• Krátkometrážní

Čelisti (1975)

Jakožto člověk narozený po roce 2000 nemůžu hodnotit jinak než 3 hvězdami. Mám o dost oblíbenější filmy ze 70. let, než bude kdy tento. Dokážu ocenit, na tu dobu velmi revoluční technickou stránku a také přesvědčivého žraloka, který vypadal v 95% scén opravdově.

Imawa no kuni no Alice - Season 2 (2022) (série)

První čtyři epizody jsou moc fajn, plné akce a zajímavě provedených her. Bohužel od pátého dílu začíná seriál dosti zpomalovat, šestá se nese ve stejném duchu jako pátá epizoda a sedmá je už extrémní výsměch. Finální epizoda mi nevadila, zakončeno to bylo, jak to bylo, nic víc, nic míň. Seriál má spoustu hluchých míst, kde naprosto nefunguje scénář, některé scény, které mají působit dojemně jsou divákovi naprosto jedno, protože si s postavou nestihnul vytvořit jakékoliv poutu a není ani jeden důvod mít o danou postavu starost. Postavy jednají často už na hranici jakékoliv logiky a do toho se seriál snaží hrát na filozofickou strunu, kterou tomu opravdu nežeru. Samozřejmě se snažili i o konec podobný Squid Game, sice trochu po svém, ale jde to v tom velmi cítit. Jenže ta celá filozofie okolo světa v Alice in borderland je v celku nefunkční. Kdyby se celý seriál nesl v duchu první 4 epizod (víc by se cestovalo a prozkoumávalo) dokázal bych si to představit jako slabší Ztracené nebo The 100. Mohlo by to mít více řad a potencionálně i větší úspěch. Bohužel takto se skončilo u dvou řad a jiné vysvětlení, než to jaké v závěru aplikovali tvůrci by asi ani nešlo. Z celé seriálu mám dosti rozporuplné pocity, není to úplný brak a koukatelné to je rozhodně, i se u toho budete bavit, ale komornější první řada mě bavila o něco více a neutrhla se tolik ze řetězu jako tato druhá řada.

Divoké kočky (2000)

Šílené, že to je volně inspirované životem spisovatelky "Jíst, meditovat, milovat". Jeden z těch filmů, které jsem viděl už cca před 10 lety a jediné co jsem si pamatoval je název a jména hereček. Přijde mi, že v posledních pár letech tento film získal status pop kulturního kultu, tudíž jsem ho zhlédnul znovu a musím říct, že 3 hvězdy jsou fakt akorát. Jak už tu někdo psal, film připomíná 2 hodinový hudební videoklip s čímž vlastně souhlasím. Velké plus je dobře udělaný casting, hudební výběr a bar okolo kterého se celý příběh motá. Chápu pop kulturní status, ale jinak už film nemá co extra nabídnout, přijde mi, že s lety hodně zestárnul...

Hurá do basy (2006)

(poprvé viděno cca v roce 2012/2013, podruhé 20.12.2022) Je to celkem fajn komedie na odreagování, ale kvůli slabší druhé polovině se to bohužel na čtyři hvězdy nedostane. Alespoň konec je vyvedený a také je fajn, že vás hodně naveze do nálady filmů z této dekády. Nevím co za tím stojí, ale i průměrné komedie z tohoto období mají něco speciálního do sebe, je to určitý pocit nostalgie, který mě těmito komediemi provází. Jenom tato konkrétně mi nostalgie nepřinesla zase tak požehnaně, tudíž 3 hvězdy jsou akorát. Taky hodnotím velice kladně popkulturní úvodní titulkovou sekvenci, kde na jejím pozadí probíhá sestřih videí, jak jdou americké celebrity do vězení nebo k soudu.

Ježek Sonic 2 (2022)

Definitivně je dvojka vyvedenější než díl první. Přemýšlel jsem proč tomu tak je a našel jsem pár hlavních faktorů. První z nich bylo určitě rozšíření Sonic Universa o další jeho postavy viz. Tales a Knuckles (+zlatá podoba Sonica), druhý bylo více screen time pro Sonica a Doktora Robotnika a méně screen timu pro Jamese Marsdena + naprosté herecké poleno Tiku Sumpter a poslední faktor byla celková zápletka ohledně krystalů, která byla zajímavá narozdíl od prvního dílu, kde vlastně šlo jen o "boj" mezi Robotnikem a samotným Sonicem. Film také dostal mnohem více příležitostí pobavit straší publikum ať už skrze Jima Carreyho nebo odkazů na pop kulturu. Jinak škoda, že zde bylo tolik klišé asi mířených na tu mladší generaci nebo jinak nechápu, proč by je tam ti filmaři tak nasílu cpali. Klidně z se z těch klišé scén mohlo ubrat a film by měl mnohem svižnějších 100 minut. Jeden z nejvyvedenějších filmů ze sekce "polo animovaný/polo hraný" zaměřených na děti.

Promlčeno (2022)

Na české poměry velmi nadprůměrné, proto se i divím zde slabému hodnocení 73%. Hezké zakomponování Radiožurnálu do filmu, zároveň zviditelnění rozhlasu a toho, že se může jednat i o moderní médium. Také mě poslední dobou opravdu bere tematika 90. let v Česku, čemuž určitě přispěly i seriály typu Devadesátk, tudíž mě v tomto ohledu film překvapil, protože jsem dopředu vůbec nevěděl do čeho jdu a z filmu jsem měl wow efekt. Něco na těch devadesátkách v Česku je stále atraktivních. Dosud jsem taky neviděl český film, který by takto pracoval s tématem promlčení vražd u nás a celkově látka/zpracování témat/práce s dialogy jsou velmi neokoukané v českých filmových vodách.

Barbar (2022)

Tak a máme tu další “Fresh”, minimálně atmosférou. Sice více hororovou, ale velmi podobnou. Za ty filmařské nápady a hororové invence dávám rozhodně plný počet. Také bylo super vidět po dlouhé době Justina Longa v nějakém potencionálním projektu. Super film!

Precious (2009)

I přes to všechno co zažila, se Precious nikdy nevzdala. "Sometimes I wish i was dead, I'll be ok I guess, cause I am lookin up, I am looking up for piano to fall, desk, couch, TV, my mama maybe. Always something in my way." // "The other day I cried, I fell stupid, but you know what, fuck that day, that's why, god or who ever makes a new days, still hungry though."// "Mrs. teacher said we gonna write on our notebooks everyday. How are you supposed to do that?, than she see the worry on my face, she say: The longest journey, Began with a single step, whatever the fuck that supposed to mean." // "I just couldn't lie no more, I shouldn't say none of that, mama gonna kill me."

Ztraceni (2004) (seriál)

(13.11.22 komplet dokoukáno) 1. Série - seznamování se ztracenými, objevujeme opravdu jen malinkaté kousíčky budoucího příběhu, povedená mysteriózní atmosféra, začínáme poznávat ostrov a celkově fajn vydařená úvodní série, dohromady na 95% // 2. Série - rozhodně moje nejoblíbenější série, začínáme se dozvídat o mnoho více věcí, přijde do seriálu spousta zajímavých a dobře napsaných postav, poprvé se setkáme s "Těmi druhými", přesto všechno si zachovává seriál stále dosti mysteriózní feeling a zároveň je druhá série opravdu jízda od začátku až do konce, kdy je úplně každý díl tím nejlepším a nejvydařenějším ze Ztracených, dohromady na plných 100% ze 100% // 3. Série - začátek, jak zde mnoha uživatelů píše, je opravdu pomalejší než jsme byli doposud zvyklí, i tak mě stále seriál hodně baví, do prvních 10 dílů této série není dění na pláži nijak moc zajímavé, ale od 10. dílu mi připadá, že se vrací duch 2. série a začíná už jízda až do posledního dílu, jen nevím proč tvůrci ukázali celkem dost "slepých" příběhů, které nakonec nikam nevedli (např. Paul a Nikky s jejich diamanty), příběh ukazuje o MNOHO více věcí, trochu se změnil koncept Ztracených, už méně mysteriózní, ale celkový vývoj 3. série se mi prostě stále líbí, nejde o zhoršení, spíše o určitou změnu, ke které se musí dojít, pokud chce divák vědět více, dohromady 95% a jsem zvědavý na 4. sérii // 4. Série - dohromady 90% Dění okolo "záchranné lodi" // 5. Série - dohromady 85% Dění okolo skoků v čase // 6 Série - 75%, Tak a máme tu finální zakončené jedné velké seriálové legendy. Musím říci, že určité negativní komentáře ke Ztraceným zde na Čsfd jsou spíše nemístné. Seriál skutečně stojí za to a pokud vás bude bavit už první série, bude vás bavit i zbytek až po konec. Ano šestá série je už i za mě slabší, nejlepší jsou zajisté první dvě, třetí společně se čtvrtou a pátou sérií si drží podobný standard, občas jsou nějaké díly fakt dokonalé jako z první a druhé řady. V šesté je to takové, že se už pravidelně střídají dobré díly s těmi opravdu nataženými. Mně osobně vůbec nebavilo dění mimo ostrov, které se proplétalo celou šestou sérií, což zde z komentářů vidím, že bavilo lidi nejvíce. Pak mám ještě výhradu k poslednímu dílu a ten opravdu 100 minut mít nemusel, bohatě by postačilo 60 minut. Ani mi vůbec nevadí jak seriál skončil, naopak, já do toho šel s tím, že jsem věděl, že podobný konec mě čeká, tudíž jsem neměl žádná falešná očekávání a nic mě tím pádem nezklamalo. Také to může být i tím, že toto zakončení se s časem má tendenci zlepšovat a myslím si, že dnešního diváka to naopak nenaštve jako diváka před těmi 12 lety. Nikdy to nemělo být jen o přežívání na pustém ostrově a nikdy nebude. Zároveň je to i první dlouhý seriál, který jsem úspěšně dokoukal a nelituji, že jsem si právě tento vybral jako první. Budu na něho vzpomínat ještě hodně dlouho. P.S. Live together, die alone.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Filmařsky je seriál zmrvený na mnoha frontách a s tímto rozpočtem mohl dopadnout třeba 1000x lépe. To je právě ten velký kámen úrazu, že s takovýmto rozpočtem a kreativním dohledem Tolkienovců to dopadne takto. Bude to asi argument v naprosto každém komentáři, ale kdyby to neneslo značku Pána Prstenů hned by zde hodnocení bylo o mnoho větší, jenomže takhle zklamat všechny fanoušky Tolkiena a udělat z toho naprosto průměrné až podprůměrné fantasy je smutné (ještě k tomu, když víme, že to mohlo s tímhle rozpočtem dopadnout jako filmy, které jsou perfektní). Co mě na seriálu vadilo nejvíc byl scénář a casting. Scénář byl prostě špatný (chování postav úplně mimo, každý díl jiné chování, jiné záměry, jiné smýšlení, sympatie k postavám žádné), ale casting byl doslova otřesný (hlavně co se elfů týče). Největší problém jsem měl právě s hlavní postavou Galadriel. Nechápu, kde se v procesu vybírání herců stala chyba, protože herečku typu Morfydd Clark přece nikdo na castingu nemohl brát vážně jako věrohodnou a správnou představitelku Galadriel. Co mi naopak zase vůbec nevadilo bylo zakomponování černochů jako elfů a také jako trpaslíků. To mi přišlo naprosto v pohodě, nijak to seriál nenarušovalo a jak černá trpaslice, tak černý elf se perfektně hodili do svých rolí a dopadli mnohem lépe než "Galadriel". Dávám 3 hvězdy s tím, že doufám, že se prostě v druhé sérii vychytají mouchy (hodně much), jinak tento seriál skončí opravdu jako brak.