The Well (2014)

Mdlý levný postapo příběh, kde kulisou jsou jen trosky v poušti. Děj jako by z oka vypadl polovině westernů, kde zlý bohatý rancher likviduje svoje sousedy a zabírá jejich půdu. Sousedi jsou pod kudlu jako ovce, jen hlavní hrdinka se z čista jasna promění v Ramba kříženého se samurajem. U závěrečného souboje na meče jsem už vážně nevěděl jsetli se smát nebo bušit hlavou do stolu. Scénář byl sice pitomý až hrůza, ale zápletka a atmosféra měly v sobě jistý díl syrové realističnosti, že lidé v krajní situaci nebudou překypovat křesťanskými ctnostmi, ale půjdou za přežitím sebe a svých blízkých přes mrtvoly.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Zábavné, bombastické, akční, ale řežie příliš tlačí na pilu a ze sevřeného útvaru z prvního dílu (padouch a jeho zabiják proti hlavnímu hrdinovi a jeho pomocníkům) je tu najednou rozplizlá změť kladných hrdinů, padouchů, zrádců, robotů, vztahových problémů a Eltona Johna. Jak už u dvojek bývá, najednou je po úspěšném prvním dílu víc peněz, tak uděláme všechno bombastičtější, barevnější a přeplácanější - však se to minule líbilo. Jenže v té změti zaniká příběh a příliš mnoho postav nedá vyniknout ani jedné z nich, i když by Halle Berry, Julianne Moore nebo Colin Firth měli o čem hrát, kdyby dostali prostor. Není to špatný film, jen v něm příliš mnoho pozlátka a příliš málo příběhu a emocí.

To (2017)

Výborně natočená adaptace příběhu o dětské partě s výbornými dětskými herci. Vůbec jsem nechtěl věřit, že hlavní dívčí postava Beverly Marsh hraná Sophií Lillis má skutečně jen 15 let. Jako dobrudružný film s propracovanými postavami, výbornou atmosférou a skvělým stylizováním do 80. let to nemá chybu. Bohužel by to také měl být horor, ale krev a zubatý klaun už na strašení dávno nestačí, zlášť když je příšera tak očividně umělá a falešná. I přes tuto zásadní vadu ale film sám o sobě obstojí a stojí ho za to shlédnout.

Ztracené město Z (2016)

Mohl to být velkofilm plný emocí a epických obrazů, ale není. Výkon Charlieho Hunnama (Percy Fawcett) a Sienny Miller (Nina Fawcett) je výborný, ale ani to nestačí na pozvednutí filmu. Životopisný film o výkonném objeviteli, který velkou část života strávil v Amazonii si může vybrat kratší úsek, který zpracuje do hloubky, nebo celý příběh, který i při více než dvouhodinové stopáži jen klouže po povrchu. Několikaletá výprava se pak smrskne do patnácti minut, jednoho setkání s domorodci, několika záběrů plavby po řece a pochodu v rozbahněné džungli. Vedlejší postavy se střídají jako v panoptiku a než se rozehraje nějaká dramatická scéna, už se příběh brutálním střihem přenese z amazonského pralesa do londýnské akademie. Celý děj složený ze životopisných střípků drží pohromadě jen umanutá touha hlavní postavy objevit ztracené město v džungli - to je podklad pro dokumentární film a ne pro funkční drama. Těkání od místa k místu a od události k události vede ke ztrátě zájmu a nudě, která zabila i umělecké scény, epické momenty a výborné herecké výkony.

Mama (2013)

Klasicky pojatý horor o strašidle pronásledujícím několik lidí. Vyniká neobvyklým důvodem strašidla, jinak je scénář klasický a předvídatelný. Vizuál včetně zvukových projevů si tvůrci vypůjčili z Japonska - klasická vlasatice lezoucí často po čtyřech s neodmyslitelným zvukem. Herci dojem nekazí, ale ani nepozvedají. Závěr je podle očekávání, ale jeho režie mě vyloženě otrávila - strašidlo v plném světle nikdy nevypadá tajemně ani děsivě. Celkově lehce nadprůměrný horor nevynikající ničím zajímavým, který neurazí, ale ani nenadchne.

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

První Annabelle mě po skvělém The Conjuring těžce zklamala. Druhý díl je o poznání lepší, ale trpí nedotahováním námětů - několikrát něco nakousne, ale nevytěží ani vzdáleně maximum (strašák, porcelánová maska, domeček pro panenky). Scénář je mdlý a spočívá prakticky jen z hry na babu se strašidlem v rozlehlém domě. Šest dětských hrdinek je také trochu mnoho a většina z nich jen někde postává, nebo se účastní jedné zajímavé scény za celý film, což rozmělňuje pozornost a zaujetí postavami. Američané se také v honbě za diváky neodváží do dětí pustit tak ostře jako do dospělých, takže se nekonají žádné krvavé scény a mrtvých je vůbec překvapivě málo na celkový počet lidí ve strašidelném domě. Některé lekačky jsou zrežírované skvěle, ale filmu chybí vývoj a lepší stupňování napětí. Film pozvedá herecká sestava, obzvlášť dětské herečky v hlavních rolích hrají výborně dospělí herci jim jen z povzdálí statují. Celkově příliš umírněný film, kterému by prospěla mimo vytváření lekaček i lepší hra s napětím.

Stvoření (2009)

Od odpadu dělí film jen závěrečná čtvrthodinka, která je překvapivě zajímavá. Mimo závěru jde o naprostou pitomost s bídným scénářem a ještě horší režií, kterou nijak nezachraňují druho a třetiřadí herci. Asi nejméně toporná je kupodivu dětská herečka Manon Tournier. Korunu filmu nasadil otřesný český dabing, za který tvůrci pochopitelně nemohou. A kdo to nevíte, Švýcarsko je neprozkoumaná pustina, kde za tři dny chůze neuvidíte stopu civilizace.

Žraločí tornádo 5 (2017) (TV film)

Jasně, je to pitomost, ale to je od prvního dílu a ani tehdy mi to nevadilo. Je to prostě kultovní pitomost a pátý díl nijak nevybočuje z linie - sharknada jsou opět silnější a mutují v kdoví co, do boje o záchranu světa se zapojují tajné organizace, církev, MI6 a další. Odhalí Fin Shepard, April a Nova tajemství pradávného kultu ochraňujícího planetu před zhoubou sharknád? Kdo viděl některý z předchozích dílů, tak ví o co jde, ostatní se mrkněte na první díl a uvidíte sami. Tentokrát se tvůrci hozhodli parodovat známé filmy, takže potkáme neúspěšného Indianu Jonese, variantu na Jamese Bonda atd. Triky se mi zdály o chlup lepší a scénáristé se nebáli nechat pomřít pár důležitých postav (pokud je zase neoživí v dalším díle). Kde vyhrabali ty herečky s otřesnými plastikami nevím, ale některých jsem se vyloženě lekl - a je jich tam požehnaně!

Královna Viktorie (2009)

Smutné, že film s tolika herci je v podstatě exhibicí výborně hrající Emily Blunt, které však nemá kdo sekundovat. Rupert Friend jako princ Albert připomíná plyšáka vzhledem i herectvím, obvykle výborný Paul Bettany jen chodí okolo a mlčí. Oba herce v důležitých rolích hravě strčí do kapsy Jim Broadbent jako král a uhrančivý Mark Strong jako Sir John Conroy ve svých krátkých výstupech. Scénář je po všech stránkách mizerný - film nemá žádné dramatické nebo zapamatovatelné scény, žádné emoce, žádnou gradaci děje. I strašný brak jako "Královna Viktorie" (1954) s Romy Schneider má lepší scénář než tento film. Naštěstí situaci zachraňují alespoň kostýmy a interiéry, které stojí za to. Celkově lze shrnout, že bez Emily Blunt a vizuálu by film mohl směle kandidovat na propadák.

Kouzelníci (2013)

Dva klasičtí mágové (Steve Carell, Steve Buscemi) už 15 let baví publikum v Las Vegas a považují se za superhvězdy. Když jim začne ubírat sledovanost kouzelník moderního ražení (Jim Carrey), tak zpanikaří, pokusí se o mizerně připravené velké vystoupení a pohoří. Jinak řečeno, jedno z nejobehranějších klišé vhodné pro jakýkoli obor, které se bohužel ani později nezlomí a jede přesně v očekávaných kolejích až do závěru. Herecká sestava by měla zaručovat solidní kvalitu a Jim Carrey vysloveně září ve vedlejší roli, ale bohužel ani on ani výborní Steve Buscemi a Olivia Wilde nedostali dostatek prostoru, aby přebili mdlý výkon Steva Carella. Celkově spíše zklamání - prostý a naivní děj bez zvratů, nevyužití kvalitní herci.