Kika (1993)

Je to fantasticky absurdné. Sexi zrelé žienky a Veronica Forque je TOP v tomto filme, i keď to nie je žiadna kráska (tvár, chrup). Almodóvar si vie vyberať tie správne ženy, vášeň a erotiku vkladá asi do každého svojho diela, čo je vidieť aj na obsadení zlatej Victorii Abril, ktorá tu stvárňuje horkokrvnú supernovinárku s kamerou na hlave. Rozhodne zaujímavý mix rôznych žánrov a situácií, ktoré vrcholia drasticky a nie bežným happyendom. Takéto filmy dnes chýbajú. Oplatí sa rozhodne pozrieť aj dnes ako "protilátka" proti dnešným superCGI akčným, fantasy alebo sci-fi blockbusterom. Slovenský dabing je obzvlášť lahôdkou k tomuto filmu, v hlavnej úlohe Marta Sládečková, réžia Ján Šuda.

Královna Alžběta: Zlatý věk (2007)

Pekná veľkovýpravná romantická rozprávka. Táto aj predošlá časť mi pripomína neskorší film Bathory od Jakubiska. Tiež vykreslil Bátoričku ako nepochopenú romantickú chuderu. Alžbeta sa ničím nelíšila od iných panovníkov a rozhodne nemala výčitky svedomia. Najzábavnejšie na tomto filme je veta "slobodné Anglicko", vo feudalizme hovoriť o slobode, tak to je silná káva. Mala šťastie, že španielska invázia skončila vďaka búrke - bola to druhá najväčšia lodná invázia v dejinách. Paradoxne aj v tej prvej a najväčšej invázii (vpád Mongolov do Japonska) došlo k rovnakej udalosti - potopenie lodí počas búrky a opäť k ničomu nedošlo. Dodnes je možné nájsť kotvy týchto lodí na dne mora. Film treba sledovať s veľkým historickým nadhľadom.

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Milo ma prekvapil tento návrat, ale hneď mi klesla nálada, keď som videl úvodné intro. Nedali si ani takú námahu, aby spravili nové, hudbu mohli nechať, ale vizuál mali rozhodne zmeniť. Vyznie to trápne ako nagelovaný a spuchnutý Mulder (vyzerá ako svojho času Michael Brandon). Scullyová vyzerá dobre a stále sexi pod tou kopou mejkapu, ale už to nie je ako to tie dobré-staré Akty X. Nemám proti pokračovaniu nič, ale robiť z pôvodnej dvojice agentov mlaďochov, je fakt trápne. Duchovny vyzeral prirodzenejšie v seriáli Californication. Základ tohto seriálu je tiež diskutabilný a dej ani postavy už nevyznejú tak reálne ako v starom seriáli. Uvidíme čo prinesú ďalšie časti. JOJka sa musela teda bachnúť po vačku, keď uviedli hneď ako prvý na svete premiéru tohto seriálu po tej americkej. Niektoré časti uvádzala JOJka ako prvá na svete, takmer do všetkých spotov si dali svetová premiéra :) Slovenský dabing je dobrý, síce kultový dabing prvých Aktov X to neprekoná, ale dvojica Henrieta Mickovičová (Scully) a Milo Kráľ (Mulder) sú vybraní veľmi dobre.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Je to kŕčovité, ale nie je to najhoršie, len zas dávať všade tie isté scény, sa mi zdá dedinské a trápne - viď liečenie Athelasom (Kráľovský list) ako v Pánovi prsteňov. Neviem či Tolkien mal deja vu (a dal to do oboch kníh) alebo je to práca Jacksona, na Tolkiena by sa mi to zdalo divné, knihy som totižto nečítal. Trilógia Pána prsteňov je rozhodnejšie oveľa lepšie natočená ako celý Hobit.

Le tre rose di Eva (2012) (seriál)

Nie som priaznivcom romantických seriálov ani telenoviel, ale vidno, že všetci čo dali hodnotenie menej ako 2*, sú absolútne lamy vo filmovej kritike a posudzovali to len na oko, aby mali ďalšie hodnotenie vo svojom profile. Seriál je natočený veľmi dobre, technika, výborné obsadenie aj prostredie. Príbeh je obstojný, ktorý má občas svoje muchy - tieto typy seriálov treba brať s rezervou. Napokon skoro žiadny seriál neodráža realitu, tak sa to dá brať aj ako pekná romanticko-tragická rozprávka pre dospelých. Keby sa u nás točili takéto seriály (po takejto technickej stránke), tak by sme boli happy a považovali by sme sa za top filmárov. Najvýraznejším hercom bol Luca Ward, ktorý na svoju rolu sadol ako riť na šerbel. Najkrajšou ženou pre mňa bola Karin Proia. Nemožno neopomenúť ani perfektný slovenský dabing v podaní Jany Majeskej, Reného Jankoviča, Ivana Gogála a ďalších, réžia Pavel Gejdoš.

Teta (1987) (seriál)

Kultový slovenský rozprávkový seriál. Jakubisko vo svojej vrcholnej tvorbe, kde už dávno predčil aj Felliniho. Je až neuveriteľné aký ansábel hercov sa tu stretol a ako to zahrali. Výborná hudba bratov Angelisovcov, ktorí len potvrdzujú svoju plodnú kariéru a žiaľ sú dodnes nedocenení a takmer neznámy. Slovenský postsynchrón je vynikajúci. Jedna z mála tak kvalitných koprodukcií u nás. Pre deti ako ušité.

Hele vole, kde mám káru? (2000)

Super sexi ufónky a kontinuálny transfunkcionér :D Dobré fóry aj herci. Nič extra, ale pobaví. Je to viac menej paródia. Slovenský dabing k tomuto filmu je výborný - Juraj Kemka / Kutcher, Peter Krajčovič / Scott a ďalší.

Království nebeské (2005)

Strašný historicko-dobrodružný gýč. Keď podľa Ridleyho Scotta je Eva Green krásavica, tak ten musel na niečom fičať. Otrasná ženská. Je to síce výpravné, ale ak si ľudia myslia, že Európa utláčala a útočila na Turkov bezdôvodne, tak sa mýlia. Zvláštnosťou tohto filmu je, že prešiel náboženskou cenzúrou, moslimskí poradcovia niektoré scény neschválili, boli pozmenené alebo vynechané. Paradoxom je, že vo všetkej literatúre či v spoločnosti rezonuje mýtus, že Jeruzalem patril "moslimom", a preto mali právo ho dobiť a stavajú sa do pozície obete. Tieto filmy dosť prekrúcajú fakty. Je tu ale dobre spracované intrigánstvo šľachty a prahnutie po bohatstve a moci.

Kód Enigmy (2014)

Enigma bol úžasný stroj svojej doby, nik lepší dovtedy nevymyslel. Ak odmyslím klasické hrdinské klišé ala Hollywood, súvislosti a homolobby, tak je to dobrý film. Čo sa týka tak ospevovaných hereckých výkonov, tak až také úžasné to nebolo, Cumberbatch je dobrý herec a zahral to dobre, ale u nás na Slovensku a vo všeobecnosti v Európe sú takýto herci štandard, to len pre Amíkov je niečo nepredstaviteľné (divadlo+film+tv+rozhlas+dabing). Jediný herec, ktorý si zaslúži najviac pozornosti v tomto filme je Alex Lawther (mladý Turing), skvelá interpretácia nevyrovnaného, zakríknutého chalana s poruchami osobnosti, ktoré viedli (vraj) k homosexualite, len preto, že sa ho zastal iný spolužiak a kamarátil sa s ním. Každý si skoro vždy vytvorí silný vzťah k osobe v takomto stave, je to bežné, ale to neznamená, že hneď každý musí byť inak orientovaný (to by každý väzeň musel byť homoš), pokiaľ viem, sexualita je vrodená, nie je duševným prejavom (toto by dokazovalo opak, čo LGBTI nepripúšťa). Samozrejme, všetko čo sa zákonne robilo ľuďom kvôli inej orientácii, bolo nehumánne. Do konca môjho života asi zistím, že všetky známe osobnosti boli vlastne inak orientované. Je zaujímavé ako sa všetci hneď ospravedlňujú rôznym skupinám, ak je daná osoba s nimi nejak spojená, neviem o tom, žeby sa niekto ospravedlňoval cirkvám, hnutiam, národom, rasám či štátom, kto sa bude ospravedlňovať bielej heterosexuálnej komunite? Tento film má veľmi dobrý slovenský dabing.

Šimon a Matouš (1975)

Kto by tento film nepoznal. Na VHS to mal asi každý, ešte dodnes to mám na VHS a je ako inak pekne obohraná. Absolútna špica, doslova kult môjho dectva, jedna z najlepších komédií svojej doby. Asi najlepšie filmové jedenie v akcii a super fóry ;) Ani minúta nudy a k tomu jeden z najlepších českých dabingov vôbec v podaní dvojice Jelínek/Mrkvička, réžia Zdeněk Hruška. Nečudujem sa, že v tej dobe nemohli použiť presnejší preklad názvu, keďže Il Vangelo secondo Simone e Matteo znamená Evanjelium podľa Šimona a Matúša, čo znie dobre a vtipne.