Kolej Sv. Trajána 2: Legenda o zlatu rodu Frittonů (2009)

Trošku slabší pokračování St Trinian's není tak vtipné, ale je vidět větší rozpočet a příznivci Dr. Who ocení Davida Tennanta. Soundtrack je naopak ještě lepší než v prvním dílu.

Holky z naší školky (2007)

"Běžné školy vás nepřipraví na život, po absolvování naší školy se musí život připravit na vás!" Tohle říká ředitelka nechvalně proslulé dívčí školy St. Trinians v prvním filmu z roku 1954, jehož je současný St Trinian's remakem. Původní námět však vychází z populárního poválečného komiksu St Trinian's School. Zápletka filmu je pochopitelně modernizovaná, ale základní premisy zůstávají: Praštěná ředitelka (hraná mužem), krásné divoké studentky, potrhlí učitelé a studijní program zahrnující výrobu lihovin a výbušnin v chemii, střelbu ze samopalu v kurzu sebeovládání, nácvik výpovědi na policii v cizích jazycích a v případě nouze lze pozvat i externisty. A případ nouze nastává, protože škola má finanční problémy a studentky v žádném případě nechtějí do běžné školy, proto si pozvou místního protřelého lumpa na výuku zločinu. Nenechte se tedy zmást soutěží distributorů o nejpitomnější jméno filmu: V české verzi Holky z naší školky osmnáctky Gemma Arterton nebo Talulah Riley neomládnou o 15 let a ve Slovenské verzi Sexi internát nejde o porno. Ve všech případech jde o stejnou britskou teenagerskou komedii s neotřelými nápady a ujetým humorem. Nádavkem doporučuji výborný soundtrack.

2001 maniaků (2005)

Hvězdičky si film zaslouží výhradně za orginální způsoby mordování hlavních hrdinů, protože téměř žádný jiný děj ve filmu není. Brutálně krvavá komedie o jižanských retro buranech, kteří se mstí skupince severských teenagerů. Žádná logika, vyloženě amatérský scénář, tak už zbývají jen ty vraždy - a ty stojí za to!

Oppai barê (2009)

Úsměvná pohádka o bandě looserů, které nová učitelka motivuje opravdu zvláštním způsobem a vybuduje z nich tým. Není to vyloženě komedie, ale pobaví. Nevím ovšem, komu je film vlastně určen: Tématem je to tzv. rodinný film o žácích ve věku základní školy, ale vzhledem k motivaci asi moc pro děti není, i když se tam o prsou jen mluví.

Bushido Man (2013)

Jeden z nejdivnějších filmů, které jsem dosud viděl. Celý děj sestává ze soubojů různých stylů, jídel mezi nimi a krátkých rozhovorů mistra se žákem. Souboje jsou vynikající a brané s velkou nadsázkou, film je místy vtipný až jsem začal uvažovat o označení komedie a finále je strhující. Pokud vám nevadí rezignace na příběh a máte rádi souboje na všemožné způsoby, je to film pro vás.

Zlo přichází z hlubin (2005)

Když sečtu nějaké hezké záběry přehrady, hezkou hlavní hrdinku a orgie na oslavě, dostanu ztěží jednu hvězdičku. Zbytek filmu zaspal dobu minimálně o 20 let a herci by se umístili vysoko v soutěži O největší dřevo. Škoda, že nebyl film pojat jako komedie, pak by dostal daleko lepší hodnocení.

Machete zabíjí (2013)

Ve druhém dílu Rodriguez konečně pochopil, že Machete se nehodí do odlehčeného krvavého nářezu, ale je potřeba natočit film jako vyloženě přepálenou crazy krvavou komedii. Všichni herci do jednoho šíleně přehrávají a baví se, krev stříká na všechny strany a zdálky nám kyne Charlie Sheen jako americký prezident, který by z fleku bral můj hlas. Sejdeme se ve vesmíru, kde Machete bude zabíjet znovu ve třetím dílu.

Lucy (2014)

I přes nepříznivé recenze jsem šel do kina s velkým očekáváním, že Luc Besson opět nalezne své filmařské mistrovství, které předvedl v Magické hlubině, Leonovi nebo Pátém elementu. To co jsem dostal, však bylo zklamání roku. Besson se evidentně shlédnul v přelomových SF Vesmírná odysea a Matrix, které ve filmu cituje, ale v žádném případě se mu nepodařilo dosáhnout podobného efektu. V dobrém filmu se vše podstatné dozvím nenásilnou formou vtělenou do příběhu, zde Besson považoval za nutné naservírovat všechna fakta doslova formou přednášky „věhlasného profesora“ Morgana Freemana na počátku filmu a na konci pro změnu konzilium profesorů s otevřenými ústy nábožně naslouchá hlavní hrdince Lucy (Scarlett Johansson). Pokud by náhodou někdo nepochopil složité termíny, tak tu máme pro jistotu ještě návodné a nesmírně rušivé prostřihy do zvířecí říše. V úvodu filmu si autoři nedokázali vymyslet nic smysluplnějšího, než 30letou Scarlet Johansson představit v roli studentky. Hned po úvodu filmu Besson zničil jakékoli budované vcítění do postavy hlavní hrdinky tím, že jí odebral veškeré emoce. Obsazení Scarlett do role akční hrdinky se osvědčilo už v Avengers, ale herečka se může snažit jak chce, se scénářem předepisujícím odlidštění a kamennou tvář toho moc neudělá sebelepší diva. Spolu s hereckou degradací hvězdy filmu na ženskou verzi Terminátora přichází i její nezničitelnost, která naopak zničí jakékoli napětí ve filmu, které zůstalo po již zmíněných prostřizích na přírodní krásy kouskující a znepřehledňující děj. Na jakýkoli psychologický vývoj postav můžeme s klidem zapomenout – z hrdinky se stane superžena již v úvodu filmu a ostatní postavy jsou typizované figurky lítých korejských gangsterů, teoretizujících profesorů a upocených policistů. Nejvíc mne mrzí, že z tohoto příběhu s tímto hereckým obsazením mohl vzniknout skvělý filozofující atmosférický snímek o směřování života nebo skvělá akční podívaná s přesahem ala Matrix, ale místo toho máme nesmyslnou splácaninu obou. Věčná škoda zahozené šance.

Sinsegye (2013)

Strhující akční drama z prostředí korejské mafie. Policista již osm let nasazený mezi mafiány se postupně propracoval až mezi špičku zločineckých klanů a po smrti "předsedy" je zaúkolován ovlivnit volbu nového bosse. Policista Jung-jae Lee zvažuje, jestli práce pro podrazácké vyděračské policejní vedení stojí za osobní oběti a mnohaletý strach z odhalení, který prožívá on a jeho těhotná žena. V průběhu děje se hlavní postavy rozvíjejí a nikdo není tak jednoduchý, jak se jeví zpočátku. Psychologické charekterizace postav je na vynikající úrovni a vztahy mezi nimi jsou vykresleny do detailů. Akční složka je v rovnováze s dramatickými momenty a obsahuje mnoho bitek na nože a baseballové pálky, které zaujmou svou brutalitou a nemilosrdností.

Strážci Galaxie (2014)

Příběh mi neskutečně připomíná Hvězdné války v humornějším pojetí. Hlavní hrdina je jedinečnou kombinací Hana Sola s Lukem Skywalkerem - obsahuje jejich ztřeštěnost a fanfarónství společně s neskutečnou arogancí a osudem sirotka (čekám tatíka ve stylu Darth Vadera ve druhém dílu). Pohádka o nesourodé skupince zahazující své soukromé cíle (pamatujete Hanův návrat?) a bojující za záchranu galaxie. Z lumpů a vrahounů okolo se rázem stávají klaďasové bojující za zpravedlnost a buďme rádi, že alespoň nějaký ten padouch zůstal na závěrečnou bitvu a do dalšího dílu. Vizuální stránka jsou orgie povedených trikových efektů v kosmických bitvách i rvačkách jeden na jednoho (častěji mnoho na jednoho). Ono se tam kromě těch přestřelek a rvaček vlastně ani moc jiného neděje. Příběh je prosťoučký a logika místy pokulhává, ale strhující atmosféra a hláškující hrdinové tyto zápory zcela eliminují.