Lenny (1974)

Dustin Hoffman je pán.

Gravitace (2013)

Nemám rád hollywoodské šablony | Nemám rád klišé | Nemám rád 3D | Nemám rád digitální efekty | Nemám rád ceny lístků v multikinech | Nemám rád fronty ||| Ale! Mám moc rád filmy o vesmíru a ve vesmíru. Mám rád Alfonso Cuaróna. Sandru Bullock mám teď už taky rád.. ||| Film, který se do 3/4 stopáže tvářil, že bude něčím jiným a možná překročí vyšlapané scénáristické postupy, svému slibu dostál tak trochu napůl. Přesně v ten moment, kdy jsem si říkal: "Ano toto by byl nejdůstojnější konec. Toto je ta opravdová poloha. Takhle se mi to líbí.", se děj láme a odvrací tvář od hranic a vrací zase hezky 'malou domů'. Asi bych chtěl naivně moc, aby bylo vesmírné drama reálné a úplně se vyhnulo životním klišé a neuvěřitelným náhodám. To by totiž tento film musel skončit hned po prvním sedmnáctiminutovém záběru. A to by pak asi nikdo takové filmy netočil. Jakmile si toto v sobě dokážu trochu srovnat, nic mi nebrání hodit to za hlavu a ...just let it go. Naštěstí to nakonec nebyla taková nálož, jak jsem se bál. Nakonec jsem doktorce Stone fandil jako nikomu. A patřičně jsem si to užil. Přežít a mít trochu štěstí, to je vše, o co tu šlo. Tak já tedy dám za pět. It was a one of a hell story! ||| PS: Už podruhé se mi stalo že Sandra Bullock sama na svých bedrech táhla dojem z nějakého filmu nahoru. Musím říct že nikoho z ostatních zvažovaných hereček si tam nedovedu představit líp než ji. A ok uznávám - tady opravdu nemá cenu vzdorovat 3D. Tento film je totiž pro tuto technologii jako stvořený (na rozdíl od jiných).

Dexter (2006) (seriál)

Napříč celým seriálem mi vadila jistá naivita a umělost s kterou byl natáčen. Ale americká produkce taková prostě někdy bývá. Nikdy jsem stoprocentně nevěřil emocím, které vyvěraly z postav, dialogům, situacím... A pokud se vyskytly postavy nové, prostě mi tam nikdy moc nezapadly. Ale pořád jsem si říkal "what the hell?" pořád je to jenom zábava. Bohužel se tvůrci tohoto seriálu po prvních celkem ucházejících sériích už nikdy nedokázali překonat. Chtěl jsem Dextera temnějšího, psychologičtějšího, hlubšího a opravdovějšího. Nic takového už ale nikdy nepřišlo. S každou další sérií šla laťka rapidně dolů. Chování postav se začalo stávat čím dál víc nesmyslným a otravným. K poslední sérii se už radši nechci vyjadřovat, ale jen v kostce: podle mě je to jedno z největších televiznch seriálových neštěstí. Kam se hrabe nemastné neslané ukončení Lost, tam jsem se i tak bavil do poslední minuty. Tady jsem se jen modlil, ať už to skončí. | dvě hvězdičky možná nejsou úplně odpovídající, hraje tam roli hlavně pachuť po finále a taky fakt, že si podle mě Dexter nezaslouží tak vysoké umístění v žebříčku nejlepších seriálů.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

-"Here's the deal. She's an alcoholic." -"AAaaAAaAAAAA!!!" ***** "...Fuck! Seriously? It's like you're photoshopped!" ...už dlouho jsem se u filmu nesmál nahlas :D Emma Stone má slušný komediální potenciál. Když zavřu oči nad nevyhnutelným prvoplánovým a kýčovitým happyendem, je to skoro na pět...

Pěna dní (2013)

Gondryho naprosto poctivá filmařina a artistický veletoč, jakým je zfilmování tak těžkého materiálu, si prostě pět hvězdiček zaslouží.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Gondryho poeticko-futuristický ready made, v němž se snoubí opravdu poctivá filmařina se skvělým scénářem a herci často v pro ně nezvyklých polohách. ani Rose ani Frodo a ani Ace Ventura. zásah do srdce na první pokus.

Bílá stuha (2009)

toto je film o nevinnosti, především o její ztrátě. panoptikum jedné malé předválečné vesnice v níž každý z obyvatel je svým způsobem vinen. ani ty nejkladnější postavy nezůstanou bez poskvrny (s vyjímkou snad jen pana učitele a jeho nastávající). plíživá zloba a pomsta nakonec dosáhnou na všechny. doknalá a detailní (téměř spisovatelská) rozpracovanost postav spolu s výbornou výpravou a kamerou dělají z tohoto snímku upravdu lahůdku pro oko i pro mysl. ten Haneke, myslím, bude můj člověk.

Lore (2012)

kdyby kameraman netlačil tolik na pilu a trochu krotil svoje jinak líbivé, ale postupen času okoukané až nudné a vtírávé vizuální orgie, a kdyby příběh měl o kousíček silnější ústřední motiv, který šel právě na úkor záběrům na vlnící se trávu a rozkládající se mrtvoly, napálil bych tomu pět hvězd. takhle jen slušné čtyři.

Agent bez minulosti (2002)

nehledě na to, jak moc nesnáším akční filmy, tahle trilogie s Matem Damonem alias Jasonem Bournem je neuvěřitelně zábavná a dokonalá od začátku do konce. určitě bych doporučil všem těm, kterým akčňáky taky moc nevoní.

Zlo mezi námi (2003)

tady mi ČSFD trochu podrazilo nohy. vážně 86%? námět ušel (i když nic super originálního), ale ta forma... asi budu nařčen z idealismu, ale zlo ve Zlu mi přišlo nějak neuveřitelně moc zlé a neomezené a chování postav (a to i těch kladných) jaksi podivně pasivní až stupidní. Ghándí styl, dobře, dejme tomu. a co závěrečný nástup s právníkem a ledabylé uvedení věcí do pořádku? (Pak střih a absolutorium) Nechápu. Jasně, tvůrci si na to připravili půdičku v prvních scénách, tak to prostě muselo dřív nebo později přijít,, ale tohle je styl levného holywoodského second-handu. a Linda Zilliacus bohužel zmizela dřív, než se vůbec objevila a to ještě naprostým WTF stylem a ani jsme se nedozvěděli, jak to vlastně dopadne. Andreas Wilson byl super ale sám to nezachrání. škoda že pro nás alespoň jednou nestříkla na zeď sprška krve z jeho despotického otce. no nic, tak jsem se jednou minul. ale na tři hvězdy to ještě stačí.