Filosofové (2013)

Filozofové v myšlenkovém experimentu vybírají, kdo se schová do krytu při apokalypse. Ano, chápu, že myšlenkový experiment snese všechno, ale pointa shodila všechnu filozofii a moralizování ze stolu a nastolila hloupou osbní rozepři učitele se studentem. Zjevně film natáčený za účelem získání nějaké ceny. James D'Arcy a Sophie Lowe nehráli špatně, ale on vypadal celou dobu jako před infarktem a ona na tripu mimo sebe. Když snímek srovnám s podobně komorním The Man from Earth, vyplave celá plochost a vyumělkovanost filozofů.

Tomb Raider (2018)

Konečně příběh hledání pokladu (respektive spíš majdi poklad a najdeš otce), kde se skutečně hledá poklad podle indicií a nestraší hordy příšer a CGI katastrofy. Pro nebezpečné situace si děj vystačí s lidmi, prostředím a pastmi v hrobce. Další body přidává Alicia Vikander, na kterou se nejen skvěle dívá, ale také jí díky atletické postavě a vytrénovaným svalům věřím, že by to mohla přežít. Klobouk dolů i nad režisérem, který nechá v dnešní korektní době kladnou hrdinku holýma rukama zamordovat nepřítele. Walton Goggins si záporáka užil a hraje ho s civilní chladnokrevností chlapa, který jen dělá svou práci. Dominic West jako otec odvedl dobrou práci a scéna v jeskyni je na pochvalu. Scénáristé napsali v celkovém pohledu dobrý příběh, ale dala by se vylepšit řada nelogičností a na gradaci děje by se také dalo zapracovat. Celkově film, který obstojí sám o sobě bez berličky herní předlohy a stojí za to se na něj podívat na velkém plátně.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Jak mě první verze z roku 1995 neoslovila, tak tady jsem se bavil. Jasně, je to film pro mládež a jako takový ho musím brát. Děj pěkně napodobuje lineární prostoduché plošinovky z devadesátek a takto je i prezentován spolu se zábavně zapracovanými prvky videoher jako NPC postavy, přehnané účinky "slabostí" postav, návraty po ztrátě života nebo statistiky postav. Film drží především herci, kteří byli vybraní prvotřídně a prolínání vlastností herních postav a hráčů je zábavné. Rodinný film bez do očí bijících moralit a přehnané korektnosti.

Black Panther (2018)

Takže tohle je ten politicky korektní snímek skvěle vykreslující africké hrdiny? Za devatero horami a devatero řekami je země, kam kdysi spadl meteorit se superkovem, který je zároveň pancíř s kouzelnými parametry a čistý zdroj bezpečné energie. Několik kmenů doby kamenné se o něj pobilo a nakonec vytvořili harmonickou zemi míru a blahobytu, která technologicky předstihla zbytek světa o sto let. Tedy mimo jednoho kmene, který živoří v horách, pořád v době kamenné a v klidu a míru se dívá do údolí na ostatní žijící v luxusu. Hodný král umře a hodný princ převezme jeho žezlo, pokud vyhraje volby po africku, tj. výběrem z místní šlechty, který prověří morálně volní vlastnosti, inteligenci, vzdělání, zkušenosti a jiné vladařské plusy - prováděný soubojem na kopí. Děkujeme za lekci pokrokové demokracie. Kvalitní scénář nás krmí jednou perlou za druhou: Zlý král hodlá rozpoutat celosvětové povstání černých bratrů proti bílým otrokářům pomocí supermoderních zbraní (podruhé děkujeme za lekci pokrokové demokracie), občanská válka se v kraji supemoderních zbraní a technologií se vede na kopí a sekyrky, obrněné vozy nahrazují obrnění nosorožci (aspoň stihačky jsou kovové a ne kanón přimontovaný na supovi), kouzelné bylinky dělající z lidí superhrdiny a samozřejmě skutečnost, že o této zemi nikdo na světě neví (mimo jednoho pašeráka). Herecké výkony nenadchly s výjimkou Michaela B. Jordana, který svého záporáka zahrál obstojněji než jiní a Martin Freeman působil herecky jako hvězda NHL v okresním přeboru. Vychvalovaného prokreslení postav jsem se nedočkal s výjimkou zmiňovaného záporáka. Celkově by příšerný scénář s druhořadými herci možná obstál jako pohádka, ale u Marvelu bych očekával alespoň vzdálený vztah k reálnému světu.

Anihilace (2018)

Mohla to být konkurence skvěle hodnocené přemýšlivé komorní SF Příchozí (Arrival, 2016), ale nebude. Hrdinové Arrival luští tajemno logikou, vědou a fungující vojensko-vědeckou organizací. Annihilation nabízí improvizaci, zbraně a chaos. Co se zdá pravděpodobnější: Okolo neznámého jevu postavím vojenskou základnu, začnu s postupnými průniky po několika metrech, jištění na lanech, smíšené týmy specialistů a vojáků, ochrané oděvy atd. nebo postavím u oblasti barák plný vědců řízených psycholožkou a když se nevrátí vojáci, tak pošlu bandu psychicky narušených vědkyň v maskáčích, ověšených zbraněmi? Podobenství s rakovinou vzhledem k závěru postrádá smysl. Triky jsou hluboko pod úrovní možného, ale problém není ani tak v technice, jako invenci tvůrců, co vlastně chtějí ukázat. Důvod mixování pochoďáku hezkou krajinou (jako vystřižený z Monsters - Zakázaná zóna, 2010) s akčními scénami jako vystřiženými z Vetřelce (jedna scéna vypadá jako kopie plakátového výjevu Vetřelce 3) mi uniká. Závěr je vyloženě plytký a v rámci SF rozhodně nijak invenční. Proti Natalii Portman v hlavní roli nic nemám a úkolu se zhostila na výbornou, ale Jennifer Jason Leigh a Oscar Isaac svou rozpolcenost vyjadřují především tupým zíráním do prázdna a o nějakém hereckém výkonu se vůbec nedá mluvit. Celkově mi příjde, že zajímavý námět, solidní scénář a dobré herecké obsazení zabil režisér špatným vedení herců, střihem a komunikací s CGI.

Dvě ďábelské oči (1990)

Každá z povídek je mix témat různých hororových povídek (většina od E. A. Poea) jako Případ pana Valdemara, Černá kočka, Jáma a kyvadlo, Lupiči mrtvol (R. L. Stevenson) a dalších. Bohužel je děj vyloženě prostý a postrádá děsivou atmosféru a lekačky, které by z příběhů mohly udělat horor. Od klasiků žánru jsem čekal mnohem víc.

Nakažení smrtí (2008)

Režisér si zjevně až v průběhu ujasňoval, jestli točí horor nebo komedii a pokud by se přiklonil ke komedii, dal bych o hvězdu víc.Peter Stormare v tom má zjevně jasno, protože vystřihnul komediální roli jako vyšitou a docela si to užil. Příběh si bere inspiraci/paroduje žánr zombie filmů a subžánr příběhů z psychiatrie (Mlčení jehňátek, Přelet nad kukaččím hnízdem). Krvavé a docela zábavné.

China O'Brien (1988)

Příběhově prostoduché, herecky bídné, choreografie akčních scén velmi dobrá. Každý z hlavních hrdinů předvádí jiný styl boje, jejich protivníci jsou však povětšinou burani s baseballovými pálkami, takže jsou boje spíš deset na jednoho. Typická americká mlátička je to lepší, co se v tomto žánru vyskytlo.

Narušitel (1989)

První půlhodina je nuda k ukousání, ale pak se rozjede krvavá jízda. Tradiční schéma maniaka vyvražďujícího noční směnu velkého supermarketu roztodivnými způsoby okořenil černý humor navazující na Evil Dead. V menších rolích nemohou chybět Sam a Ted Raimi a Bruce Campbell. Samozřejmě nejde o žádné umění ani vysokou školu kinematografie, ale zábavné splatterové béčko z konce osmdesátek. Dalo by se říci, že jde přímo o učebnicový příklad, jak udělat odlehčený zábavný krvák s většinou tradičních postupů a klišé.

Zakázaná zóna (2010)

Co je tento film vlastně zač? Scifi je možná tématem a pár minutami děje, ale dá se díky tomu nazvat scifi filmem? Romantika je jistě obsažena a funguje, ale určitě to není romantický film. V podstatě je to road movie po zóně infekce, ve kterém se prakticky nic neděje, přesto se dá na to docela dobře koukat.