Jurský park (1993)

Dokonalé skloubení 'reality' a dobrodružného sci-fi až fantasy příběhu. Jakobych věřil, že se něco takového může stát. Totální přelom. Nezapomenutelné scény, které se zaryjí do paměti. Trefa do černého. Knihu jsem nečetl a to se určitě odráží v mém hodnocení. Kamera, triky, Jonesovské pojetí Alana Granta Samem Niellem, takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. Jak lidská osoba stárne, mění k filmu postoj, už nesedí zaražený napětím v křesle, ale vychutnává již zmíněné dokonalé triky, skvělou hudbu mistra Williamse, který už vytvořil tolik filmových hudebních témat, jež si najednou z ničeho nic člověk začne pískat.. Jeden z těch vyvolených filmů, u kterého je mi líto, že už končí.

Hra (1997)

Perfektní film od začátku do konce, Fincher je prostě král.

Vetřelci (1986)

Dávám pět jako u prvního dílu. Ale první díl mě zaujal více. I když finální scéna je nezapomenutelná a opět se koná plejáda skvělých výkonů ve všech směrech. (Vévodí Rebecca alias po česku ňjůt:) Je to už samozřejmě trochu něco jiného. Cameron zhutnil části filmu do velkolepé akce, což je však režisérův styl, takže to tak asi má být, že. Skvělý akční film s velkou dávkou napětí, avšak s poklesem atmosféry tak charakteristické pro první díl._Naprosto perfektní ultrazhutněná, atmosférická záležitost. Cameron šel jinam, po svém jako vždy a vytvořil unikát jako před ním Scott. Několik skutečně nezapomenutelných scén a opět vynikající Sigourney._Brutální pecka. Cameron si semtam pohrává se Scottovými postupy, ale vytváří vlastní atmosférou, klasicky akčně hutnou. Spolu s The Abyss to nej, co Cameron natočil. Kam se hrabe rodinnej Avatar, slabý kafe, který nakonec stejně vykrádá závěr Vetřelců. Finální scéna je tak neskutečně grandiozní, že mi z toho pokaždý naskočí snad husina. 100% Vygradovaný klenot Vetřelec má sobě skoro se rovnajícího bratra._Vím, že můj komentář už je dlouhý, ale momentálně mám za sebou kinoprojekci rozšířené verze. Film je jednoduše bez chyby a stárne jen velice pomalu - pouze kvůli trikovým scénám letů lodí, kde je zub času nejvíce znát. Perfektní hudba a kamera. Vetřelci jsou diamantem světové kinematografie, ale měli svou cestu zjednodušenou, neboť jim ikonu, svět a atmosféru vyrobil Scott se svou prvotinou.

Vetřelec (1979)

Při každé projekci obdivuji mistrovské provedení tohoto díla. Dokonalý film. Neuvěřitelně zpracované skoro neviditelné zlo, nezapomenutelné scény, skvělé herecké výkony. Nedivím se divákům, kteří při vniknutí Vetřelce do kin na sklonku sedmdesátých let utíkali hrůzou z kina. Přemýšlíte někdy nad tím, že to těm hercům opravdu věříte? Zde je to dle mého úsudku bez diskuzí. Cítíte s postavami každičký zvuk, otřes. Výtvarné stránka a technická stránka filmu jsou další bezchybné atributy. Opravdu je to z roku 1979? A finální scéna, kde se Sigourny objeví v extrémně malých kalhotkách a bez jediného pípnutí či šustnutí vlézá do skafandru... je nesmazatelně vryta do mé paměti. Celé to mohu vidět znovu a znovu. Nejlepší ze série, jak to tak bývá a nejlepší film Ridleyho Scotta! Jeden z mých nejvíce oblíbených snímků. Může se vám zdát, že pěji nesmírné oslavné ódy, ale Vetřelec je jeden z mála snímků, který si to skutečně zaslouží._ Druhá a třetí a další projekce - jeden z neljepších filmů všech dob. Naprosto bez debat a s čistou hlavou.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Genilání záležitost. Nesmrtelná a nepřekonatelná. Uzákonil bych o této komedii hovořit opravdu jen v největších superlativech.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Lazenby mě osobně vůbec nezklamal, rozhodně bych ho viděl raději než Moora v pozdějších bondovkách, kde evidentně Roger nestíhal. Mám tuhle bondovku moc rád, díky výtečnému příběhu, Flemingovskému závěru (viz třeba Casino Royale) a určitě záporákovi v podání Tellyho Savalase. Zde zima dodala bondovce nápaditý nádech, narozdíl od nové přesycené Dnes neumírej. Hodně mi cukala ruka, jenže tenhle kousek je stále o dost lepší než moorevské sci-fi komedie. Opět mám k tomuto filmu speciální vztah i přes všechny jeho drobné chyby. S fámozním závěrem ve výsledku perfektní.

Kostka (1997)

Výborný nízkorozpočtový snímek. Samozřejmě je to na něm občas vidět, avšak to naprosto kompenzují skvělé herecké výkony méně známých jmen, jak už u nízkorozpočťáků bývá zvykem. Dokonalá atmosféra. Je to má srdeční záležitost. Jeden z mála filmů, na který jsem šel do kina znovu. Námět je bezkonkurenční a jen rozvíjí představivost diváka. Vidím ho spíš jako hodně drsné a ponuré sci-fi, hlavně však úžasné.

Muži v černém (1997)

Nemohu jinak. Na tomhle jsem komediálně vyrostl. Pro mě nezapomenutelné. Hlášky jako "He is white, I'm black" vyčnívají. Skvělý nápad těžící z výborných předloh a Barry Sonnenfeld tohle umí, pookud má dobrý materiál ( kupříkladu WWWest dopadl odlišně..). Výborná muzika a Tommy Lee je opravdu nenahraditelný.

Hvězdná pěchota (1997)

Po novém zhlédnutí lehce přehodnocuji. Bohužel se Verhoevenovi občas ta satira zvrhne a ten patos, amerikanismus tam bezesporu je. Ne že ne. Místy vizuálně moc zajímavé. Jenže ve vesmíru ultradebilní. Místy opravdu tupé. Tupé, až se tomu nechce věřit třeba ve srovnání s předchozí scénou. Možná jsem pro někoho divnej, ale jednoduše mi to tak přijde. Prostě dost kontrastní snímek úchylného režiséra. Okolo šedesáti a na víc dalších projekcí to nevidim._Jo, byl jsem pokrytec a po mnoha letech, co jsem Pěchotu konečně viděl v angličtině jsem to pochopil. Nicméně mi přijde, že i sám Veerhoven se nechává místy tou militantností unést, zejména v maximálně brutálních bojových scénách. A když porovnám dialogy například s Černou knihou, tak v tomto světle by i ona mohla být velkou satirou a to se mi zas nechce věřit. Proto si myslím, že ST je satira a kritika vojenství, nacismu (reklamy, výcvikový tábor, rozvědky..), ale s mírně otevřenými zadními vrátky (bojové scény, hlavní duo, dialogy). Super triky. 75%

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Naprosto geniální záležitost. Nezapomenutelné. Buď miluj, nebo odejdi. Napoprvé je to pro mě jeden z nejsilnějších komediálních zážitků. Neexistují čtyři nebo tři hvězdičky. Buď odpad, nebo oddanost tomuto humoru. Pro mě nejlepší záležitost Pythonů. What is your Quest?