Ukrutně šťastni (2008)

Kdo má rád severské kousky, toho by to mohlo potěšit. Vypadá to zpočátku sice trochu neohrabaně, ale vyvine se z toho řízný příběh s atmoškou venkovské díry uprostřed dánské rovinaté nekrajiny, kde jedinou atrakcí je bažina. Ta holčička jezdící nočními ulicemi s vrzajícím kočárkem je na Oskara. Během filmu se postupně rozbalují jednotlivé figury a ukazuje se, že ti hodní nejsou úplně hodní, a že největší zlejš (Kim Bodnia) je také člověk. Vřele doporučuji i další snímky s tímto zlejšem jako například V Číně jedí psy 1 a 2 (1999, 2002).

Hra špionů (2020)

Byl to důležitý počin, ale poučení z toho plynoucí je, že se špionážníci všech zemí neváhají doslova vysrknout i nevinného člověka. Připadá mi, že se nějak nepovedlo zachytit tu atmosféru kolem kubánské krize, ale filmově je to profesionální. Dominik Cumberbatch ukazuje, že umí hrát i něco jiného než sociopaty. Je to sice dramatické, ale není v tom moc napětí a konec jde do ztracena. Mne by třeba zajímal Greville Wynne po propuštění. Konstatuje se tam dosti suše, že obchodoval. Dramatický moment je, když někoho zavřou, ale podobně vážné je to, přešaltovat zpátky do občanského života.

Východní přísliby (2007)

Vynikající film vynikajicího režiséra. Takové nakouknutí do zákulisí ruské mafiánské restaurace v Londýně.

Mrtvá zóna (1983)

David Cronenberg natočil mnoho pětihvězdičkových hitů jako například Dějiny násilí (2005) nebo Východní přísliby (2007), ale tohle je z roku 1983 a je to opravdu moc "obyčejné" a bez tajuplnosti. Navíc tahle kladná role Christopheru Walkenovi nějak nesedí. Jako záporák ve filmu Ospalá díra (1999) byl o moc přesvědčivější. Jinak vřele doporučuji k přečtení knihy autora předlohy Stephena Kinga. Třeba Temná věž nebo Nespavost. Jsou dlouhé, a mají pozvolný rozjezd neuvěřitelnou bohatost příběhu a spád.

Klan Gucci (2021)

U všech plantážníků, když jsem se na to díval, nevěděl jsem, že to režíroval velký Ridley Scott a odsoudil jsem ten film za prostřednost a plochou učesanost popíkového příběhu. Dokonce to chvílemi vypadalo jako neplacená reklama na značku Gucci. Je to bezzubé, a ani s průměrnými mafiánskými filmy se to svoubezzubostí nemůže rovnat. Lady Gaga jsem vůbec nepoznal, ale předvádět zavilou manipulátorku jí docela sedělo. Třeba bude něco pravdy na tom, že v civilu je mimozemšťanským ještěrem, podobně jako třeba Michael Jackson nebo Angela Merkelová.

Dokažte mi vinu (2006)

Mafiánská soudní komedie v hlavní roli Vin Diesel? Sakra koho to napadlo? Přesto to ale docela dobře dopadlo. On opravdu hraje a nakonec vyhraje, ale narozdíl od těch jeho mafiánských souvěrců, které díky jeho vystoupením porota prostě zprostí, on si jde pokračovat svůj předchozí trest do vězení. To mávaní ze svobody do basy se opravdu emociálně povedlo, to jsem byl při tom.

Skyfall (2012)

V katagoriii bondovek je to 1A. Daniel Craig je sice z hlediska genderové rovnováhy nepřijatelně maskuliní, ale dívat se na to dá.

Lživý svědek (2009) (TV film)

Austraská televizní plichta několikrát vyvařená, která pojednává o programu na ochranu svědků, o krizi manželství skrzevá utopené dítě a o záchraně světa před ukradenou jadernou kufrovou bombou.

V Číně jedí psy 2 (2002)

Další severská drsnokomedie. Podle mne nespravedlivě nízké hodnocení. Dvojka je přinejmenším srovnatelná s jedničkou. Proti Hoolyúdu je to řízná evropská cynická černohumorná kvalita. Režie (Lasse Spang Olsen) je řemeslně dosti vyvedená. Zlejši jsou uvěřitelní a Kim Bodnia se řadí mezi první třídu filmových zlejšů, podobně třeba jako Zlatko Burič (který by mohl z fleku hrát přesvědčivě i Šášu Krustyho ze seriálu Simpsons). Doporučuji ke shlédnutí.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Je to další vynikajíci kousek se Sherlockem v podání Benedicta Cumberbatche, který lze bez uzardění doporučit ke shlédnutí. Možná to fajnšmekrům může připadat po předchozích filmech stejné série poněkud vypráskané a překombinované, ale je to pořád jedna z nejlepších šerlokovin, i když samozřejmě je třeba připomenout, jak geniálně Sherlocka ztvárnil Svatopluk Beneš, a to jak ve filmu, tak v mluveném slově.