Tohle je náš svět (2016)

hromadaná obžaloba moderní společnosti, která se tváří jako nezávislý film, ale ve skutečnosti všechny prvky hollywoodské tvorby obsahuje. k tomu trochu komedie trochu doják a trochu kýč (občas je to leso-venkovsky až moc přestylyzováno, občas písnička plynule přejde z živé verze do umělé perfektně nazvučené studiové kvality - proč?). nicméně jsem u toho udržel pozornost a kupodivu se dobře bavil až do konce. herecké výkony byly s úrovní poměrně vysoko. a road movies mám rád. takže nic proti ničemu, jak se říká.

Mustang (2015)

uf, no ten závěr mě převálcoval. a to se teda obvykle nedávam jen tak nachytat. a Warren to hezky ozvučil.

Spotlight (2015)

wow, bombastický scénář nahuštěný na maximum, který jede jako namydlený blesk. pravda trochu hůř se ve všech těch jménech a vztazích orientuje a člověk musí dávat hodně pozor, ale rozhodně to stojí za tu námahu. herecký ansábl odevzdal precizní výkony, nejvíc jsem to věřil Ruffalovi - co ten člověk předvedl, fakt bomba. a úplně nejvíc nejlepší je to, že film vůbec nepotřeboval berličky v podobě srdceryvných scén s plakajícími obětmi a dojemnou hudbou, nebo rozervané vnitřní monology hlavních hrdinů a zbytečné přehrávání. šlape jako dobře seřízené hodinky a přesně a s chladnou hlavou zobrazuje novinářskou práci, kde je vidět hlad po zadostiučinění a spravedlnosti. i tohle v zásadě nezaujeté vyprávění ve mě jako v divákovi dokázalo vyvolat dostatek napětí, které gradovalo v závěru filmu a zanechalo ve mě hlubokou stopu.

Dánská dívka (2015)

moc jsem se na tohle tešil, a to nejen vzhledem k mému vztahu k Dánsku a Redmayneovi ale i kvůli dobrým vzpomínkám na Královu řeč. a ono vlastně není moc, co vyčítat, všechno je natočeno precizně, exteriéry i interiéry kouzelné a svým způsobem musí být pro kameramana radost v nich pracovat. casting super. Alicia Vikander skvělá, Redmayne svým jemným vzhledem měl půl role hotovo, ještě než začal natáčet. jenže ve scénáři se někde stala chyba. místo toho, abych Lili fandil, mi spíš přišla nelogická, otravná a nedokázal jsem se jí dostat pod slupku a vcítit se do nitra člověka, který celý život musí bojovat s tím, že je uvězněn v cizím těle, přestože jsem hodně chtěl. viděl jsem hodně vizuálních podnětů, ale málo těch niterných. chyběl mi taky větší psychologický rozbor manželky, která, řekněmě si na rovinu, toho musela odtrpět také dost. a nakonec film přece jen sklouznul k lehké lacinosti a v posledních scénách dostanete po pár kapkách klišé a patosu, bez jakéhokoliv překvapení nebo originality. můj celkem obstojný dojem nakonec chytil vítr a odletěl spolu s hedvábnou šálou kamsi vzhůru nad Vejlefjord. 3,5*

Správnej dres (2015) (TV film)

já jak vidím Mádla, tak se mi začínají ježit chlupy i na místech, kde většinou zůstávají v klidu. tohle je samozřejmě naprosto zbytečný film, který české kinematografii nic nedá, spíš naopak. už ani nevím, proč jsem byl donucen se na to dívat...

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

JJ Abrams stál před opravdu nelehkým úkolem navázat na trilogii, jejíž poslední díl vznikl před dvaatřiceti lety a jejíž atmosféru a osobitost sotva napodobila nová trilogie z přelomu tisíciletí. A je to pořádně vidět. Na jednu stranu je to skvělé, protože se znovu setkáte s postavami a prvky, které položily základ celému Star Wars univerzu - a opravdu se najdou scény, kde je vám jasně vyvolána vzpomínka na konkrétní momenty staré trilogie, což jsou okamžiky při kterých vám proběhnou tělem příjemné vibrace. Jenže Abrams se tak úzkostlivě a poctivě snaží odcitovat všechny slavné postavy a prvky staré trilogie, že sám zapomíná točit vlastní film. Asi v půlce filmu mi přišlo divné jak moc rezonancí z minulosti se ozývá a kolik nových postav a zápletek je lehce zaměnitelných s některými původními. Na konci mi už bylo jasné, že jsem neviděl nový příběh ale něco, co už jsem jednou viděl. Nechápu proč? To si nezasloužili fanoušci, kteří čekali tři desetiletí, něco trochu originálnějšího? Nebo to udělal právě pro tyto fanoušky? A to se jim jako fakt bude líbit? Ještě pořád je ve mně ten rozpor a asi ještě dlouho bude - je tam Han, Chewie, Millenium Falcon, princezna Leia, generál 'its a trap' Ackbar, světelné meče, droidi, nová Temná strana... ale co je tam vlastně nového? V samotném filmu je na můj vkus až moc velký důraz na akci a nedočkáme se nějakých delších konverzačních scén, nejdelší slovní popis nějakých událostí dostaneme asi při ikonických úvodních titulcích. Bohužel například to, co se stalo mezi Leiou a Hanem, je sfouknuto pár větami a zase se jde do akce. Nové Star Wars jsou (až na pár nedostatků) řemeslně takřka dokonale zvládnutým filmem, který dokázal navázat na starou trilogii, co se feelnigu týče, ba co víc - navázal na starou trilogii tím, že vlastně okopíroval její první díl. Což je podle recenzí pro někoho možná OK, ale pro mě ne.

Narcos (2015) (seriál)

1. epizoda - tohle bude jízda!

Let číslo 93 (2006)

skvěle natočený film, který má feeling hraného dokumentu. nezaměřuje se na jednotlivé hrdiny a jejich příběhy, ani na žádné patetické vlastenecké pohnutky. zaměřuje se na lidi jako takové a jejich zápas se zlem. divák si netvoří emocionální pouto, ke konkrétním postavám, ale sleduje jakýsi "bezejmenný" kolektiv tvořící univerzální postavu. při uvědomění si skutečnosti, že je to příběh sestavený dle skutečných událostí, že zde byly použity skutečné přepisy hovorů, skutečné osudy postav, skutečné reálie... při tomhle člověku zamrazí. tolik nepříjemných emocí jsem u filmu už dlouho nezažil. strach, napětí, stres, nervozita ale i obdiv a úcta - a to především k lidem, kteří se dokázali postavit teroru a kteří nenechali poslední okamžiky svého života na jiných, ale vzali je do vlastních rukou. nezbývá nic jiného, než se před jejich odvahou hluboce sklonit.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Bohužel v posledních sériích jde kvalita prudce dolů. Říká to spoustu lidí a já to řeknu taky - dokud tam kluci neměli ty baby, bylo to prostě lepší. Je totiž mnohem vtipnější sledovat beznadějného nerda, kterak se snaží sbalit kočku naprosto mimo jeho ligu, než když se womanizer Howard Wolowitz u večeře hádá se svou upištěnou ženuškou, proč mu vyhodila povlečení s Darth Vaderem a jestli dává dolů záchodové prkýnko. Sorry, to už prostě není ono. Penny a Leonard na mě působí jako manželé po třieti letech. V jejich vztahu už není žádná jiskra a vtip už vůbec ne. A že si našel holku i takový člověk jako Sheldon, to už to totálně zabíjí. Na Sheldonovi i na ostatních byla nejvtipnější ta naprostá absurdita a neznalost, s jakou vstupovali do normálních společenských situací. Pokud se Sheldon začne pozvolna měnit v normálního člověka, then what's the point? Na druhou stranu, musím přiznat, že tímhle směrem se tahle šou dříve nebo později musela vydat, ale myslím si, že to měla být jen jedna metamorfózní série a pak šmytec - jako důstojná tečka za vtipným seriálem. Současné natahování na další série nepůsobí moc dobrým dojmem. Scenář začíná čím dál častěji sám sebe vykrádat a například epizoda o ptáku, který vletěl do laboratoře - co tohle mělo znamenat, to fakt nevím. Zatím jsem sundal jen jendu hvězdičku, první série byly přece jenom vynikající, ale docela se bojím, co nás čeká letos na podzim (9. série)