• Western

Elvisovy začátky (2005) (TV film)

Tento film jsem měl dost dlouho ve svém archívu, ani jsem netušil, že je „jen“ televizní. Pořád jsem ho obcházel, protože „rokenrol“ jako takový moc nemusím. Ale nakonec se mi to docela líbilo. Nejvíc zajímavý je začátek, kdy si nesmělé ucho Elvis buduje cestu k fanouškům. Další etapou je sláva a bohatství, které z něj udělají znuděného spratka. Jeho závislost na matce se odráží negativně i na vážnějších vztazích se ženami. Závěr zase trochu nabere dech a to je období, kdy se po letech vymazávání mozku různými „vitamíny“ dokáže zase dostat na výsluní. Myslím, že Meyersovo podání Elvise je dost dobré, ale hlavní herec tu byl určitě Plukovník. Za mě slušných 60%. Ale protože k hudbě i k muzikantům mám osobní vztah, tak za toto prostředí a atmosféru o hvězdu navíc.

Wonder Woman (2017)

Příznivcům komiksů určitě neunikne, že se jedná o jakéhosi „Captain America 1“ v sukních (pardon, kožených kalhotkách). Pro další posouzení výsledného dojmu je tu i fakt, že film natočila žena. Takže tento akční komiks je daleko více stravitelný i pro toto pohlaví. Pak je tu ještě samojediný druh (Bearmeedek) a ten dovede objektivně posoudit z pohledu obou lidských pohlaví. Film mě v kině opravdu utekl, i když jsem chtěl. Takže jsem nějakou dobu nechápal dílčí neúspěch u klasických komiksáků, mladé generace a drsných chlapáků. Teď už mám jasno. Ve filmu nelétají celou dobu bubáci, hrdinové, blesky, ale je to spíš klasicky vystavěný pohádkově-dobrodružný příběh. Nijak překvapivý výcvik antické holčičky v princeznu bojovnici. A zároveň jiný svět za mlžnou oponou – naše nenapravitelná civilizace. To se promixuje, přidá romantická linka a k tomu ještě šťouchance ze střetu dvou světů. Že to musí být sračka? Za mě ne. Čekal jsem také něco jiného, ale právě to jiné podání mě bavilo. Romantika byla příjemná a báječné retro podání.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

V šestém pokračování si všimneme asi tak dvou změn. Obraz je všude v šedo-hnědém provedení, aby se zvýraznila totální apokalypsa. A protože na Zemi už byli zmutováni všichni tvorové, přibyli zde zombie-draci. Jinak už nic překvapivého a minulý díl byl alespoň zajímavější nepřestávající akcí ...

Místo u moře (2016)

Velké melodrama - ano. Celkový dojem - silně depresivní. Naprosto chápu postoje Lee Chandlera, protože to, co způsobil vlastní debilitou, si už nikdy nemohl odpustit. Ale ve filmu jsem nenašel nikoho pozitivně smýšlejícího, v žádné linii nebyl náznak nějaké naděje. Manchester jako jeden velký depkový hřbitov, ve kterém v zimě mají pohřebáci prázdniny. I když film je dobře natočený a námět pro drama je silný, ty deprese dýchají na diváka přes dvě hodiny, aby nakonec zjistil, že všichni jsou špatní, nic se neposunulo k lepšímu a že takový svět je snad normální ...

Resident Evil: Odveta (2012)

RE č. 5. Tak tady musím trochu bránit hodnocení. Po hrozné čtyřce jakoby si tvůrce vzal k srdci to, co minule zprasil a šel na jistotu, bez ohledu na děj. Pardon, ono už se tady nedalo moc vymyslet, série je zbytečně natahovaná a to usilovné přemýšlení je vidět i na velkých odstupech v letech mezi jednotlivými filmy. Pětka je jako návštěva jedné velké pouti. Spousta atrakcí a střídáme je hodně rychle za sebou. Bez zbytečného odpočívání, aby to bylo za klasickou hoďku a půl za námi. Takže tentokrát to byla prostě dobrá zábava. Jinými slovy non stop akce a nepřemýšlet u toho. Akorát jsem nepochopil, kdy stihla Alice (Milla Jovovich) od minule změnit účes a barvu, když oba filmy na sebe přímo navazují. Ty ženské jsou fakt nevyzpytatelné!

Resident Evil: Afterlife (2010)

Čtvrtý díl mě nejen zklamal, ale ani moc nebavil. I když je to na motivy PC hry, měl by to být film. A tady to až moc zavánělo tou hrou, všechno bylo studené, zjednodušené a hodně béčkové. Zpomalené záběry ne na dvě věci, ale jen na jednu. A ti noví mutanti, kteří vyšlehnou jazyk jako masožravá rostlina, jsou fakt pitomí. Dvojka i trojka byly akčním filmem, a i když zde bylo víc zombíků, než lidí, tak z filmu dýchal život.

Resident Evil: Zánik (2007)

Třetí pokračování se chytře vyhnulo dalšímu poflakování po chodbách podzemní laboratoře a hurá do terénu. A rovnou do pouště, kam pan Alfréd H. odložil přebytečné ptáky. Dále zde máme kromě klasických, pomalých zombíků ještě novou a dravou skupinu, která umí utíkat i šplhat. Takže skupinka prchajících lidí to nemá lehké a nenudí se až do posledního dechu (vydechnutí). Škoda, že vydechli-zdechli i tvůrci čtvrtého dílu.

Wind River (2017)

Myslím, že je blbost k tomuhle filmu psát dlouhé a hloubavé komentáře (ty nejhorší opisují obsah). Zasněžená pustina, pozvolné tápání ve vyšetřování vraždy a postupně gradující, výborný konec. Děj určitě nebude úplně originální, ale zpracování a atmosféra – super. Stopař Lambert – výborný J. Renner. Stačí. Zbytek je potřeba vidět.

Bába z ledu (2017)

Spousta nepochopených komentářů mě utvrzuje v tom, že já jsem na správné planetě a já jsem viděl správným pohledem. Sláma hrozně překvapil. Z „nezáživného“ prostředí, stereotypu života a nudného stáří vykřesal příběh, na který jsem od začátku koukal se spokojeným pocitem , pro který nemám výraz. Kronerová zde kralovala. Její synové byli typičtí sobci, i když každý v jiné společenské vrstvě. Vnouček Ivánek klasický sprateček, který se náhle začne formovat čím? Že se ocitne v prostředí komunikujících lidí a vnímá je jako rodinu. Vilhelmová snad už studenější ksicht nasadit ani nemohla. Stařecký sex v plné palbě. Pro ty, kteří tuto scénu nepochopili: sexuální scény ve filmech bývají strojené, mlžené rastry a barvami, někdy trochu víc nahoty, někdy jen náznak a je tu nový den. Sláma tu předvedl něco úplně jiného. Vzhledem k věku a tužbám hlavní dvojice nezvykle reálná a pravděpodobná scéna, kterou nezapomenete ještě před koncem filmu. Ve filmu jsou i lehké náznaky, co asi proběhlo nebo co možná pak následovalo. Například Ivánek pak určitě ve škole použil něco, co ho Broňa naučil. Závěr – citlivě (a chytře) udělaný mix životních náhod. 95%.

Gattaca (1997)

Viděno s mírným zpožděním – filmu je letos 20 let. O to příjemněji byla zlikvidována moje počáteční nedůvěra. Gattaca je zvláštní sci-fi. Celý děj pojednává o usilovné snaze obyčejného člověka, ve světě dokonalých lidí, splnit si svůj sen. V jednoduchém prostředí a volném tempu kličkuje Vincent mezi nuceným přátelstvím s dokonalým invalidou, obviněním z vraždy, láskou na pracovišti a útěky před vždy lepším bratrem, kriminalistou. To vše promyšleně namícháno a působí mnohem lépe, než některé současné, rádoby ohromující, sci-fi. Nejdojemnější věta z celého filmu: „Pravák nikdy nedrží ptáka levou rukou!“.