Ókami to kóšinrjó - Season 1 (2008) (série)

Ja vám teda neviem, prečo som toto anime nezhliadol už skôr. Jednoducho mi sadlo a až tak, že je momentálne u mňa na prvom mieste a dokázalo tak, že seinen+romance je u mňa jasná výhra. A dobové prostredie tomu len nahráva. Kresba poteší, z OST vládne jednoznačne OP a ústredná dvojica nedá zabudnúť. Nuž nezostáva nič iné ako sa potešiť druhou sériou a s napätím čakať kedy mi poštárka donesie predlohu v podobe noviel (škoda, že eng preklad vychádza iba dvakrát do roka). Zaslúžených 10.

Skryté ostří (2004)

Tento film mi prišiel veľmi podobný s filmom Tasogare seibei. Najme dejová štruktúra. Avšak to nič nemení na tom, že to bol skvelý film, ktorý sa mi veľmi ľúbil. Narozdiel od vyššie zmieneného bol trochu slabší (možno tým, že mi to prišlo podobné, tak ma mnohé neprekvapilo), ale nenudil som sa. Poctivý návrat ku klasickým samurajským filmom a to nemyslím "akčným" ale komorným drámam ako Seppuku alebo Vzbura. Menej bojov viac filozofie a pohľadov na daný svet. Silné ****.

Kokuhaku (2010)

Snaží sa to hrať na Parka a predsa len Park to nie je, no zato si to získava vlastný podobný štýl. To čo však na tomto filme vadí, je (sú) prehnané množstvo spomalených záberov a to, že to miestami vyzeralo oko ohromne dlhý videoklip (čítam, že nie som jediný tohto názoru), ktoré film degradujú o stupeň nižšie. Avšak to čo ho vyzdvihuje (a zachraňuje) je spôsob vyprávania. V podstate rozprávanie z pohľadu viacerých aktérov s návratmi k udalostiam, kde často vidím koniec a postupne sa dozvedáme čo k nemu viedlo(memento efekt) a ako to do seba pekne zapadá ako puzzlíky. A práve toto vyprávanie stačí na to aby film dvíhalo k výšinám piatich hviezd. Takže také lepšie 4. Kecám :)! 5.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Po dlhej dobe som sa dostal do kina a teraz ľutujem, že som si niečo o tom neprečítal skorej, nešiel by som. Snáď len úvodná epizóda s Maggie Simpson, bola hodná ceny lístka. Inak sa mi dostal rodinný výplach zasadený medzi postavy Doby ľadovej, pri ktorom ma nad hranou spánku držal iba Scratt (ten nikdy neomrzí) i keď snáď to hlavné bolo už v traileroch /kde sme boli ušetrený žvástov rodinných filmov). Slabé 3 a matná spomienka na prvý diel, ktorá stál za to. Toto je len odvar nesúci sa na značke. Nevidel som 3D, to možno zlepší zážitok, ale i tak....

Kjógoku Nacuhiko: Kósecu hjaku monogatari (2003) (seriál)

Tak prvé čo ma zaujalo bol vizuál. Netradičné uhly, farebné prechody, kresba atď. Potom tu máme atmosféru, ktorá je, okrem vizuálu, tvorená hlavne dejom. Síce tu máme epizodický charakter, každý diel má viac menej ucelený príbeh, hovoriaci o temnote v nás, avšak i napriek tejto epizodickosti, tu možno bádať celistvý dej, najmä posledné 2-4diely. Čo trošku zamrzí je občasné rýchle pojatie niektorých situácií(vhupnutie do deja), kde moja angličtina dostavala zabrať, ale skúsenejším to zrejme vadiť nebude. Pre každého, kto ma rád duchárské historky, ľudskú neľudskosť a netradičné pojatie vrele odporúčam. 8-9.

Průšviháři (2008)

Tak nebolo to dokonalé, najmä začiatok, mi príde taký suchší, ale rozbehlo sa to a musím priznať, že miestami táto komédia prekonávala samú seba (teda myslím humorom(scénkami), nie dejom). Po hudobnej stránke mi to moc nesadlo, ale to bude najmä tým, že hudobné filmy moc nemusím. Ale inak sa to drží kórejského štandardu. Kedže som sa nadmieru zasmial, zhodnem sa na 8 čiže lepšie 4*(dal by som päť ale v poslednej dobe som bol až moc zhovievavý).

Shakugan no Shana - Final (2011) (série)

Keď som dávnejšie dopozeral Shanu (I,II +S), bol som nahnevaný a túžil som po 3sérií. Dnes keď som ju dopozeral prijal som názor, že to malo prvou, max druhou (ako fanservice) skončiť. Pri pozeraní tretej série totiž často ani neviete načo sa pozeráte. Postav viac ako v nekonečných seriáloch, a tá LOGIKA, to jednoducho... áno zvykol som si, že u anime ide niekedy logika bokom... ale keď oni to všetko vysvetľovali a každú minútu to bolo o niečom inom (wtf?, kto tam bol vlastne záporák) SPOILER: Tomogary idú do nového sveta ale ešte predtým sa musia ísť rozbiť útokom na flame haze, flame haze bojujú proti vytvoreniu nového sveta ale potom tam nadšene odídu, tomogary si sami príjimu podmienku od flame haze.... a mohol by som pokračovať v tejto zbierke absurdností /KONIEC SPOILERU, nehovoriac, že miestami to pripomínalo miž-maž rôznych iných anime a farebnosťou... Priznám sa, že som sa miestami pohrával s myšlienkou odpadu, ja čo i tomu zlému dám 3 hviezdy. Nato ako som sa na toto anime tešil mi nedá inak ako 6 a to z veľmi dobrou vôľou a s prihliadnutím na celú sériu. PS. Ak si takto viedla novela, divím sa, že ju ešte verejne nespálili ako to robili náckovia.

Shakugan no Shana - Second (2007) (série)

Tak za mnou je opätovné zhliadnutie druhej série, pamätal som si ešte menej ako s prvej ale bol som aj menej nadšený. Vlastne až na druhý krát som si uvedomil aká bola táto séria slabá. Snáď na 2-3 boje sa nedialo nič, len sa preťahovalo, a pôsobilo to miestami ako fanservice. Aj tých dobrých songov z prvej série miestami ubudlo. Nuž robím to nerád ale na podruhé musím znížiť na 4* a teda za 7,5. (Neviem možno na prvý krát sa mi to ľúbilo, ale to, to tentokrát nevytiahne, kto vie možno to lepšie spracovať, ale autori zrejme vsadili na značku)

Shakugan no Shana (2005) (seriál)

No komentár píšem po druhom zhliadnutí, kedže nám vyšla posledná séria a ja si ... no veľa nepamätám. Takže ako to povedať, Shana si zachovala svoje kvality aj na po druhé, i keď počas sledovania sa mi mnohé vybavilo, takže takéto prekvapenie, že viem ako to bude ale čo keď sa autori vyšantili sa nekoná, ale stále ma to bavilo. Navyše v tomto horku to sledovať je už dosť. Plusom je, že som si dosť všímal OST čo som kedysi nerobil, a miestami ma zaujal. Brať v úvahu, že na po prvé sa mi to veľmi ľúbilo a teraz tiež dosť tak dáme za 8.

Yasoo (2006)

Tak z úvodu to bolo dosť zmätené, a fachalo to na úvod dosť rýchlym tempom, s množstvom zbytočných prestrihov, ktoré síce boli štýlove ale nehodili sa. Ale potom nastúpil pravý kórejský štandard, tempo spomalilo a vražednosť zrástla. I keď mnohé som už videl v iných kórejských(i nekórejských) filmoch, stále mi to príde svieže a aj napriek, nevydarenejšiemu úvodu (teda asi až na prvé minúty, ktoré boli vysvetlené na konci), ktorý zachránil vydarený koniec dávam 5*, kedže ma tá tvorba stále baví.