, od šestého nastává velká změna a to až taková, že mě seriál začal bavit víc než Hra o trůny. Dávám 5 hvězd a jsem zvědavý kam se seriál vyvine. Jediné co musím vytknout jsou špatně sestříhané scény, kdy zkazili někdy dojem z hereckého výkonu nebo opravdu nesmyslně navázali na sebe.

X (2022)

Předvídatelná indie varianta 100x viděné hororové zápletky, kdy mladíci přijedou do pronajaté chaty a jsou postupně vyvražděni. Na filmu je zajímavé maximálně tak obsazení nové generace Hollywoodských herců (Mia Goth, Jenna Ortega). Další dobrá věc, která film trochu odlišuje jsou hezké umělecké záběry, což na druhou stranu bývá u filmů produkovaným studiem A24 zvykem. Konec byl fajn, ale opět nic z čeho bych si úplně sedl na zadek.

Hra o trůny (2011) (seriál)

(14.1.23 komplet dokoukáno) Tak moje původní vize a představy o Hře o trůny byly vcelku jiné než realita. Sám bych sebe označil za někoho, kdo se momentálně už kouká na doslova vše, od různých TV formátů přes asijské kinematografie až po americké béčkové komedie, ale historické/dobové žánry ty mě nikdy nenadchly. Tím chci říct, že pro kohokoliv, kdo by si pomyslel, že Hra o trůny je prvně fantasy a pak až vše ostatní, tak omyl. Hra o trůny je především historické dobové konverzační drama, kde je hodně válek a politiky. Až po tomto všem je to fantasy. Vím, že se jedná o věrnou adaptaci (co jsem slyšel, tak cca do páté série) a tudíž chápu, že tvůrci chtěli především převést knižní formu do televizní, ale kdybych mohl něco měnit, určitě by to bylo přidání fantasy prvků do celé této seriálové ságy. Fantasy prvků je zde až pochmurně málo. Většinou se dostanete maximálně k drakům nebo "okultismu". I to by stačilo, jenomže to by se ti draci museli taky objevit. Do páté série dostaneme tak 3 minuty stopáže s draky dohromady, od šesté série to s nimi začíná být lepší, nejspíš i kvůli mnohem většímu rozpočtu. A moje poslední výtka, ta se týká postav nebo především jejich krátkých životností. S tím mě opravdu Hra o trůny vytáčela od úplného začátku do úplného konce. Nikdy si totiž neuděláte z žádné postavy vaši oblíbenou, buď mění povahu a strany jak na běžícím páse nebo jsou vaše oblíbené postavy ihned zabity nebo varianta, kterou jsem nesnášel snad ze všech nejvíc, jsou drženy někým koho nesnášíte a tudíž vaše oblíbená postava je totálně bezmocná. A zakončení. To je kapitola sama o sobě, o které by se dalo dlouho rozsáhle vést spoustu debat. Má výtka ke konci je, jak zbrkle a nepřirozeně byl proveden. Hlavně, co se týče posledních dvou dílů v osmé sérii. Mentální vývoj Khaleese nabral naprosto jiný tón a to nesmírně prudce. Ze zachránkyně "říše živých", kdy statečně bojuje po boku Severu v jednom dílu, se z ní stane labilní slabomyslná diktátorka v dílu dalším. To mi na tom vadilo nejvíce, tyhle unáhlené změny v chování a vývoji charakterů. Samotné zakončení jsem už od pátého dílu jakž takž předpověděl správně, tudíž v tomto jsem zklamán nebyl. Ano, ve výsledku mohl vládnout někdo jiný, ale s ohledem na to, co udělali na poslední chvíli z Khaleese mi to přišlo ještě adekvátní možnost. S přihlédnutím ke všemu, co Hra o trůny obsahuje musím konstatovat, že je to velmi kvalitní dílo, jen bohužel mně nesedlo tolik jako většině zde a proto i hodnocení o 4 hvězdách. P.S. Čtvrtá série byla za mě nejlepší z celého seriálu. 1. série - 85%, 2. série - 75%, 3. série - 70%, 4. série - 100%, 5. série - 70%, 6. série - 70%, 7. série - 75%, 8. série - 75%