Sin City - město hříchu (2005)

Ve třídě cynických krveřežeb to vidím jak absolutní špičku, podobně jako Deadpool (2016).

Nic nás nerozdělí (2012)

Ve skutečnosto to bylo nepochybně drsné, ale příběh založený na tom, že se rodina během katastrofy ztratí a pak se najde, je pro filmový příběh slabý. A to stálé emocionální přežvykování a ždímání děj opravdu neunese a je spíše odrazující, než aby se divák mohl do situace vcítit.

Prokletý ostrov (2010)

Leonardo DiCaprio je dobrý herec a Martin Scorsese je dobrý režisér. K tomu sofistikovaný příběh o tom, že je možné, že žijeme v klamu, který považujeme za neochvějnou skutečnost - to je základ pro dobře natočený a znepokojivý film. Příběh si uchovává běh a má vyuzlení tak, jak to má být - že tedy zůstanou nějaké pochybnosti o tom, že víme vše. Atmoška, kamera , výprava i hudba atd. - všechno hraje k cíli, a tím je vtáhnout diváka do děje a nechat ho pochybovat, a to se tady opravdu povedlo.

Predátor 2 (1990)

Absolutní řízná klasika SF i ve dvojce. Nedostatky odpuštěny. Při srovnání je jasně vidět, že Star Wars a kol. jsou proti tomu vlídné rodinné pohádky pro jinou cílovou skupinu.

Predátor (1987)

Absolutní klasika ve své třídě. Zvukově nezapomenutelné.

Údolí stínů (2002)

Z filmu Četa (1986, Oliver Stone) jsem měl doopravdy noční můry, neboť jsem v tom těsně předrevolučním období byl velitelem čety a moje noční můry byly, že nás opravdu pošlou do akce, dokonce proti vlastním. Ale film "Udolí stínů" (2002) je oproti tomu filmově i příběhově mnohem slabší a  méně "vcítitelnějimožný".

Uzavřený případ (2011)

Al Pacino tam hraje vyšetřovatele, ale není to gangsterka, jak by se dalo očekávat, ale takové "sociáldrama" z Qeens (část města New York, kde bílí jsou v menšině - méně než 40 %). Prolínají se tam sice dvě časové roviny, ale žádné akční šup sem - šup tam, spíše taková sociální vyprávěnka.

Vlk z Wall Street (2013)

Jako rozpustilá komedie a nákuk do světa makléřů to jde. Vyrobeno je to skvostně, avšak nemá to dějový spád  ani hloubku a připadá mi, že jednotlivé minipříběhy jsou tak nějak nedotažené nebo dostatečně nevytěžené (třeba to s tou lodí v bouři). A to prvoplánové poučování si také mohli odpustit. Místo toho by si to téma zasloužilo trochu něco o reálných mozkovymývacích metodách, které se používají k výrobě makléřů a možná bych přidal více příkladů skutečnývh špinavých triků, které na nás obchodníci a reklamy zkoušejí.

Mlčení (2016)

Velmi malebné obrazově i herecky, ale tragicky zdlouhavé a bez vývoje. To stálé přežvykování myšlenky o tom, jestli se jezovita má zříci své katolické zatvrzelosti, je dost otravné. Budhisté týrají katolíky - no to na příběh nestačí. Nepředstavuje to dva světonázory, jen to okecávají plytkými přirovnáními.

Dějiny násilí (2005)

Neprofláknutý, ale dobře udělaný akčňák, kde se tatík od rodiny vrací do role mafiánského zabijáka. Nepřepísklé, ale namnoze drsné akce. Vřele doporučuji.