Ima, ai ni jukimasu (2004)

Smutný príbeh o pravom šťastí, alebo keď sa sen stane na chvíľu skutočnosťou. Musím sa priznať, že mám dážď veľmi rád, a popravde i keď toto bolo moje prvé stretnutie s takýmto "dažďovým príbehom" ten pocit, čo som pri tom mal, poznám už od dávna. A čím je príbeh smutnejší, tým naberá na svojej kráse a hĺbke "poeti-čnosti". Vrele odporúčam každému. Aspoň raz zhliadnuť niečo iné narozdiel od toho americké "ro-balastu", ktorý vôbec nemusím. Pre mňa jeden z najkrajších príbehov, takže za 5.

Keurosing (2008)

O Severnej Kórei veľa filmov nie je, nie to ešte takých dobrých ako tento. Smutný príbeh o tom ako je svet ale i osud krutý, najmä keď sa zdá, že nádej je už na dosah. Ako väčšina Kórejských filmov s nikým sa nemazná, nemá zábran a cele je to zabalené do úžasného vizuálu. Film ma len jednu chybičku krásu (a bohužiaľ veľkú), i nato že je to dráma ťahá miestami až moc na city, nie že by sa nehodilo ale predsa len je to moc. Navyše i úžasný doprovod mi niekedy začínal vadiť a to mám tento "klasický" žáner rád. Takže slabších 8 - 4*

Maljukgeori janhoksa (2004)

Od tohoto filmu som veľa neočakával takže nemôžem povedať, že by som bol sklamaný no nebol som ani nadšení. Priznám sa, že som čakal viacej bojov, aj keď tie čo som videl neboli najhoršie (najme re-záverný), trošku ma zarazilo, že sa to snaží miestami hrať až moc na romantický film, nepoviem, že to bolo zlé ale mal som taký pocit, že som to už niekde videl a asi neraz. Miestami sa tu našli aj suchšie momenty, ktoré tiež zhadzujú dole, takže za 4/5 =>5*.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Moc romantické filmy nemusím (okrem anime komédií) ale v tomto prípade musím priznať výnimku. Aj keď áno miestami sa tu tiahnu mŕtvejšie pasáže( za čo asi môže aj to, že som videl DC) ale tie hneď striedajú scénky kde som šiel do mŕtva zase ja (lodičky, lunapark, polícia). Romantické scénky sú tiež veľmi vydarené. Popravde váhal som medzi 4-5, ale po tom konci (alebo dvoch ten chyták tesne pred koncom sa vydaril) dávam za 5. + ako doprovod hrá môj obľúbený Pachelbelov Canon.

K-ON! (2009) (seriál)

Po Nodame Cantabile moje druhé hudobné anime. A diametrálne odlišné. Namiesto romantickej komédie o vážnej hudbe, tu máme bláznivú komédiu a štvorici( neskôr pätici) dievčat, ktoré majú vlastnú kapelu v krúžku. Teda aspoň občas. Čo vytknem hneď z úvodu je, že v podstate majú len jednu skladbu, čo na krátke anime (12 dielov) sa ešte dá, ale predsa chcelo by to ešte niečo. No čo už, predsa sú len krúžok a tak to i vyzerá :) (nebudem spoilovať). Seriál sa nesie vo veľmi ľahkom duchu a núti človeka sa usmievať, ale je pravda, že som videl aj lepšie školské komédie ( no tie neboli o hudbe). Kresba sa páčila, postavy tiež, takže 9/10.

Šinigami no ballad. (2006) (seriál)

Ako začať? Toto anime som si vybral na základe "podobnosti" so Shigufomi. Dostali sa mi dielko o 6 epizódach, ktoré fungujú samostatne a okrem občasného crossoveru (dúfam, že je to správny výraz) sú spojené "hlavnou postavou" Momo. A toto spojene absolútne nefunguje. Postava je nevýrazná, a na nezaujatého rozprávača zase príliš zasahuje do deju. Čo sa týka ostatných postav tam by to ušlo ale, ale! V podstate ide o variáciu jedného príbehu na jednu tému, kde sú zmeny nie veľké, i keď predsa len ide výraznejšie rozlíšiť diely od seba. Je mi ťažko hodnotiť seriál, kde jedna epizóda nestojí za nič, a zasa kvôli jednej skvelej ho vychvaľovať. A navyše hudobná stránka tiež nezaujala. Takže 7/10, že i pri slabších dielkach prižmúrim oči.

Jméno růže (1986)

Film som zhliadol tesne po dočítaní knihy a musím priznať, že som bol značne sklamaný. Prišlo mi to ako keby scenárista zobral výcuc referátu nezodpovedného študenta, ktorý si chcel prilepšiť množstvom doslovných citátov, a príučku o filmoch, večer vychlastal na ex metaxu a ráno niečo pozliepal a dodal tomu ako taký happyend. A mal len to šťastie, že mal dobrú výpravu. Film celkovo skáče v deji (mnohé udalosti sa odohrávali inak alebo v inom čase, nehovoriac o postavách), tam kde by mal dokresliť myšlienku len hlúpo odcituje posledné vety kapitol knihy, a dve vetvy príbehu (deju) celkom vynechal. A to silné dumanie o náboženstve (za čo som aj tak trochu vďační) a kacírsku vetvu, hlavne fra Dolcina. A čo sa tíka detektívnej línie, tak ta je tu v porovnaní s predlohou odbitá. Keby film dostal lepšieho scenáristu alebo kto dal vlastne tú koláž dokopy, určite by som hodnotil vyššie. No ten kto nepozná predlohu bude zrejme spokojný a tak ohodnotí vyššie. ***

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

Kedže nepoznám predlohu, neviem povedať na koľko sa k nej blíži tento film a nakoľko ju Ghiblíci prekonali, ale jedno viem určite a to že som zhliadol jeden úžasný film ( čo iné sa dá od Ghiblíkov čakať, sú to majstri fachu s dlhoročnou skúsenosťou a kráľom Miyazakim). Film sa nesie v trochu ľahšom duchu, prirovnal by som to k Totoro, ale nechýbajú ani rýchlejšie/napínavejšie scény. Avšak tam kde príbeh zaostáva na scénu prichádza nádherný vizuál, a to nielen kresba, napríklad scéna //spoiler// keď Arriety prvý-krát vstúpi do kuchyne a začne priraďovať všetky zvuky čo počúvala k jednotlivým veciam//. Jediné čo by som vytkol je hudobná doprovod, ktorý mi nie vždy sadol. 9,5 Ghiblíci sú jednoducho záruka kvality.

Cheonneyonyeou Yeoubi (2007)

Strašné, strašné. Hádam celý film som sa pozeral kedy to snáď skončí. Prachobyčajná rozprávka, ktorá nebyť východného pôvodu tak ju tu sotva niekto zhliadne. To, že to je určene pre mladších až tých najmladších je jasné z úvodu a predsa by ma to nebavilo ani ako krpca. Keď mi bolo sedem videl som Mononoke a navždy to vo mne niečo zanechalo, na toto by som vtedy zabudol za päť minút. Hádam jediné čo ušlo bolo občas kresba prostredia ale to je všetko a to veru nestačí. Len horko ťažko ale 4,5/10. Radím tomuto filmu s vyhnite. Nechápem ako to môže niekto prirovnať ku Ghiblikom, ruku by som stínal.

Šigofumi (2008) (seriál)

No škoda, že to bolo tak krátke, after that diel ukázal, že by sa nejaká ta ďalšia séria vošla. Dejovo celkovo dobre spravené najmä prepojenie príbehov (hádam až na prvý, ktorý mal spoločného len toho policajta), ktoré fungujú samé osebe, ale dokopy dokresľujú peknú mozaiku. Príbeh sa tiež vydaril ( chce to to pokračovanie), nenudí ale ani nieje prepchatý miliardou zvratov, ako u podaktorých anime. Jednoducho príjemná oddychovka, s peknou kresbou, príjemnou hudbou a sem tam sa nad niečim zamyslieť. 9/10