Pestrobarevný (2010)

Nedějové civilní anime o druhé šanci pro sebevraha, rodině a přátelích. Vyloženě líné tempo a brnkání na city mi připomíná příběhy Makoto Shinkaie a shodou náhod i hlavní hrdina filmu se jmenuje Makoto. Povedená neobvyklá animace je třešnička na dortu. Rozhodně to není film pro každého - neobsahuje žádné akční scény, není to horor, nadpřirozené prvky jsou naprosto minoritní a už vůbec to není pohádka.

Muž se třema rukama (1991) odpad!

Asi jsem nepochopil hluboký umělecký dopad tohoto díla, ale pro mne je příběh špatného komika, který je rázem populární pro svou třetí ruku na zádech, jen náhled do páně Barnumova obludária. Mám rád obskurnosti od TROMY a podobné úlety, ale tohle mi přišlo jen nudné a trapné.

R.O.T.O.R. (1989) odpad!

Čelný představitel z desítky nejnudnějších a nejhloupějších SF filmů. Šílený robot-policista střílí lidi za jakýkoli přestupek.

Hoši o ou kodomo (2011)

Filmy Makoto Šinkaie jsou úchvatná emotivní díla s originálním minimalistickým dějem a skvělou grafikou. Všechny ostatní, ale ne tento. Emocionální náboj vyrovnávání se se ztrátou drahé osoby zaniká pod přeplácaným akčním dějem, který film degraduje na druhořadou dobrodružnou pohádku. Mimo toho nemohu Šinkaie nařknout ani z originality, protože stejnou myšlenku lépe zpracovává Full Metal Alchemist a podobné vizuální prostředky a některé dějové linky se objevují v Mononoke hime. Škoda, zasněný začátek vypadal skvěle, ale akční příběhy asi nebudou Šinkaiova silná stránka.

Cesta smrti (2010) odpad!

Obtloustlý Segal, "dokumentárně" roztřesená kamera, zpomalovačky, "umělecky" rozmazané záběry, dementní scénář, žádná režie a banda ochotníků z Rumunska. Dokonce i ty holky vypadají jako levné štětky. Opravdu nevím, co bych na tomto filmu našel dobrého.

Prokletí domu slunečnic (2007)

Zajímavé vidět jednou horor, kde se většina scén odehrává ve dne a s duchy to není tak, jak by člověk znalý desítek duchařských hororů čekal. Proklínaná Kirsten Stewart hraje ve skutečnosti na přijatelné úrovni a dojem nijak nekazí. Pokud už něco dojem kazí, tak je to mizerně budovaná atmosféra - ono vyvolat strach za slunečného dne je těžší než za tmy a nijak zvlášť se to nedaří.

Swerve (2011)

Docela povedený krimi thriller s působivou atmosférou pouštního městečka a zábavnými charaktery. Pány jistě potěší několik scén s nepříliš oblečenou Emmou Booth. Vzhledem k počtu náhod by se dalo uvažovat i o označení komedie, ale ve skutečnosti ve filmu mnoho humoru není.

Enter Nowhere (2011)

První polovina vynikající atmosférický horor, druhá půlka divná kompilace bez valného smyslu. Škoda rovněž viditelně levné produkce, které občas zavání až amatérským filmem.

Zahrada slov (2013)

Příběh je v podstatě nedůležitý a Šinkai ho opakuje ve všech svých dílech. V každém příběhu je vždy nějaký vztah, odloučení a rozchod, ale je to jen kostra stará jak příběh sám, která slouží pro navození určené atmosféry. Zahrada slov je čirá pocitovka se skvostnou animací.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Dobrý rozjezd zabila hodina zoufalé nudy, kde Stallone filozufuje o padlých kamarádech - sentiment teče proudem, jedno oko nezůstalo suché, jeden divák nezůstal vzhůru. Po krátké akční vložce si zase vyslechneme projev o tom, proč nepracovat pro vládu a jak je vláda pokrytecká a zkažená. Z humoru a nadhledu předchozího dílu zůstalo jen torzo, mladé posily nehláškují a předvádějí kaskadérské kreace (nebo jejich dubléři). Z pocty hrdinům 80. letech zůstalo pár strnulých staříků, kteří mládeži zjevně nestačí. Nečekal bych, že film bude zachraňovat Banderas, kterému scénář připsal roli komické figury a ironický Gibson, kterému role obchodníků se zbraněmi sednou jak přišité. Závěrečná bitva postrádá nápad - v kulisách ruiny paneláku pochodují naši neprůstřelní hrdinové a kosí nepřátele po stovkách, neprůstřelná mládež zase sází na souboj pěsti proti samopalům - všichni bez škrábnutí. Finální boj jeden na jednoho je vyloženě odfláklý. Možná by si trojice scénáristů měla uvědomit, že úspěch předchozích dílů neleží ve vážné poloze podpořené kupou sentimentu, ale v odlehčení a humoru na hranici parodie.