• Western

Kong: Ostrov lebek (2017)

Poslední GODZILLA mě moc nebrala. KONG není tak temný. Odehrává se v roce 1973 a film je zpracován tak, jako by se opravdu v těchto letech natáčel. Prostě klasický dobrodružný film s pravěkými příšerkami. Vizuálně vyšperkovaný, ať už úchvatnými pohledy na tajuplný ostrov, nebo spoustou malých dějových záludností. Kromě akce jsou zde odlehčené momenty a celkově film působí dobrou zábavou. Ještě upozornění. Kdo vydrží závěrečné titulky, dostane oblíbené minipokračování filmu.

Den dobytí Bastily (2016)

Přestože první polovina filmu vypadá jako teroristická jednohubka, druhá polovina se rozjede slušnou akcí. V hlavní roli (v poslední době čím dál častěji) černoušek. Ovšem Idris Elba je tu na místě a jeho role působí věrohodně. I když děj je hodně vykonstruovaný, bez hlubšího přemýšlení jde o dobrou akční zábavu.

Pěkně blbě (2017)

Tenhle film asi neskolí masy a je jasné proč. Hlavně se mluví, musí se přemýšlet, zjevný artový nádech. To ale neznamená, že je špatný. Podle zdejší statistiky jej za necelé dva měsíce vidělo jen něco přes tisícovku hodnotitelů. Taky jsem šel do kina. Bylo tam osm ženských a já. Komedii v tom moc nehledejte, i když je zde pár vtipných scén, suše a nenápadně podaných. Asi nejpodstatnější „věcí“ je zde postava mladého pákistánského muže, žijícího v Americe. Tedy jednoho z mnoha tmavých mužů, kteří hlavně v dnešní době zaplavují „bílé“ kontinenty a každý z nich, rovněž v současné době, může být potenciální terorista. Tento muž ne. Postupně nás nenásilně přesvědčuje, že se mu v Americe líbí, vyhovuje mu její styl, nevyznává žádné náboženství a chce žít s bílou ženou, kterou miluje. Bojí se ale své rodiny, která je rovněž v Americe, neustále mu vnucuje v rámci domluveného sňatku mladé muslimky a rozhodně by se ho zřekla. V momentě, kdy jeho přítelkyně těžce onemocní záhadnou chorobou, přesune se film do nečekané fáze komunikačního soužití Kumaila s rodiči Emily. Toto byla velice silná část. Naopak Kumailova rodině se plně předvedla v duchu svých tradic. Bohudík nejde o běžné americké klišé. Herci nejsou nijak krásní a příběh je podle pravdy. Asi to ode mě vyzní Pěkně blbě, ale celý film probíhá velice nenásilně, mile, působivě a byl jsem z něj hotový.

Kapitán Exner - Osamělý mrtvý muž – 2. část (2017) (epizoda)

Opět se potvrdilo, že primácké seriály stojí za něco. A konkrétně: Nepovedené použití (zneužití) známé postavy, zdlouhavé a táhlé vyprávění, které by získalo ořezáním do jednoho dílu. Dvoudílné příběhy, vysílané po týdnu, se logicky zabíjejí samy. Kapitán české kriminálky působí spíš dojmem, že pro naši policii pracuje na živnostenský list. A už vůbec se k takto zpracovanému tématu nehodí jako hudební doprovod jazz. Naopak chybí jakékoliv zvýraznění dramatičnosti. Takže děkuji, stačilo, budeme se zase dívat na něco, co nás zajímá (já a můj pes, v sobotu byl se mnou poprvé v letním kině).

Po strništi bos (2017)

Film je podaný v lehkém a lyrickém tempu a vizuál je moc pěkně zpracovaný. Já jsem čekal trochu živějšího a humornějšího Svěráka, ale jsou to jeho vzpomínky. Takže závěr: na film se hezky dívalo.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Jak popsat krátce a výstižně?: "AVENGER ZE STŘEDNÍ". Převážná část filmu je cítit tím, že byl natočen pro mládež. Dospělák trochu lituje, ale pořád je to komiksárna nad průměrem. 70%.

Obchodník se smrtí (2005)

Dnes už je současný svět v této oblasti (bohužel) o kus dál, takže film o obchodníku se zbraněmi byl působivější více v době svého vzniku. První část je více "dokumentární" a pak se začne i "normálně hrát". Ale nic filmu neupře dobré a osobité zpracování. Postava Yuri Orlova byla údajně inspirována osudy pěti skutečných obchodníků se zbraněmi. 70%.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Od vstupu do kinosálu nejprve odrazuje hrozný název a potom trailer, který zavání komiksovým mišmašem pro pobuchy. Pro vstup zase hovoří režie z dílny prvního Johna Wicka a Charlize Theron. Takže převáží Ano a je to správná volba! Zcela "vážně" míněný špionážní thriller s wick-kovskou nadsázkou. Atmosféru dobře doplňuje kulisa Východního Berlína s odpovídajícím soundtrackem. Souhlasím, že film nemá patřičně zběsilé tempo, kterým by se ovšem zařadil po bok desítkám podobných filmů. Takže ač někdy hodně pozvolné tempo, pro mě mělo charakteristický nádech pro individualitu tohoto příběhu. A u akčních scén nezaměnitelný rukopis Wicka. Všude zmiňovaná scéna na schodišti je opravdovou lahůdkou a stačí pro umístění na výsluní současné akce. Překvapení na konec? Ne jednou, ale hned třikrát. Sice nepůsobí nijak úderně, ale berme to jako bonus.

Měla žlutou stužku (1949)

Ačkoliv v barvě, přesto o hodně méně záživné, než režisérův předchozí, černobílý, Fort Apache. Po první, vleklé polovině měla přijít ta zajímavější, ale opět se nic nedělo. Jedině záběry na Monument Valley oznamovaly, že to má být western. Ale v rámci poznávání filmové historie se to dá.