Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Je to další vynikajíci kousek se Sherlockem v podání Benedicta Cumberbatche, který lze bez uzardění doporučit ke shlédnutí. Možná to fajnšmekrům může připadat po předchozích filmech stejné série poněkud vypráskané a překombinované, ale je to pořád jedna z nejlepších šerlokovin, i když samozřejmě je třeba připomenout, jak geniálně Sherlocka ztvárnil Svatopluk Beneš, a to jak ve filmu, tak v mluveném slově.

Když Burian prášil (1940)

Dosti vtipná komedie, která mlží, čí je to vlastně syn, otec, tchán, snoubenka atd. Dceru barona Prášila (Vlasta Burian) hraje sestra Lídy Baarové (Zorka Janů). Osudy obou sestar vřele doporučuji k prozkoumání. Filmy s nimi také stojí za vidění. Lída, která byla ve své době naší nejslavnější herečkou, se opravdu spustila s Goebbelsem (a přiznala to). Bolševici Lídu za to dali do vazby, výslýchali ji, ale nakonec ji uznali, za nevinnou. Zorka a její rodiče byli poválečnými horlivci v souvislosti s Lídou pronásledováni. Matka zemřela u výslechu a Zorka spáchala v roce 1946 sebevraždu, poté, co ji vyhodili z divadla.

Kód Enigmy (2014)

Vzhledem k tomu, jak se BC dařilo ztvárnit LMD v seriálu Sherlock (2010 a dále), tak tohle je jen takový teplajznický odvar. Nemá to hloubku, nadhled ani uvěřitelnost. Fakt je, že v Bletchley Park Enigmu opravdu prolomili, ale tohle je popík.

Serpico (1973)

Je to klasika i mého mládí, ale dnes je dnes, a nemohu se ubránit filmové neuvěřitolnosti tohoto filmu. Například uniformovaní policisté mají čepice od stejnokroje jako druhé vlasy a nesundávají si je ani v místnostech nebo v autě. Sice sympatický hrdina Al Pacino hraje jako o Zlatou helmu, a k tomu si mění image ze slušňáka přes Franka Zappu, až po něco co vypadá jako hypícký Che Guevara, nebo až jako Rumcajz včetně té hučky a kožené vestičky. Svěží vztah s blonďatou baletkou nahradí ukňourané ponižující doprošování ve vztahu k Barbara Eda-Young. Aj, to by také možná prošlo, kdyby celá dějová linie nevisela jen na "chvíli sem-chvíli tam postoji": mám, nebo nemám udat kámoše policajty? To ale spád děje nenahradí. Ať si kdochcecochceříká, film stojí a leží na příběhu a tady má příběh příliš krátké nohy a daleko neuteče, než začne být otravný.

V Číně jedí psy (1999)

Skvělá severská akční jízda s řízným černýám humorem. Možná výstižnější je "brutální komedie". Dobře napsáno, dobře provedeno. Připomíná to sérii Dealer (1996), kde také hraje Kim Bodnia. Vřele doporučuji.

Smrtonosná past 3 (1995)

Americká akční klasika. Bruce je zase Bruce. Děj je košatý a s překvapeními, padouši jsou padouchovatí. Je to další dobře vyvedený akčňák, žádná laciná pyrotechnická prskavková show. Režie jeko v prvním filmu Smrtonosná past (1988) John McTiernan)

Smrtonosná past (1988)

Americká akční klasika: Bruce to zase v tom mrakodrapu vyřeší.

Smrt černého krále (1971)

"On pořád čekal, že něco přijde - nepřišlo vůbec nic." Snad nejpochmurnější příběh o hříšných lidech města pražského. Lze si z toho vzít značnou dávku nostalgie, ale napínavé to moc není.

Smrt krásných srnců (1986)

Tohle je opravdu silná kniha, ale kniha je kniha, ale nedá se upřít, že tu Karel Heřmánek herecky exceluje a režie dělá, co múže. Ale Buddhožel, má to sice jako film pár hlubokých momentů, ale filmově je to spálená rána. Ta obchodnická nadsázka s tou berounskou romantikou a s tím židovstvím, to by bylo na tři filmy, to se asi ani do jednoho filmu ani nemohlo vejít.

Taxikář (1976)

Filmová sedmdesátková doba z toho ční na všechny strany. Přitom je to ale neuvěřitelně vciťovací kousek, kde Robert De Niro i Jodie Foster hrají jako o Zlatou helmu.  Když si pak přípomeneme to Roberovo filmové mafiánské pokračování, tak je to doslova vizionářské dílo.