Karin (2005) (seriál)

No budem stručný. Karin je vydarené pohodové anime z romantickou témou, veľa humorom, ktorý však vylúdi úsmev ale do kolien vás nezloží. Po príbehovej stránke tiež toho veľa nenavymýšľa a v podstate sa drží osnovy šónenu. V podobnom duchu sa nesie kresba aj hudba. No 8 bodov.

Kagemuša (1980)

Budem stručný. Tentokrát ma Kurosawa veľmi neoslnil. Často dych berúce scény (áno ešte aj v dnešnej dobe) sú podobne ako celý film zabité svojou prehnanou dĺžkou. Najhoršie na tom je, že napriek tomu koľko sa toho deje, sa zdá akoby sa nič nedialo. Mám z toho podobný pocit ako z Ran. Ktovie možno je to práve tou farebnosťou, kde svedčí viac tá čiernobiela (prosím nebite ma za to). Ale epickosť pádu drží film ešte hore, spolu s hudbou, ktorá podtrhovala atmosféru. Bohužiaľ niečo okolo 7.

Ima, soko ni iru boku (1999) (seriál)

Takýchto anime sa už veľa nerodí a hoc je sebe viac drsné, hoc budete sebe viac stískať päste nad nepriazňou osudu, toho pocitu zlosti ale aj potešenia pri sledovaní tohoto anime sa nezbavíte. Ručne kreslené prostredia s ťažkou atmosférou a následkami nezobrazeného na vás zapôsobia tak, až budete mať chuť to miestami vypnúť ale nedokážete bo vás to v tiahne do daného sveta tak vzdialeného nášmu a predsa rovnakého. Podtrhnuté nádherným doprovodom, ktorý iba umocňuje zážitok a niekedy vás doženie takmer až k slzám ľútosti. I keď zobrazenie ľudskej hlúposti na tých najzraniteľnejších nemusí sadnúť každému a niekedy pôsobí až moc depresívne, tak toto anime patrí k povinnému zhliadnutiu. Hodnotím medzi 9-10 kedže to bolo na mňa niekedy až moc.

Kikudžiro (1999)

Ťažko mi písať o filme, ktorý sa v podstate mení. No ale k veci. Kikudžiro no Nacu je road movie, ktorá vsádza na netradičnosť a divadelnosť avšak svojou dĺžkou si podkopáva nohy. Je plná náznakov, ktoré ťažko odhaliť (a niekedy aj ťažko pochopiť), no hlavná črta je založená na podobnosti osudov hlavných postáv. Ako som písal na začiatku film časom zmení svoj charakter a stane sa prekvapivo zábavným (obzvlášť postava lebkáča ma vždy rozosmiala). Ale tento humorný záver spolu s podmanivou hudbou (už len tá sama stojí za zhliadnutie filmu) na vysoké hodnotenie nestačí. Od Kitana som videl len dva filmy, z ktorých usudzujem, že toto je zrovna jeho štýl (hlavne tá divadelnosť), ale mňa zatiaľ nedostal, takže 6,5.

Clannad - After Story (2008) (série)

Zato čo nám ľudia od Key priniesli ich treba milovať a nenávidieť zároveň. After Story sa nesie o dosť vážnejšom a dospelejšom duchu ako prvá séria, a čo je hlavné, Key tentokrát vytasilo eso z rukávu, ktoré je síce v duchu ich práce /čo je len dobré/ ale je súčasne niečim nové. Niekoho to fakt dostane (napr. mňa) ale je pravdou, že niekomu to môže aj vadiť (s čím sa skazí zážitok), kedže na pochopenie treba poznať predlohu vo VN (alebo aspoň trochu hľadať). V mojom prípade desať, kedže Key ma stále neomrzel.

Clannad (2007) (seriál)

No musím hneď priznať, že to to nie je moje prvá vec od Key a teda aj moje hodnotenie bude trochu slabšie, ako by bolo keby to vidím ako prvé. A dôvodom je častá podobnosť prvkov vo všetkých ich dielach. A napriek tomu, že sú úžasné, na po prvé ich budete vychvaľovať, ale keď ich už vidíte po druhé, po tretie, tak napriek ich nádhere/sile, je účinok už slabší. A toto je vlastné jediné negatívum, ktoré na tom vidím ale pre nováčikov to nebude. Inak stále platí pekný príbeh (i keď Kanon mi prišiel krajší, opäť sila skoršieho dojmu), kresba taktiež v pohode, humor ma vždy dostal (komickosť mi tu zatiaľ prišla najlepšia z tejto série/tvorby), hudba tiež. Takže konečných 9 bodov, vidieť skôr dám plnú. Už sa len tešiť na zhliadnutie druhej série.

13 samurajů (2010)

Masaker to bol riadny, veru tak, taký samurajský akčniak, ale priznám sa, mám radšej komornejšie filmy o samurajoch. Navyše miestami logika zostávala stáť (mimo záveru, už ako ho našli som si hovoril to bude nejaký lesný démon dozaista). Ale, keď sa chcete vypnúť a nerozmýšľať, len si užiť boje, tento film je dobrá voľba. Také malé 300 , tak dajme za 7 bodov.

Sintel: Příběh draka (2010)

Prišlo mi to ako promo/benchmark video na grafický engin, ale vyzeralo to pekne. I pointa bola dobre vymyslená, škoda len tej dĺžky.

Cossette no šózó (2004)

Možno ma niektorí zato ubijú, ale pri sledovaní mi napadol jeden názov. A to Ghost in the Shell. Neviem prečo ale prišlo mi ako by sa ho film (3OVA) svojím poňatím snažil napodobniť. Tak čo to tu vlastne máme. Začnem vizuálnou stránkou, ktorá je opäť netradičná a podtrhuje "psychologickosť". Ale na pár geniálnych momentov je skôr na škodu a niektoré siahodlhlé momenty privedú do úžasu len s receptom od šamana :), inak pôsobia nudne. To isté platí snáď aj pre hudobnú stránku, ktorá bola hádam len na jednu-dve-tri skladby pre mňa dosť nevýrazná (niežeby bola zlá). Čo sa týka deja, tak čo to by sa našlo, ale je to dosť zmetené a rozdelenie na 3x37 namiesto 1x115 mi príde hlúpe (aj keď tým asi chceli vykresliť niekoľko mesačný posun v deji-takmer ne-zaznamenateľný) teda na endingoch sa strácajú cenné minúty (ale tie sú tu stratené už dávno akom som písal vyššie vo vizuály). Naštve aj spracovanie konca. To isté platí aj o postavách, kde si snáď u tých 3 vedľajších ani nezapamätáte meno a u hlavných je tá psychológia odbitá (ale tým trpí väčšina filmov). Navyše taký mind-fuck ako Lain to zas nebol. To čo sa ale nezaprie, je v celku dobre vymyslená zápletka a vlastne to, že to je dosť netradičný romance. Ako tak pozerám, napísal som tu viac kritiky ako chváli, ale na priemer sa to ešte vytiahne, navyše také to dielka chcú niekedy čas a viac zhliadnutí než človeku dôjde o čom sú. 6 bodov, toto mi na po prvé nesadlo.

Janghwa, hongryeon (2003)

All Haunted Houses have to be burn! Klasický ázijský horor? Alebo geniálny psycho-thriller?! Alebo žeby predsa len ten horor? Práve táto nerozhodnosť docielená tak trochu ku koncu je chybičkou krásy na tomto filmu, spolu s občasným chaosom v postavách. Ale to finále, ktoré stoji za to samo o sebe, dáva celému filmu nový uhoľ pohľadu a robí z neho naozaj lahôdku, aj keď si poviete však tak nejak som to tušil, nebyť len... . Skvelú atmosféru dotvára aj hudba, ktorá je miestami tvorená len tichom prerušovaním skokmi, ale hlavne finálny song, ktorý udrel po klinci a vyšvihol film z tesnej hranice obyčajných na zlaté kúsky kórejskej tvorby. Rozhodne 8-9 bodov. Netreba sa odradiť nutnosťou sa pri pozeraní zamyslieť.