Chirurgové (2005) (seriál)

já vím, já vím. poslední dobou si pořád čím dál více uvědomuju, že sleduju efektní telenovelu z lékařského prostředí, která se hodí možná pro ženy v domácnosti nebo pro intelektuálně nenáročné. ale hoďte první kamenem, kdo jste bez viny! já za to nemůžu. fakt.

Divoké historky (2014)

geniální zábava od první povídky až po tu poslední! doufám, že to na svojí svatbě, taky takhle rozjedu.

Biutiful (2010)

koncentrát z deprese, špíny a bídy. Iňárritu tyhle prvky dokáže používat jako zbraně hromadného ničení, opatrně s ním.

Pořád jsem to já (2014)

tomuhle dám s radostí plné absolutorium. Juliane si svého Oscara zasloužila. a klidně by to sneslo nominaci i v kategorii na nejlepší film. některé filmy z vás emoce vytřískají, některé je z vás nechají pozvolna vybublat...

Kód Enigmy (2014)

no... slabé čtyři, ale asi spíš tři. je to klasický film podle skutečné události se vším všudy, i s tou přidanou kašičkou všude okolo a nezbytnými emocemi. dokonce s přidanou osvětou o homosexuálech a jejich těžkém životě v dřívějších dobách. ale nic víc. nicméně neupírám nic tvůrcům, kteří látku natočili řekněme "řemeslně správně" a takřka bezchybně. jestli vám to nepřijde povědomé, tak takhle se říká o Oscara. jak píše POMO - opravdu tam chybí jen ten černoch. (proto jsem asi spokojenější s tím jak to s Oscarem dopadlo ve skutečnosti). všechna čest Alanu Turingovi.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

po třech dílech už mě svrbí prsty s hodnocením, ale počkám ještě pár dílů. každopádně z tohole je Vince Gillian cítit každým coulem. 85% || musím přiznat, že jsem byl po první sérii byl k těm dalším trochu skeptický, nějak mě linie Jimmy - Chuck - Howard nudila. ale s odstupem času přiznávám, že to vše bylo důležité pro vykreslení Jimmyho charakteru a jeho životní cesty. a stejně, jako jsme v Breaking Bad sledovali dokonalý přerod středoškolského učitele v mafiánského bosse, teď sledujeme přerod životního loosera a bezvýznamného podvodníčka ve vykutáleného právníka smetánky podsvětí z Albuquerque. zárověň je ale na Jimmym zajímavý i jeho lidský rozměr, který neměl v Breaking Bad tolik prostoru a už není jen tím slizkým kravaťákem ale i člověkem z masa a kostí, který si odžívá svoje starosti a plní si sny. teď jsem dohnal pátou sérii, kde se z Jimmyho konečně stává Saul a musím říct, že je to zatím vůbec to nejlepší, co tvůrci předvedli. takhle se dělá opravdu vynikající spin-off! 95%. moc se těším na závěrečnou sérii.

Doktorka Quinnová (1993) (seriál)

dneska jsem si zavzpomínal na seriál, který jsem jako dítě s oblibou sledoval. z pohledu o 15 let staršího člověka uznávám že je to idealistická pohádka, účelově vymodelovaná tak, aby mohla být moralizujícím nástrojem pro americkou společnost. zabývá se spoustou závažných problémů koloniální doby, ale svým způsobem jsou to problémy, které rezonovaly ještě v nedávné minulosti (rovnoprávnost žen a černochů ve společnosti, otázky nad dědictvím původního obyvatelstva Ameriky a nad způsobem, jak se k ní osadníci zachovali). v 90. letech bylo takovýchto seriálů jako hub po dešti a já se ptám - je dneska ještě vůbec něco takového? ano, tady většinou všechny zápletky vyzní hloupě a pateticky a v reálu by to asi takto nevypadalo. ale přesto - kde jsou dnes nějaké morální vzory ve společnosti? je jich stále méně a méně.

Zlomené květiny (2005)

Bill Murray a jeho úsporné herectví - copak to lze nemilovat?

Birdman (2014)

konečně ze srdce Holywoodu zase vytryskl pramen kreativnosti, sice ho musel vyvolat "externista" Iñárritu, ale co je doma, to se počítá, že. iluze nekonečných záběrů, naprosto plnohodnotný perkusivní soundrtrack a herecký koncert Michaela Keatona a taky Edwarda Nortona (který v půlce filmu najedou zmizel do pozadí) a prvky jakéhosi magického realismu se tu snoubí do jednoho dílka, které mě bavilo od začátku do konce. je to klasická Iñárrituovská depka, ale natočena úplně jinak. kdybych neviděl jeho jméno na začátku filmu, nikdy bych mu to nehádal. mimo jiné se tu režisér celkem šikovně a lehce otírá o zbytek Hollywoodu se všemi těmi jeho Iron Many, Wolveriny a já nevím čí vším ještě, což mi velmi imponuje. zbyl mi takový ten pocit, že jdete do kina na něco fakt dobrého, ale dostanete něco úplně jiného, avšak úplně stejně dobrého. PS: Emma Stone a Zach Galifianakis tu ukázali že je potřeba si je trochu přeškatulkovat. u Emmy jsem to tušil už dřív, ale u Zacha jsem si vůbec nebyl jistý, jestli je to vůbec on.