Není čas zemřít (2021)

V bondovských pohádkách je to kategorie 1A . Provedení je bez zbytečného patosu, a bez přehnaného soustředění na technické utopie a se snesitelnými ego-mačo přísadami.

Nástup (1952)

Ukázková osídlovací poválečná kovbojka podobně jako Ves v pohraničí (1948). Jiný režisér, ale podle stejného diktátu. Ladislav Chudík tam vypadá jako sudetoOld Shatterhand.

Jigsaw (2017)

Neviděl jsem celou řadu, ale dá se říci, že sice pokročila anatomická uvěřitelnost různých poškození lidského organizmu, ale o to více poklesla úroveň myšlenkové i technické uvěřitelnosti. Je to prostě hloupá ateliérová vyprošťovačka. Pokud je někdo schopen se dívat třeba na Pevnost Boyard, tak ten by to mohl bez újmy na duševním zdraví shlédnout.

Pašerák (2018)

Klobouk, a třeba i zmijovku dolů, k poctě tvůrčí aktivity v takovém úctyhodném věku. Je to vyzrálé, ale není to napínavé. Takových akčních "dědovek" je sice víc, ale tahle patří k těm, které z vás neždímají soucit za každou cenu a má to i dobrý humor.

Smrtelná aliance (2013) odpad!

Vypadá to jako nějaký sajrajt z videopůjčovny let osmdesátých, ale přitom je to natočeno 2013 a není to béčko, ale asi tak éčko!!! Sakra, to by už kluci v té USe měli mít rozum! Van Damme je vrcholně trapně stylizovaný do podoby rozverného úchyláka - prostě takového rozpustilého diblíka. Dokonce má na hlavě podobný drn jako Pierre Richard v osmdesátkách - no fujtajbl. O příběhu a dialozích se ani nedá mluvit, to je jako doslova vyprahle hloupé a plné nesmyslů. Chvíli mají zbraně, pak je tam nechají ležet a píchají se klacky a kudlami. Možná ale právě to byl záměr autorů - natočit něco pro blbé. Určitě to bude větší cílová skupina než třeba teplajzníci.

Specialista (1994)

Vyčichlý videopůjčovnový trhák let devadesátých. Příběh s plochou dráhou letu, postavy šablonovité. Erotické scény se Sharon Stone jsou  sice možná romanticko - estecké, ale z dnešního pohledu je to prázdná sláma. K tomu nějaké ty přehnaně ohňostrojové prskavkové efekty. To všechno už prostě bylo a přežilo se, ale přeto to pro někoho může mít kouzlo, jako třeba Škoda Felicia, přestože to byla dobová prašivka.

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Z mého pohledu bezobsažná střihačská slátanina. Kdyby šlo o nějaké posunuté propojení střihu různých filmů povýšených k novému významu, tak to by šlo, ale tohle je kompost, který spojuje to, jak se v několika filmech jinak vstává nebo snídá a tomu podobně. Pokud to mělo nějaký hlubší smysl, než střihové ukázky podle televizního vzoru "filmové úsměvy", tak já ho neobjevil.

Ad Astra (2019)

Cesta Brada Pitta za pošoustlým taťkou (Tommy Lee Jones) k Neptunu. Zabrnkání na notečku oasmělosti ve vesmíru (Vesmírná Odyssea) - to ano, ale toho taťku by psychologicky neuvěřili ani příznivci verneovek. Malebné vesmérné kulisy s patinou opotřebení - to je chválihodné, ale jinak je to sbírka neosobního beznapětí a bezpříběhovosti.

Útěk z Absolomu (1994)

Videopújčovnová plichta s vězeňským kolonistickým bambusostavitelstvím. Ray Liota, který se později vyprofiloval v rolích nejzlejších zlejšů zde přihrává jako vězeň - klaďák. Vřele doporučuji jeho pozdější záporákové role - jako ty jeho z posledních Všichni svatí mafie (2021), kde má opravdu vynikající hereckou dvojroli, nebo Žádné prudké pohyby (2021). Ray Liota zemřel 26. 05. 2022 ve věku 67 let.

Erin Brockovich (2000)

Je to trochu moc "správňácké" a vynucuje si to souhlas. Samozřejmě, že v realitě je to obdivuhodné, když se podaří prosadit práva jednotlivců proti zlokapitálu, to ano. Jenže filmově je to sice řemeslně dobře převyprávěno, ale nepovýšeno. Ten filmový příběh je lineární a polopatický.  Julia Roberts sice hraje jak o Zlatou helmu, jenže to není osobní, je to herecké. Možná to tam mají takhle v té Americe, ale tady u nás to vypadá dost prostě. Tady by v souvislosti s tímto filmem slovo "psychologický" asi nikdo nepoužil. Dokud se hlavní hrdinka hrabe nahoru, tak je to docela zdatná komedie, ale pak se film začne brát vážně a je to otrava s přídechem oficionálního souhlasení  - něco jako Bakaláři (1972) na americký způsob. Vřele doporučuji ke shlédnutí další filmy tohoto režiséra.