Oscar (1991)

Výborná komédia, dobre obsadená. Toto Stallonemu sadlo, tu a ešte myslím v Stoj, lebo mamička vystrelí!, bol v najlepšej fyzickej forme. Božská Muti tu priam svietila. Lepšie natočené ako samotný francúzsky originál s Funesom a takisto dobre vybrané prostredie a súvislosti. Svižné tempo, napriek tomu, že tento film je minutážou dlhší ako francúzska verzia. Tu si okrem Stalloneho skutočne zahrala a podala solídny výkon aj Marisa Tomei. Okrem iného musím pochváliť výborný "oscarový" slovenský dabing v podaní Jozef Vajda / Stallone, Elena Podzámska / Tomei, Helena Krajčiová / Muti, Tomáš Maštalír / Riegert, Miroslav Trnavský / Curry a ďalší, réžia Zdeno Dřínovský (ATIZ - 2002).

Oskar (1967)

Oddychová komédia, ale zdĺhavá, oproti americkému remaku, aj keď ten je podstatne dlhší. Tento francúzsky originál je nudný. Celé to ťahá famózny Funes a v tom je ten problém, ostatné postavy sú ako keby mimo hru. Amíkom sa podarilo z toho spraviť svižnejšiu komédiu bez fádneho opakovania sa a všetky postavy tam mali svoj priestor, na ktorú sa dá pozerať takmer stále, na francúzsku verziu sa stačí pozrieť raz a už nemáte veľkú chuť to zopakovať.

Prometheus (2012)

Vizuálne je to výborné, ale... Časť filmu bola výborná a potom prišiel nejaký druh katatónie. Ešteže záver nabudil na pokračovanie, dúfam, že to bude lepšie. Tento film potvrdzuje, že nie každé CGI dokáže nahradiť stále dobré makety a modely, preto je tento film tak dobre vizuálne skompletizovaný, pretože mnohé scény nie sú CGI modelmi, opäť skvelá kombinácia tradičných efektov a CGI, jednoducho hneď vidieť, že to nie je iba umelý koktail pixlov. Tento film zaradili medzi filmy, ktoré mali lepšie kino upútavky ako samotný film, to môžem iba potvrdiť. Videné 09/2012.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Ach jaj Emmerich, už to smeruje do starobnej demencie. Čo fungovalo v 1996 teraz už evidentne nepostačuje, dokonca ani to nedokázal Emmerich preniesť na toto pokračovanie.. Jeden veľký gýč cez druhý, toľko blockbusterov a dobré témy a scenáre zapadajú prachom. Tento ID je skutočne veľmi silný vývar prvého, aj preto, že je tu aplikovaných až príliš uniformovaných vecí, vrátane prestarnutých hercov z ID1 - pekný holly koktejl. Absolútna absencia napätia, jedine si sám kopnúť 220V. CGI bolo fajn, až na niektoré scény so "zeleným plátnom", vidno najviac v závere filmu. Veľká pekná biela robotická guľa - žeby odkaz na robota Marvina? A opäť téma ako je ľudstvo primitívne pre zvyšok galaxie - hlavne, že tí inteligentní si vedeli poradiť s agresívnou rasou ufónov. Vtipné bolo aj zničenie vesmírnej lode - gule jedným malým zásahom. Dokonca Emmerichova Godzilla je lepšia ako tento celý film. Keby sa to natočilo ako paródia, tak by to malo asi väčšiu šťavu. Ale niektoré nápady neboli úplne najhoršie, našli sa aj dobré scénky. Dal by som aj 3*, ale fakt nemôžem. Napriek obľube ID1 považujem za najlepšiu Emmerichovu tvorbu stále iba dva filmy - Hviezdnu bránu a Patriota. Dúfam, že sa ešte od neho dočkám nejakých dobrých filmov.

Tábor 14 (2012)

Čo povedať, ušiel a prežil. Viac ma šokovalo správanie dobrovoľníkov - aktivistov, keď tam ako retardi búchali po stoloch a škatuliach a Šin sa len bezprizorne prizeral, musel si myslieť, že je medzi bláznami. Takisto nejaká novinárka, ktorá začala naňho hovoriť po anglicky a že či on vie po anglicky, no neviem prečo by mal vedieť, novinárka evidentne profesionálne pripravená.. Napokon je jednoduchšie spraviť tlačovku, nie je jednoduché stále odpovedať na tie isté otázky dookola. Dozorcovia bez kúska ľútosti, jednoducho fanatici bez súcitu. Koľkí takí u nás po 89. neutrpeli žiadnu ujmu?! Ako toto raz a navždy zlikvidovať z nášho sveta? Jediné čo sa ponúka je vojenská invázia do Severnej Kórei, likvidácia politikov, armády a oslobodenie trestancov.

Věc cti (1993)

Skvelý film - naturálny, poučný a napínavý. Žiadne hluché miesta, dokonca aj tých zostrihaných 180 minút je málo, chcel by som vidieť 330 minútovú verziu. Tiež som svojho času na tento film narazil náhodou v telke približne po roku 2007 inak s dobrým slovenským dabingom a už som sa od toho neodlepil.. Máloktoré béčkové filmy predčia aj tie tak preferované áčkové filmy (blockbustery), tomuto sa to rozhodne podarilo. Je to asi jediný výraznejší herecký čin všetkých troch hlavných predstaviteľov v ich celej kariére - Chapu, Borrega a Bratta. Áno, film trpí niektorými, nie príliš presvedčivými výkonmi menších postáv, ale nijako to neuberá na kvalite celého filmu. Celé to dobre obaľuje podmanivá hudba Billa Contiho, ktorá neskoršie odznela aj v iných filmoch. V slovenskom znení Jaroslav Žvásta (Cruz), Ivan Šandor (Paco), Juraj Hrčka (Miklo), réžia Ľubomír Gregor. Vysielané ako Vec cti (STV) a Otázka cti (JOJ).

Pingu (1990) (seriál)

Nezabudnuteľný Carlo Bonomi. Kým nevymenili klasickú plastelínovú techniku animácie (stop motion) za novú, tak to bolo skvelé dielo. Mám aj knižky, ktoré vznikli podľa tohto seriálu.

Godzilla (2014)

Udeľujem jednu peknú sovietsku červenú hviezdu. Strašná gýčovitá volovina. Oproti Emmerichovej Godzille je toto úplný brak. Emmerich aspoň film pojal klasicky akčne a napínavo podľa štandardu tých čias. Toto mi pripomína pekný koktail Cloverfieldu a Godzilly na spôsob Ohnivého kruhu. Vizuálne efekty ušli.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

No neviem, o Maxovi je tam minimum, len sa vezie. Skôr Furiosa (Charlize Theron) tam vyčnieva. Starý Max s Gibsonom sa mi páči oveľa viac, možno aj tým, že Gibson na to bol ideálny a on bol stredobodom a on ťahal príbeh a malo to napätie a tie správne zápletky. Chcelo to niekoho výraznejšieho do tejto roly ako Toma Hardyho, ktorý tu zrovna nezapadol. Akcia a veľké exteriéry či efekty ešte nie sú všetko. Chýbalo mi tam viac toho prázdneho post-apokalyptického prostredia a viac drámy ako to bolo zobrazené v pôvodných filmoch alebo napríklad vo filmoch Kniha prežitia, Vodný svet alebo Cesta. Šesť víťazných Oscarov svedčí iba o technickej brilantnosti tohto filmu, čo bohužiaľ neplatí pre samotný dej. Je to iba preplnené efektami, nemá to tú správnu šťavu, fíling z originálu. Keby takto natočili starého Maxa, musel by mať dvakrát toľko tých Oscarov.

Angelika (2013)

Rovnako nepodarený a gýčovitý remake ako Traja mušketieri z 2011 alebo prepadák Total Recall z 2012. Mali z toho spraviť radšej akčný horor a Angelika by bola lovkyňa upírov spolu s Pyeracom.. Dobre je to zhrnuté v tomto komente.