Tři mušketýři (2011) odpad!

Film skôr určený pre tínedžerov alebo ešte menších. Vzducholode nám prešli nejakou paralelnou bránou do 17. storočia. Je to vraj podľa Dumasa, hmm. V archíve to mám iba kvôli slovenskému dabingu, filmovo je to totálne béčko, ktoré by malo skončiť skôr ako video film na nudné večery, na veeľmi nudné večery. Ako dobrodružná komédia alebo paródia by to mohlo byť znesiteľné.

Falešný princ (1984)

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno(?) a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre.

Silverův návrat na ostrov pokladů (1986) (seriál)

Skvelý seriál môjho dectva, všetci do toho čumeli a Brian Blessed sa stal okamžite najlepším vzorom ako má vyzerať pravý pirátsky kapitán. Tento seriál vzbudil inakší záujem u detí hrať sa na pirátov :) Doma sme mali aj stolnú hru, ktorá sa volala Ostrov pokladov a hrali sme ju ako diví..

Maska (1994)

Na zelený ksicht sa len tak ľahko po tomto filme nezabúda. Rád som pozerával aj seriálové pokračovanie na Cartoon Network (ktorá bola vôbec najlepšou stanicou s animákmi). Pomerne svižný film s dobrým tempom, kvalitné efekty a zábavné scény, ktoré si človek zapamätá, ani keby nechcel. Cameron Diaz je tu asi prvý a posledný krát skutočne sexi a táto rola jej sadla. Žiaľ na Diazovej nie je nič výnimočné (asi iba široké ústa), taká tuctová, ťažkopádna a nezapamätateľná baba, vidno, že nie je herečka a dostala sa k tomu ako slepé kura k zrnu, čo je vidieť aj v neskorších filmoch. Pre Jima Carreyho to bola hviezdna úloha, v ktorej zúžitkoval svoje pohybové danosti, imitáciu a komediantstvo, ktoré je v USA veľmi populárne (stand-up comedy). Film je natočený podľa komiksu The Mask z roku 1987, ktorý sa pôvodne volal Masque. Slovenský dabing je k tomuto filmu výborný, neprekonateľný Peter Šimun ako Maska.

Hrabě Monte Cristo (2002)

No, keďže je to podľa predlohy a poznáme už dobré spracovania, nemôžem prehliadnuť základné prešľapy v postavách a v chronológii. Natočené je to dobre, Caviezel bola dobrá voľba, ale ostatní so svojím vzhľadom vyzneli skôr ako juniori (niečo ako Smallville). Je to umelé a bez šťavy, pripomína mi to telenovelu. Radšej mali dať fakt úplne iný názov a vymyslieť iné mená a nijak to nespájať s Dumasom - mohli natočiť voľné spracovanie. Jediné, čo bolo dobré, bol slovenský dabing, ale to bolo asi tak všetko. Len menšia drobnosť pre prekladateľov - pevnosť d'If sa číta IF, bez "d", to "d" je len člen, to je ako keby niekto čítal anglické "the/of the" ako súčasť mena. Neviem kde na to prišli, pritom predošlé preklady skorších adaptácií mali normálne "IF".

Černobílý svět (2011)

Rozdiel medzi černochmi vtedy a dnes je taký, že vtedy sa slušne správali a báli sa, dnes sú vulgárni a agresívni ako opice. Samozrejme, je to vec spoločnosti, černosi v USA sú ako naši Cigáni - chránená menšina, kto tam nebol a nezažil ich, tak to nevie, ale aj tam sa nájdu normálnejší. Vivat demokratické USA, ktoré ukončilo segregáciu "de iure" až v 1965. Film je dobre natočený, aj keď občas patetický, výkon hercov je inak výborný. Ale aj tu platí, že tento žáner filmov patrí do rovnakého guláša ako filmy o Holokauste. Zvláštne, že práve černošské filmy nie sú tak propagované (ani nie je ich toľko) ako tie židovské, neviem, židovská lobby je v USA viac zastúpená a stále si robia reklamu na svojom utrpení (o tých zvyšných 6-10 mil. obetí nežidovského pôvodu už nik netočí filmy). Treba si pripomínať zverstvá minulosti, ale odtiaľ potiaľ, to by si takmer všetci mohli spomínať na svoje útrapy (a točiť o tom filmy dookola) a vyžadovať si ľútosť, ešte si aj ocenenia si niektorí založia... Slovenský dabing opäť potvrdzuje svoju kvalitu, Kristína Turjanová sa perfektne zhostila úlohy Hilly (Bryce Dallas), to jej parketa - naduté, arogantné a afektované paničky. Réžia Viktor Kollár, výroba DANIELA.

Total Recall (1990)

Jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec, máloktoré neskoršie sa stali takým kultovým snímkom ako tento. Povinné čítanie, film ktorý sa dá skutočne pozerať takmer donekonečna. Sharon Stone zaujala aj v krátkej vedľajšej role, avšak výber na tmavovlasú krásku menom Rachel Ticotin bol zásah do čierneho. V tomto filme absolútne vynikla jej prirodzená ženskosť a esprit, BIG WOW. Takýto typ žien nájdete iba v pár filmoch, čo je veľká škoda. Právom sa toto dielo zaraďuje medzi hity (odmysliac Arnieho, aj keď bez neho by to asi nebolo ono), kultové scénky, efekty, prostredie a hudba. Novodobý remake z 2012 nedosahuje ani polovicu kvalít tohto filmu, TR 1990 4ever. Slovenský dabing v réžii Iva Tomečeka zo štúdia ENTER je špičkový.

Atentát (1964)

Dobre natočený a obsadený film, autentické exteriéry a vypráva, tendenčnému pátosu sa to však nevyhlo, záver príliš pateticky heroický. Zabudlo sa nejako, že práve z hlavnej dvojice aktérov, ktorí priamo útočili na Heydricha, bol Jozef Gabčík, Slovák, ktorý „na prekvapenie sveta“ hovoril po slovensky – scenáristi z neho spravili ale vedľajšiu rolu. Práve Gabčíkovi sa zasekol samopal a Kubiš hádzal granát. Atentát za hrdinský ani kvôli jeho významu príliš nepovažujem, kvôli zabitiu jedného človeka trpeli stovky nevinných ľudí. Nemci vedeli efektívne likvidovať každého kolaboranta, jeho rodinu, známych a bez problémov aj celú obec, keď sa im zachcelo. Kvôli tomuto atentátu Nemci vyhladili dve či tri celé obce (nielen Lidice). Ani na Slovensku sa Nemci neštítili zrovnať so zemou niekoľko obcí s ich obyvateľmi, kvôli kolaborantom. Ale česť ich pamiatke.

Aftersun (2006) (TV film)

Štandardný a príjemný TV filmík. Mne imponovala Sarah Parish, ktorá tu vyzerá pomerne staro na svoj vek (38), ale je to dobrá kosť podľa môjho gusta. anderson tu uvádza, že tento film mal u nás premiéru v 2011, ale to je omyl, dabing bol vyrobený v roku 2010 a premiéra bola 29.3.2010 na STV1.