Naruto: Záchrana snežné princezny (2004)

Dokonalý přehled seriálových prvků za necelé jeden a půl hoďky. Nezničitelný Naruto zvedá morálku depresivní herečce ("Nikdy se nevzdám, to je moje cesta ninji!"), Sakura umravňuje Naruta, Sasuke arogantně na všechno stačí sám a Kakaši v klídku sleduje situaci. Množství hezky zvládnutých bitek, hrdinské obětování, zlotřilý uchvatitel trůnu a trocha humoru jako koření - co víc si přát. Animace na úrovni seriálové neurazí ani nenadchne.

Gekidžóban Naruto: Šippúden (2007)

Scénárista se zapoměl někde u předchozího Narutova mladšího já a shlédl se v nějakém fantasy - místo klasických lidských nepřátel démon a armáda z kamene. Průměrný až podprůměrný příběh s moralitou, která se v seriálu opakuje stále dokola.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Není to vyloženě špatný film, ale žádná sláva také ne. Kupodivu má film slušný scénář, který sice nemá moc hlavu ani patu, ale obsahuje několik zajímavých zvratů. Film má ovšem dvě zásadní chyby - mdlou režii a Diesela. Režisér zabil všechny zajímavé momenty neschopností gradovat děj a vytvořit atmosféru, tak se herci jen potácejí v linkách scénáře a neví kudy kam. Diesel je kapitola sama pro sebe. Jasně, hej hej Riddick, ale to mu netáhlo na padesátku! Že neumí hrát nikomu moc nevadí, ale jeho vypracovanou figuru a charisma už odvál čas - po 15 letech od Pitch Black zůstal jen znuděný rádobysvalovec jenoucí na půl plynu. Škoda, zabírá místo kvalitním hercům jako Michael Caine nebo Elijah Wood, nemá špetku charismatu Ólafura Darri Ólafssona a rozhodně se na něj nedívá tak příjemně jako na pohlednou Rose Leslie. Dívat se na to dá, ale bez Diesela a s lepší režií by to byl mnohem lepší film.

Batalon (2015)

Rusové se, zdá se, naučili točit válečné filmy přijatelné i pro neruského diváka. Sice jsou stále naivní a plné propagandy, ale to už je úděl téměř každého válečného filmu jakékoli provenience. Krom toho ani moc nepřekrucuje historii a ani rusové nejsou podáni jako samí gerojové, ale občas i jako pěkné svině. Důležitější je, že film má smysluplnný scénář, slušnou režii a zajímavě napsané i zahrané postavy. Chybí větší vyváženost akce a politiky, neuškodilo by více se věnovat menšímu počtu hrdinek - po oholení hlavy se spatně rozlišují a zbytečně se rozmělňuje čas.

Xi you jiang mo pian (2013)

Stephen Chow dokazuje, že umí lehce praštěné akční filmy (Kung Fu mela, Shaolin fotbal) s netradičními hrdiny. Nadšený mnich a amatérský lovec démonů ve dvojici se zamilovanou profesionální lovkyní démonů (skvělá Qi Shu) je partička k pohledání. Doplňují ji ještě neortodoxní konkurenti v lovu démonů a svoji roli si užil i výborný Bo Huang jako Opičí král. Příběh je částí notoricky známého eposu o putování mnicha Tripitaky za moudrostí indických svatých buddhistických knih. Užijeme si akce, kouzel, humoru, smutku a nakonec příjde i samotný Buddha osobně. Hlavně jsem si ovšem užíval kvalitní herecké výkony a dobrý scénář.

Na návštěvě (2015)

Ukázka, že se dá natočit smysluplnný film metodou found footage. Klobouk dolů před dětskými herci a režisérem, který je dokázal ukočírovat. Podávají velmi realistický a kvalitní výkon. Scénář je dobře gradovaný, lekačky dobře načasované, jen pointa je profláklá - ale díky bohu, že Shyamalan nevymýšlel nějaké šílenosti a držel se při zemi.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Klobouk dolů před ČT - jeden den po premiéře, to je správný servis divákovi! Vůbec to nebyl špatný díl a nevadilo mi nadužívání drog, i když v původním Sherlockovi je detektiv užíval z nudy a ne jako pomůcku k řešení záhady jako tady. Vadila mi překombinovaná zápletka "viktoriánské" části příběhu a především spiknutí, které za ním stálo. A řešení vpadnutím přímo mezi přesilu spiklenců je už vyložená hlopoust detektiva zakládajícího si na dedukci.

400 Days (2015)

Filmy odehrávající se v uzavřeném prostoru s malou skupinou lidí musí být nutně postavené na výborných hereckých výkonech a budování atmosféry. Herci nejsou vyloženě špatní, ale herecký koncert to také není. S atmosférou je to o poznání horší - všechna témata jsou nakousnutá a nic není dotažené. Bludy členů posádky nikam nevedou, střety mezi lidmi mizí do ztracena a všechny podivné věci jsou "součást simulace", takže o nich nikdo nepřemýšlí, natož aby je zkoumal. A nakonec logika, ta dostává vyloženě na frak: Posádka jsou amatéři a absolutně nereagují na krizové situace, podpůrný tým je jeden člověk, vedle pancéřového poklopu na kód je průchozí větrací šachta bez zajištění, scénáristé pořád netuší nic o první pomoci atd. Totálně nezvládnutý scénář.

Repo Men (2010)

Nevídaně brutální a krvavý film s výbornou režií a zajímavým, byť ne zcela originální, příběhem. Neúprosná korporátní politika jdoucí přes mrtvoly je přivedena až do parodie skvělým Lievem Schreiberem ve vedlejší roli šéfa. Jude Law a Forest Whitaker v hlavních rolích rovněž odvádějí výbornou práci a jejich postavy jsou uvěřitelné a důvěryhodné ve svých motivech.

Na půl cesty (2005)

Film pozvedává černý humor, slušná atmosféra, solidně hrající herci a výborná zahajovací scéna, naopak ho sráží amatérská levná produkce, pobíhání tmou v pustině a nudná první polovina. Pointa byla šokující někdy za krále Holce.