Gangy New Yorku (2002)

Je to sice historické a malebně výpravné, ale přesto, že to natočil režisér, který má na kontě dost těžkých kusů, tak tohle je neuvěřitelně dlouhá, nudná a ukecaná vyprávěnka. Boj přistěhovalých Irů se starousedlíky v Americe  je dobré téma, ale tohle je snůška povrchní konverzace o pomstě a úctě k tradici jako například: "Minulost je světlo, které nám osvěcuje budoucnost" (nebo tak nějak) a k tomu třeba "Krev musí zůstat na čepeli" a další fňukání nad králičí prackou. K tomu je naroubovaný boj za práva černoušků, který je navíc přeslazený bojem o kostel. Profesionálně vyvedeno, ale jako celku tomu dominuje neosobnost, povrchnost a neopodstatněná délka ve vztahu k obashu a ději.

Na odstřel (2009)

Russel Crowe tu překvapivě a přesvědčivě hraje novinářského veterána. Bohužel na zžíravé investigativní politické drama to nemá dostatečně nosnouu myšlenkovou stavbu, děj, ani rozuzlení. Filmové řemeslo to ale má a neurazí to.

Casanova (2005)

Ani komedie, ani drama, ani dobrobrodružné. Je to spíše rozverný bezzubý kostýmový blábol o tom, kterak na svůdníka také jednou došlo. K příběhům z doby rokoka vřele doporučuji třeba vynikající film Miloše Formana Valmont (1989), který zde má podobné hodnocení, ale to se nedá srovnat, kam se hrabe Bitner.

Devátá brána (1999)

Satanistická slabota i přes věhlas režiséra a herecké výkony Johnny Deppa v baloňáku a se somrtaškou v roli znalce knih. Jo a souhlas s tím, že je to špatně vybalancované mezi vážností tématu a mezi smyky ke komediálnosti. No a konec velmi rozpačitý až plytký.

Rozhněvaný muž (2021)

Drsňácká pomstovka za syna v kulisách agentury na převoz peněz. Guy Ritchie a Jason Statham to umí. Tohle by jim šlo. Není to nijak přepísknuté blbými honičkanim s auty létajícímu vzduchem nebo pyrotechnickými ohňostroji. Jen možná ta velká přestřelka neprůstřelných těžkoodděnců je trochu moc SF. Má to ale dobrý flashbackový děj a řízný závěr.

Slídil (2014)

Dobré káknutí na americký sen se spoustou citací z příruček o tom jak dosáhnout úspěchu a o blitkách z byznysplánů. Víme, že Jake Gylendhal hrát umí, ale jen poulí kukadla a předstírá mimoně až tak, že se mu to nedá věřit. Doporučuji s tímto hercem například film Zdrojový kód (2011) a vřele nedoporučuji teplajznickou pasteveckou romanci Zkrocená hora (2005).

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Jebů se ty potvory pod ledem mezi sebou i s vědci - to jsou teda věci a spouta z toho jsou jen kecy. Původnímu filmu Vetřelec (1979) to nesahá ani po nízké podrážky sandálů. Avšak ač se to po zkušenosti s touto stupiditou nezdá možné, tak další pokus Vetřelci vs. Predátor (2007) je ještě blbější.

Vetřelec: Covenant (2017)

To původní tajemno filmu Vetřelec (1979) už je pryč. Ta jejich loď ve tvaru písmene U je tu zase, ale tehdy z toho šel mráz. Venkovní scény i ty interiéry jsou sice technicky dokonalé, ale tady jsou to spíše kulisy. Zápletka je bohužel poněkud plytká. Přestože si to hraje na hlubokomyslnost, je to občas až bolestivě nesmyslné, ale podívaná to je.

Londýnský gangster (2010)

Je to sice "odevšeho kousek" a nejde to do hloubky postav, ale jako gangsterka se to dá vidět. Má to poněkud rozviklanou stavbu, ale není to zase nějaká americká stupidita učesaná pro rodinné účely, kterých už tady prošly kýble a s lepším hodnocením. Colin Farell tu podle mně docela hraje, a navíc je tady dost podobný Mikymu https://www.instagram.com/majkl_iv/.

Satisfakce 1720 (2016)

Je to "severština", ale poněkud to připomíná měně známý film Miloše Formana Valmont (1989), což je opravdová filmová jízda se vším všudy. Avšak  Satisfakce 1720  (2016) má více existencionální poselsví a je o něco empatičtější. Dobová výprava filmu je na jedničku a uvěřitelnost si zaslouží pochvalu, která vyvažuje i něco, co by se dalo označit jako "filmová topornost".