Dogani (2011)

Už dlho som nebol z filmu znechutený, tak ako pri sledovaný tohoto filmu. Ale nebol som znechutený z filmu samotného, tatko bravúrne natočené dielko môže byť len od Kórejcov, ale samotným dejom (to, že to bolo podľa skutočnej udalosti človeka dopáli ešte viac). V prvej polovici som zvieral päste hnevom a čudoval, že tie prasatá ešte nikto z aktivistov nezabil. V druhej polke sa hnev obrátil voči systému, ktorý je to toľko-kráť z ironizovaný až človek nechce veriť, že je to možné. Ale bohužiaľ je. Je pravdou, že koniec ťahá na city niekedy až moc, ale darí sa. A celé to dotvára skvelý hudobný doprovod. Opäť sa ukázalo kto je novodobým majstrom žánru, ba rovno oboru. *****

Origin: Spirits of the Past (2006)

No nebolo to také zlé, ako som si začínal do polky myslieť, ale nebolo to ani to, čo som čakal. Nápad dobrý, prevedenie už nie. Postavy mi prišli strašne nerozvinuté (síce je to film, ale aj do filmovej stopáže, sa dá narvať nejaky ten rozvoj postáv), a film vlastne vyťahoval k lepšiemu už len koniec. Ďalší mínusom je CG strojov, čo mi trhalo doslova oči (hold nesadlo to do prostredia) a dokončím to dejom, ktorý je typický pre OVA, dlhé slepé momenty a zrazu skok. Ghiblíci to vždy zvládnu, tak prečo nie raz aj ostatný. Nezostáva než len dúfať, že sa to raz dostane do správnych rúk a ten nápad spracujú lepšie. Ale keď od toho až tak veľa nečakáte, tak to stojí za zhliadnutie. Tentokrát za 7 a to slabších. PS. Kto chce niečo v podobnom duchu a v lepšom spracovaní, odporúčam Laputu.

Kanon (2006) (seriál)

Toto bude možno dlhší koment. Takže začnem pekne od začiatku. Kanon (skladba od Pachelbela), kde sa jedna téma opakuje vždy silnejšie a silnejšie (najkrajšia skladba čo viem zahrať), tak anime je ňou presne vystihnuté. Dojímavý príbeh, kde by ste povedali, že to už nemôže byť horšie/lepšie a predsa každá ďalšia pasáž vás dostane s ešte silnejším dojmom. Je tam romantika, poetika (krajšie obdobie ako zima snáď nemohli ani vybrať, výborne dotvára atmosféru -skladba je pôvodne vianočná) , nejaká tá mystika a ... nebudem prezrádzať. Postavy sú veľmi dobre vykreslené, človek si ľahko obľúbi najmä ich humorné výstupy, ktoré nikdy neomrzia a svojou jednoduchosťou sa ani nesnažia zbytočne siliť, a priam až z ľahkosťou prechádzajú k vážnym častiam, ba sa s nimi prerývajú čím len zosilňujú dojem. Nebyť chlap, tak si asi aj pri tomto dielku poplačem, miestami smútkom a miestami radosťou. To čo by som ešte veľmi rád pochválil je dabing, ktorý mi prišiel veľmi dobre spracovaný (obzvlášť hlavný hrdina). Hudobná zložka je veľmi vydarená, myslím, že sa k nej netreba vyjadrovať, takisto je na tom aj kresba i keď niekomu nemusí sedieť kresba očí. Takže nezostáva iné ako 10/10 a tento krát je to iné 10/10 ako dávam, naozaj zaslúžené. PS. Ako to tak čítam, vidím, že som sotva vyjadril čo som chcel, hold treba vidieť a potom človek pochopí.

Šinreigari: Ghost Hound (2007) (seriál)

Už od vypočutia openingu som mal z tohoto anime veľmi dobrý pocit. A teraz po dopozeraní viem, že bol správny. Nebolo to, to, čo som od toho čakal, ale dostal som to po čom som vskutku túžil xD. Ono už z úvodu je jasné, že toto nebude len taká obyčajná ducharina, spojenie s autorom GIS to potvrdzuje. Tak ku zhodnoteniu. Ten opening som už spomínal a bol naozaj vynikajúci. Kresba nemala chybu i keď z úvodu ma trochu prekvapilo astrálne telo hrdinov (kasper ?), no ale ako to už býva zvykom, zvykol som si a autori nakoniec dopriali aj zmeny. Avšak čo je prvoradé na tomto anime je atmosféra. Taký dobrý pocit z anime som už dlho nemal ako keď som s napätím pozeral prvé štyri epizódy, zmiešať prvky psycho a mystery je geniálne. Samotné vykreslenie postav len atmosféru ťahá do dokonalosti, aj keď by som si prial viac o minulosti Nakajima, kedže jeho zločin( či ako to nazvať) mal v celku dobrú pointu. No čo už nebudem vás viac trápiť svojím výlevom. 10/10

Mahó šódžo Madoka Magika (2011) (seriál)

Nato, že sa jedná o moje prvé stretnutie s mahou shoujo žánrom (pár dielov sailor moon, čo som videl ako krpec, že už ani neviem o čom boli, nepočítam) musím priznať, že som naozaj nadšený. Nuž zrejme som trafil naozaj skvost. Úvod príde taký trochu nenápadnejší, nenudí ale moje srdce nezviera silná túžba vidieť ďalší diel (ako tomu bolo napr u Death Note). Našťastie sa toto zmení a ku koncu by človek kľudne prijal viac, ak by zniesol( mňa to celkom dojalo). Kresba, uf čo k nej dodať, kresba sa mi veľmi páčila, aj keď netradičné pojatie nepriateľov a ich prostredia ma celkom prekvapilo/vystrašilo/odradilo ale zvykol som si a nakoniec bez toho by to asi nebolo ono. Opening som nevynechal ani raz, ono cele OST bolo vynikajúce. Takže 10/10

Seto no hanajome (2008)

Čo k tomu, dodať. OVA sa nesie v rovnakom duchu ako seriál. Málo záporov, ten kto zhliadol seriál, tak asi žiadne :) a hlavne druhý fanservice diel poteší. Jediné čo ešte dodať, škoda, že toho nebolo viaaaaaaacej, hej! 9/10.

Seto no hanajome (2007) (seriál)

No na school rumble to nemalo ale aj tak som sa od srdca smial a nenudil sa ani pri jednom diele. Paroduje to snáď všetko možné (najviac som tam rozoznával fist of the north star), niektoré diely sú síce trochu pritiahnuté za vlasy, ale na škodu to nie je. Vytknúť možno miestami trochu fileroidnú kresbu (ak sa to dá tak nazvať), ale po dvoch dieloch si človek zvykne a potom to bez toho snáď ani nejde. Potešil i druhý ending song (čo sa často nestáva). Pre mňa opäť ďalšie dielko do serie tentokrát FOOL & FOOL. 9/10

Dantalian no šoka (2011) (seriál)

Začal by som vetou, nemastný neslaný pokus o Gosick, ale časom sa to trochu zlepšilo. A v čom je vlastne problém? Kresba bola v pohode, hudba tiež (OP skladba asi naj-vydarenejšia) a nápad ten to bol vynikajúci a tu to končí. Bo nápad nestačí ale treba ho vedieť aj spracovať, no a máme zlyhanie. Jediný zaujímavá dej bol v špeciáloch a na záver vtedy som mal pocit, že sa pozerám na fajne anime. Avšak ostatné diely za veľa nestály, resp. ich spracovanie (spomínal som už ten nápad?). Neviem ako veľmi sa držia predlohy (ktorá je myslím, že už dokončená a nemala najhoršie hodnotenia) ale u mňa za 7 (a to tesne, tesne nebyť špeciálov šiel by som aj nižšie). Dúfam, že raz to dostane kvalitnú prerábku, bo ten nápad (áno zase ten nápad, proste sa mi ľúbil) za to stojí. ****

Haibane renmei (2002) (seriál)

Krásne síce krátke a no áno nie všetkým podtextom som porozumel. Tento seriál mi prišiel zvláštny. Nemal som silne nutkanie hneď zapnúť ďalší diel aby som vedel čo sa deje ďalej ale proste len tak z čírej radosti. Seriál sa nesie v silnom filozofickom duchu, či už jednotlivých dielov alebo hlavnej línie (alebo ako to nazvať). No ale i tak nepôsobí nejak ťažko a všetko ide v kludnom duchu (kludnejšie to je snáď len v tibetskom kláštore mimo spárov Číny :) ). A v tomto duchu sa nesie aj hudobný doprovod. No už ma nenapáda nič viac a spoilovať nechcem. 9/10 (miestami bi to nejaké vzrúšo bodlo).

Gosick (2011) (seriál)

V tomto momente Moje TOP. Nádherná kresba, podarená hudbu, ono no tie hádanky nie sú tak zložite (väčšinou som vedel od začiatku ako to je) ale to seriálu neuberá kedže atmosféra neklesá. No a čo sa týka príbehu, tak ten ma dostal. Áno ono z úvodu je to miž-maž a celkovo toho seriál pobral z viacerých smerov ale no A? Nenudil, netrhal oči, a ak sa ja niečo vyskytlo tak to finále nahradilo (už len samo o sebe strojí za pozretie). Viem väčšina má už kombináciu DOLL a FOOL vyše hlavy, pre nich to je priemer, ale ja ne. 10 10 10 ... ***** ;)