Odplata (1999)

Pološílenec umanutě jdoucí za svým cílem, to jsou role které Gibsonovi sednou a kterému mu snadno uvěříme. Temná osobitá režie, neo-noir gangsterka téměř bez speciálních efektů jen šedomodrý filtr. Hodně drsná, avšak ne samoúčelově brutální. Jedna z nejlepších. Děsně cool s náběhem na kult. Závěrečné motto: „Když ona skončí s prostitucí, já přestanu střílet lidi (možná jsme si dali příliš vysoké cíle)“…. Produkce: Icon Entertainment International

Letec (2004)

Z pohledu epické velkovýpravné elity dechberoucí snímek, obzvláště pokud to sledujete v plném multikině, kde je vydýchaný vzduch a po dvou hodinách už přemýšlíte co je s klimatizací. Kdyby to bylo o 30% kratší odpadly by mnohé problémy. Kamera, efekty, opravdu pěkně natočeno. Pro mnohé to bude fascinující podívaná. Ale: režie mnohem lepší než scénář. A exkluzivní výprava není to na co se prioritně nechám nachytat. Takže tou prioritou tady konkrétně pro mě zůstal jen herecký výkon Cate Blanchett. DiCaprio ani Beckinsale na to nedokázali navázat a evidentně nekopou za Barcelonu jako někdo, že. Nuže, takhle se točí v Hollywoodu, více výjimečnosti v dokonalosti filmového řemesla než v magii nesnesitelné lehkosti X-faktoru. V tom je budoucnost. 70%. Produkce: Warner Bros

Blázni ze stadiónu (1972)

Dobré, ale mám trochu pochybnosti. V pěti letech jsem tomu dal 5 bábovek, v patnácti 4 korbely, v pětadvaceti 3 hvězdy. Má to nějak sestupnou tendenci. Abych to s takovou za deset let úplně nepohřbil jedním věncem... Produkce: Les Films Christian Fechner

Prezident Blaník (2018)

Někdo by mohl říct psychedelický střih, minimalistická elektro hudba, a humor založený na sprostých slovech a citacích věcí a lidí z reálného politického života ČR. Já říkám spousta malých kokotin sešitá hrubou nití do jedné velké nudné hovadiny. Tu jednu hvězdu dávám sobě, že jsem to vydržel do konce. Produkce: Stream.cz

Zvíře (1977)

Jeden tlustý požírač špaget natočil tak špatné filmy, že i dobročinné spolky je odmítaly promítat zadarmo. Tady ovšem Aldova improvizace po Italsku za francouzské peníze s Brunem Ferrari dopadla na výbornou. Skvěle zrežírováno, dokonalý soundtrack Vladimira Cosmy a Belmondo jak ho máme nejraději. Sympatický rošťák Mike Gaucher horká hlava, ale srdce má ze zlata. 👍 Produkce: Cerito films

Osudová přitažlivost (1987)

Kam čert nemůže nastrčí Glen Close. Tu bych nechtěl potkat na samotě u lesa ani ve dne natož v noci. Glen se do Majkla zakousla jak upír s blond trvalou, přisála jako přerostlé klíště. Banalitu příběhu spolehlivě přebíjí scénáristický mustr o predátorovi a oběti, který Hollywood vždy dokáže vytáhnout ze šuplíku na světlo a v nějaké obměně znova zručně zfilmovat._____Navíc nikdo neříká, že když je to banální, je to zároveň i nereálné. Pokud člověku náhodou ujedou nohy v nesprávné posteli, tak i v dosti mírnější podobně tohle může být hodně toxický proces… Ono je to vlastně horor ze života tahle ta tuctová historka, že… 70% Produkce: Paramount Pictures

Tři mušketýři 2 (1974)

Jeden za všechny, všichni za jednoho podruhé! Tentokrát o chlup slabší než jednička. I tady je zřejmé, že Lesterův postmodernismus byl poněkud omezován požadavky scénáře, což bylo ku prospěchu věci, stejně jako jeho téměř nedůstojný přístup ke klasické látce._____Mušketýři konají více motivováni láskou k sobě a dobrodružstvím než zájmem o vyšší ideály. Jsou bez konvenčního smyslu pro morálku. Královna, které slouží, je zobrazena jako povrchní a ne ideálně ctnostná. Mušketýři zapojeni do náboženských válek, které pohltily Francii koncem 16. a počátkem 17. století mohou poukazovat na absurditu konfliktu katolíky s Hugenoty, ale u La Rochelle je stejně řežou jak na běžícím pásu. Vtip marginalizuje klasiku a postavy se někdy možná ocitají až na hraně karikatury – stále ale snesitelné a vyzdvihujíci komedialitu filmu._____Ve finále nutno oba současně natáčené díly spojit do jednoho velkofilmu, který s odstupem času několika desítek let vůbec nezestárl a patří k absolutní špičce nejen komediálně laděného historického dobrodružného filmu. Produkce: Alexander, Michael and Ilya Salkind Productions

Tři mušketýři (1973)

To snad žabožroutům udělali ti Britové naschvál, že přišli s touto neortodoxní adaptací Dumasova románu právě oni. Je to paradox, ale je to tak - domovská francouzská spíše konzervativní verze z roku 1961 tomuto šlape na paty, ale nemá tu poetiku Lesterova filmu. Britové dodali této adaptaci „něco“ čemu říkáme X-faktor a to se pak překonává velmi těžko. S ohledem na dnešní filmařské trendy bych se nebál označit tento film „navěky nejlepší“. Produkce: Alexander, Michael and Ilya Salkind Productions

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Drahoušku, kolik vražd by vlastně muselo stačit, když se na filmovém plátně objeví pod vedením Oldřicha Lipského stará herecká garda, aby nás to přestalo bavit? 8? 16? 32?... A když už by bylo 64 moc, nestačilo by pak jen přestat otvírat dveře? Produkce: Filmové Studio Barrandov

Deadpool (2016)

V mé nevědomosti mne udivuje s jakou dětskou hravostí internetoví kritici podrobují analýze fikční světy marvelovské marmelády. Přičemž taková rozborka by mne zajímala např. u nějakého neortodoxního dramatu, či v nějaké alternativě. Je to jako kdyby někdo obešel Bratry Karamazovy, aby si v kiosku koupil sešit Pepka Námořníka a analýze podrobil jeho obsesi v požírání špenátu včetně detailní rozborky kalorické hodnoty špenátového listu v přepočtu na jednotku konzumovaného talíře. Punc náročnosti jak prase, ostatně jako celý tento spektákl pro čerstvě náctileté X-Meny. Produkce: Twentieth Century Fox ve spojení s Marvel Entertainment