Kid (1921)

Hvězda němého filmu Charlie Chaplin v jedné ze svých nejkultovnějších rolích.. V mém případě jde o moje první setkání s touhle legendou raného filmu. Jde o užasnou hereckou ikonu, která má za sebou jeden z nejromantičtějších životních osudů.. Osobně doufám, že si někdy najdu trošku čas, abych se jeho filmografii pověnoval, kdy Kid je nanejvýše zajímavou ochutnávkou.. Překrásný film, kde svoje roztomilé herecké umění spojil Charlie Chaplin s figurou malého chlapce. Dnes už je Chaplinovo herecké vystupování ikonické a i když jste třeba od něj neviděli nic, tak nějak podvědomě cítíte, jakou je osobností pro celý filmový průmysl. Jen málokterý film se může pyšnit více než stoletým stářím a přesto i v podstatně jiné společnosti pořád fungovat. Což Kid zkrátka zvládá! Přestože úvod snímku, než dojde k propojení osudů obou hlavních figur je trošku náročnější, ale pak díky časovému skoku se dokáže projevit chemie, kterou mezi sebou Chaplin a Coogan mají.. Vrcholem je pro mě určitě pouliční rvačka a zase opakem finální snová sekvence, která je tu nějak navíc.. Důkaz, že slov netřeba, že za lidi dokáží mluvit jen oči a tělo. Elegantní jednoduchý humor, který si nemusí dělat starosti s korektností, či cílovkou, tohle je tak lidské, že to funguje pořád. A přestože nepadne jediné slůvko, tak jen z obrazu podpořeného různorodým hudebním doprovodem, nemá snímek problém přenášet na diváka patřičné emoce.. Jasně, stárne to, ale tak mile, že uvidět to někdy znovu s větším nostalgickým nádechem, rozteču se blahem.. 80%

Musím tě svést (2002)

Škoda, že na podobnou aférku nemají ty naše političky dost kuráže.. Námět o nastražení nevěry za účelem dobrých argumentů pro rozvod je podle mě sám od sebe docela zajímavý, akorát si říkám, a co tam jako budou hodinu a půl řešit. Ovšem snímek si hraje především s postavami, které i přestože od začátku mají jasně nastavené cíle, tak vlivem svých cest nakonec trošku prozřou.. Kdyby se do toho nemontovali emoce, půjde o chladnou prácičku, která by film udělala docela sterilním, avšak takhle když aktéři rozmýšlí do kdy to vlastně ještě hrají, a kdy už se jim hrát nechce, to bylo dobré.. Je tam sice spoustu absurdních až trapných situací, které jdou především za paranoií postavy ministryně Martiny. A současně si nejsem jistý zda tady nakonec má ten Ivan Trojan, co hrát a zda bych od něj neuvítal něco prozíravějšího. Ovšem to Krausovo (ne)herectví je tak unikátní, že i když je pravda, že o normální roli nezavadí, tak tihle plivající dementi jsou jeho.. V očekávání rozuzlení to bohužel lehce zklame, když si postavy uvědomí, že vlastně mají nějaké morální základy a skutečně tedy dojde k prozření, jen divácky to mohlo být daleko zajímavější v opačném případě.. Ve výsledku tak jde ale o uvolňující vztahovku, se kterou nemám vlastně větší problém. 55%

Hačikó - příběh psa (2009)

S očekáváním lecčeho jsem okusil legendární zfilmovaný příběh o původu jedné z nejslavnějších soch na světě.. Jak tradičně tyhle psí filmy tolik nenabízí, tak něco na těch čtyřnohých štístkách je. A Hačikó je vedle tradičních žánrových filmů ve stylu "Marley a já" naprostým vrcholem.. Richard Gere byl jednou z předních hvězd filmu v devadesátých letech a vlastně se ani nechci pouštět do debaty, jestli je lepší kultovní Pretty Woman nebo soudní drama Prvotní strach, v obou dvou kusech sehrává Richard Gere nezapomenutelné charaktery.. Ovšem nakonec to možná bude role vysokoškolského profesora Parkera Wilsona, kde tenhle americký herec zahrál svůj neuvěřitelnější a nejpřirozenější výkon, co jsem měl možnost vidět... Vtipný a roztomilý příběh s mistrně vyrovnanou stopáži, který ctí veškeré pravidla podobně laděných snímků. Akorát, že z tohohle jsem měl nejvíce pocit plnohodnotného psího příběhu, kdy se tvůrcům opravdu povedlo zachytit a na diváka přenést poutu jaké mezi sebou má pes a jeho pán. Stačí málo a tragédie přetrhne něco krásného v něco naopak tolik lidského.. Tolikrát je divákovi předkládána statičnost některých opěrných bodů jejich vztahu, které jsou nakonec tak moc omláceny o divákovu rovnováhu.. Finální třetina je opravdu silným zážitkem vrcholící zrodem legendy. Dokonalé provedení psí lásky, jež mě v samotném závěru emočně více a více rozebíralo... Navíc díky perfektně zvolené hudbě je pokaždé emoce postav o to více umocněna. Film o emocích a o lásce mezi člověkem a psem. Hači Hachi! 90%

Bojovník (1997)

Nadevše stěžejní článek v rámci životopisu Johnnyho Deppa, který si v devadesátkách tak dlouho budoval jméno až dostal důvěru v něco svého.. Bojovník je filmem s fantastickým námětem a jednou poctivou studií člověka a jeho hodnot. Lidská potřeba po lásce a rodině je možná silnější než si připouštíme. Hlavní hrdina Raffael je lump, který po propuštění z vězení cítí, že svojí rodině něco dluží, který chápe, že se už nemůže spolehnout ani sám na sebe.. A tak se rozhodne rodinu za každou cenu zaopatřit... Jednoduchá premisa, kterou si snímek rozpitvává všelijakými nepřímými pohnutky. Vlastně poměrně smutná výpověď o ješitnosti a typicky idealistické představě o americkém snu. Typicky Deppovské ležérní hraní, které ale naprosto žeru. V každé radosti divák spatřuje falešnost navázanou na blížící se tragédii. Peníze nejsou nejvíce za žádnou cenu, ale takovéhle sebeobětování je vskutku pozoruhodné.. Škoda, že vedle hlavní existencionální linky nás tvůrci pokouší napojit i na ostatní postavy a dát iluzi prokreslenějšího fikčního světa.. Zvláštní volba posloupnosti scén a co víc já tam ten tragický závěr potřebuji mít černý na bílém... Jo a ten Marlon Brando je v těch pár scénách kvalitativně těžce jinde než zbytek, který jen sípe po dechu. Vypravěčsky poněkud úmorné, ale v jádru masochisticky poutavé. Ale tohle jsou ty role, za které si jednou budeme Johnnyho připomínat, pokud ten čas už teda nenastal... 70%

Mrtvý muž (1995)

Dílo svérázného a osobitého režiséra, který servíruje zážitek tak trošku za hranicí normálního vnímání. Není to snímek, který by diváka bavil pro svůj poutavý příběh či rezonující témata, nýbrž o čirý projev umění. Úplně nefandím těmhle artovým snímkům, které Vám po celou dobu dávají najevo, jak jsou chytré a divák musí být až v jiné dimenzi, aby je dokázal patřičně vnímat.. Nemyslím si, že to je kdovíjak bravurní film, ale má jednu obrovskou výhodu a tou je zkrátka Johnny Depp, který tyhle indiánský role má holt nějak vrozený.. Ve všech ohledech to jde proti divákovi, akorát že to je vlastně dobře, a tak jste svědky stylu, jaký holt jinde neuvidíte. Unikátní autorský přístup, navíc podpořený hypnotickou atmosférou, který nadobro zatratíte, anebo se vám Jarmusch dostane nadobro pod kůži... Tohle není snímek k přemýšlení či rozboru, to by jste mohli otevřít část mysli, ze které už možná není cesty ven. Jde o jedinečný filmový zážitek éterických rozměrů, jenž ve své podstatě je antikampaní na celý žánr.. Jste zmatení? Splnilo to účel a jediným vykoupením je druhá šance. 75%

Armáda temnot (1992)

Jakoby Raimi postavil na scéně s vzepřením vlastní ruky celé pokračování.. Když pustíte původní Evil Dead, a pak tohle tak holt ani nevěříte... Naprosto totožný Raimiho režisérský styl, kterým držel předchozí dva snímky, jenž je navlečen do poněkud fantazijnějšího hávu. Asi kdyby mi tohle někdo po shlédnutí prvního Evil Dead vyprávěl, budu vehementně přesvědčený, že si ze mě střílí.. Ale ono ne.. Nápad zasadit cele tohle nahánění se s příšerkami do doby středověku je tak ulítlý, až to prostě musí fungovat. Jak jednička je čirý horor, dvojka to střídá s komedií, tohle už jede na vlně fantasy komedie a ambici vyděsit to nemá snad žádnou.. Jak celá značka působila lehce amatérsky a nízkorozpočtově, tady je po celou dobu znát, že se pohybujeme v podstatně jiných číslech. Tohle je alternativní realita značky, kde něco jako žánrová pravidla neexistují a limity jsou od toho, aby se překročili. Ash tentokrát poprvé v sérii není za chudáka, ale jiná doba mu dala sebevědomí, že vedle sebe sype samou arogantní hlášku. Vyvážená směsice žánrových prvků, kde se jde proti meči poloautomatickou puškou.. A tohle završuje bitevní scénou jak z Návratu krále, což jen potvrzuje uvěřitelnost cestování časem.. Čirá zábava, která se pokouší pomrknout po Artušovské Anglii.. Poctivá devadesátková komedie a naprosto unikátní přístup s filmovou značkou. P.S. Ash vs. Ash! 75%

Mank (2020)

Normálně bych to tomu Fincherovi i bez keců vzal, ale tímhle typickým výplodkem od Netflixu si jeden z nejlepších režisérů svojí doby přetrhl prakticky "čistou hru".. Chápu, že jde o něco více, že by si to asi ten Fincher nakonec stejně natočil, ale tohle přišlo ještě dříve než mělo.. Mám rád pocty starému Hollywoodu, kdy tohle dýchá autenticitou. Jenže si nemůžu pomoc a uznávám, že je to nuda. Fincherovi chybí někdo nad ním, kdo by mu celý scénář omlátil o hlavu a upravil do daleko stravitelnější podoby, a co především viděl postupně vznikající dílo a řekl něco ve stylu "To nemůžeš, na tohle lidi nejsou připravení.", ale jak víme, to se nestalo. Proto je Mank naprosto fantasticky natočená a zahraná (Gary Oldman možná v životní roli) óda filmovému světu a snímku, o kterém má každý správný Američan jasno, že tím nejlepším, ale ve výsledku jsem neviděl o moc více divácky vzdálených filmů.. Mank je věc, jaká tak nějak nikoho nezajímá a tady v Evropě po ní ani neštěknou.. Takže ano, je to bravurní, akorát cokoli jen ne poutavé. Ale představa, že si Fincher jen splnil povinný sen a zase se už brzy vrátí ve své standardní kvalitě, mě udržuje v nějakém pochopení.. Nicméně v té background osobní rovině mě to dojímá. 50%

Smrtelné zlo 2 (1987)

Nijak zvlášť nechápu fascinaci prvním Evil Dead a naopak dost věřím potenciálně novým zpracováním. Nicméně tohle pokračování je v tolika ohledech hodně podobné, co přišlo o šest let dříve. Raimi si udržuje svůj osobitý přístup, který jde spatřovat především v pojetí kamery, která je pro mě nejvýraznějším prvkem obou dvou filmů.. Drží se to prvního filmu, kdy pořád ctí takovou tvůrčí hravost a zvrácenost, ale co tady eskaluje je trhlost. Bruce Campbell v roli Ashe dostává už zase pořádně zabrat a v situaci, kdy se proti vám obrátí i vlastní ruka už možná nemůže být hůř. Jinak tohle křížení ambivalentních emocí, kdy se kříží horor s komedií je sice super, ale ani úplně se nedaří najít ten správný balanc.. Pokud je jednička kultovka, tohle je vesměs totéž jen ulítlejší.. Akorát, že pár dní po zhlédnutí ve mě vesměs nic nezůstává. 60%

Rango (2011)

Kdysi jsem už Ranga viděl, ale bohužel v době, kdy Shrek 3 byl dobrej film a aktuální řada Simpsonových byla vrcholem seriálové tvorby (hříchy mládí), a tehdy se mi příběh o chameleonovi nelíbil... Ale asi jsem na to musel pořád myslet, že jsem možná Rangovi ukřivdil a dal jsem mu druhou šanci. A vyplatilo se!.. Gore Verbinski potvrzuje, že má štěstí, že toho Johnnyho Deppa dokáže uvrtat pomalu do všeho. A přestože tohle není nic, na co bych musel v jejich životopisem poukazovat, tak Johnnyho první animovaná štace je pozoruhodná. Smyslem úspěchu je ta neuvěřitelně ikonická Deppova herecká figura, kterou si tvůrci přenesli i do samotného Rangova vystupování.. A teda i když si myslím, že příběhově nepřichází snímek s ničím novým a v závěru je zase šablonovitý až hanba, tak mám tyhle žánrový ódy rád. Až nakonec místy připomíná takřka existenční výjevy, kdy si postava uvědomuje, že "nikdo nemůže opustit svůj příběh" je tak moc meta až to v podstatě meta vůbec není. Přestože několikrát slintám blahem, jakou poklonu to kultovním westernovkám skládá (i třeba tím jak skvělý hudební doprovod Zimmer vymyslel), tak vcelku tomu chybí ještě něco navíc. Reference a dávka dospělejších témat mě sice potěšily, ale pořád je to smutně upjaté. A teda takovýto styl animace mi taktéž není dvakrát po chuti. Inu, je to mnohonásobně zajímavější než si pamatuji, ale v každém žánrovém poohlédnutí radši sáhnu po klasice. 70%

Scary Movie 5 (2013)

Tehdy to pro někoho byla událost, když se po 7 letech měla vracet největší filmová parodická značka. Ale zase pro jiného už nebylo pochopení, proč se něco podobného točí a současně byla znát nespokojenost s posledním dílem... Já byl někde mezi, značku jsem měl rád a dokonce jsem zvažoval návštěvu kina. Nakonec vzhledem k jiným okolnostem jsem tak neučinil. A udělal jsem dobře! Jelikož Scary Movie 5 není jen nejhorší díl ze série, ale především definicí toho jak prázdně se komedie v současnosti točí.. Malcolm D. Lee má nějaké zvláštní nadání na to točit sračky a ničit kulty, čehož je příkladem třeba nedávný Space Jam, který kromě poutavého vizuálu zanevřel na to, co dělalo jeho předchůdce tak peckovním.. Je vlastně úžasný, že tradiční neduhy sequelů se sešly až nyní.. Scary Movie po čtyřikrát žilo z toho, že se přiživilo na nějakém kultovním hororu a obzvláště jeho variace na Vřískot nebo Kruh vyvolaly docela pozdvižení.. A přestože podobných hororových značek by se pár ještě v klidu našlo, tvůrci Scary Movie už tudy nešli. Můžete mi oponovat s jasnou vizí přiživit se na Paranormal Activity, ale je to tu až tak nosné, a co především je to jednoznačně všeobecně přijatá kultovka?... Soustředění se na kadenci vtipů a odkazů zapříčinilo absenci sebemenší příběhové linie.. Až nakonec v pátém díle už ani to první nefunguje. Tradiční postavy série jsou pryč a bez Aničky Ferris to nemá smysl. Takže ani angažování kontroverznějších herců nemůže fungovat.. Přestože Scary Movie 5 bylo již od počátku odsouzeno k neúspěchu, výsledek je pořád zdrcujícím zklamáním.. 10%