ゴーストハント (2006) (seriál)

Po dlhej dobe som prekusol odradzujúcu nálepku šódžo a pustil sa na lov duchov. Seriál ma epizodický charakter s nejakým tým prepojením, čo pre takýto seriál nie je vôbec zlé. Čo je však horšie, je dĺžka jednotlivých epizód, ktorá zaberá prevažne 3-4 diely, takže sa to niekedy tiahne. No a nie všetky epizódy sú trikrát vydarené (väčšinou sa to strieda), takže sa občas nudíte. No tie vydarené stoja fakt zato, majú v celku hutnú atmosféru, ktorá je podtrhnutá fajne doprovodom. OP i ED sú presne na mieru, ale dieru so sveta neurobili (s podobným hudobným tématom som sa už stretol). Čo sa týka postav, tak tu je možno trochu viac bádať obávanú nálepku, avšak dá sa nato zvyknúť, aj keď nejaký veľký vývoj nečakajte. Smutné je, že seriál končí keď začína byť najzaujímavejší, kde nie každý siahne po predlohe aby vedel čo dál. Niečo okolo 8 bodov.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Keď mám hodnotiť film "sám o sebe", tak musím podotknúť, že sa mi dostal miestami epický kúsok, avšak ktorý ma dve chybičky. Prvou je väčšie fps, takže niekedy to vyzerá dosť zvláštne, priam ako telenovela, hold sila nezvyku. Druhou je úplne zbytočne 3D, áno niečo vyzeralo ozaj pekne ale väčšinu času som si hovoril, že som mohol ísť na normálnu verziu. Navyše niektoré predely sa zrovna nevydarili. No keď mám film hodnotiť ako fanúšik Tolkiena, musí priznať, že som vážne sklamaný. Napchať dej 50-60 strán do 3 hodín, je fakt sila (radšej keby boli 2 filmy, lebo mám pocit, že 3 bude 3 hodinová bitka) a diery zaplátať zápiskami a poznámkami z iných kníh, trošku sa pohrať s dejom, ba vymeniť postavu (teda ja si Radagasta vôbec nepamätám, za to Toma Bombandila hej) chce vážne odvahu. Navyše ma trošku zarazil aj hudobný motív (Nazgúl téma pre heroický boj trpaslíka?). Takže 4 hviezdy a sladká spomienka, keď som bol v kine na Pánovi prsteňov. PS. Trošku ma miestami zarážal slovenský preklad tituliek, či už niektoré názvoslovia, ktoré si v sk pamätám úplne inak (snáď ho v posledných edíciách nezmenili) alebo nie zrovna korešpondujúce vety. A ako čerešnička na záver, z ktorej som sa skoro rozplakal: Od kedy chodia v kinách pred filmom televízne reklamy, trailery áno, to k tomu tradične patrí ale TELEVÍZNE REKLAMY---> Hanba celému Maxu, človek platí lístok aby nemusel čučať na reklamy HANBA! (ale k hodnoteniu filmu to nerátam)

Kurokami: The Animation (2009) (seriál)

Nie! Nie! Nie! Celé zle! Nepodarkom sa snažím väčšinou vyhýbať, no tentokrát sa nezdarilo. Už po nie moc vydarenom začiatku som len s povinnosti pozeral ďalej a až na 2-3 podarené veci som sa prevažne nudil. Takže za prvé s Kurokami vôbec nemali spraviť anime ale skôr bojovú hru (ideál na moje DSi :)), kde máme pekné synchro plagáty (synchro ala mahó sódžo ma vždy rozosmialo), a neustále boje, ktoré často prichádzajú náhodne, pretože tam človek pochopí neustále opakovanie sa grafických prvkov a grindu postáv. No ale pri anime, kde touto vlastnosťou disponujú aj vedľajšie postavy a neváhajú ju použiť (a bojuje sa stále), to vyzerá tak, že niekedy pozeráte len ich premeny (čomu som nechápal, že nestačilo to ukázať raz, ale oni to cpali pred každého nepriateľa). Čo ma ešte zarazilo boli niektoré postavy, akoby z iných seriálov (Steiner-FMA?...). Ono samotné postavy neboli žiadna sláva (aj keď netradičný postoj Keita z úvodu bol zaujímavý, ale načo keď aj tak bude mäkkýš, stratilo to svoje čaro), prevažne načrtli nejakú zaujímavosť ale nedotiahli to, ale na druhej strane aspoň som nemusel trpieť +100 bočných dielov :D(OVA tiež žiadna sláva, čakať na pointu po titulkoch ma už omrzelo). Čo jediné bolo vcelku v pohode bola hudba, ktorá bola bojovke na mieru. Takže nakoniec tu máme 5 bodov, s tým že som privrel oči a dal do popredia Reishinov príbeh (snáď jediná zaujímavá časť).

Keulraesik (2003)

Je láska večná? Tak som sa opäť naladil na kórejskú vlnu a siahol po "klasike". Z úvodu začnem hneď s tým horším a to líniou dcéry, ktorá my prišla trošku zbytočná a niekedy až človeka vytrhla s príbehu, aj keď jej záverečná pointa (ktorú tušíte už dávno dopredu) stála za to. No tým hlavným je príbeh jej matky, ktorý, áno, je trochu presladený ale aj tak to je lahôdku pre oko i srdce, a často sa i zasmejete. Čo vyznie je aj nádherný doprovod (opäť môj milovaný Kanon) a možnosť vidieť kúsok kórejskej vojny bez tradičných vojnových farieb, a samozrejme jednotlivé obrazy, ktoré sú niekedy priam umením. (najmä úvodná línia vidieku - až človek plesá nad tou idylou). Ale aby som to nepredlžoval, aj tak som nenapísal to, čo som chcel, takže 8 a príjemný pocit z filmového zážitku.

Abenobaši mahó šótengai (2002) (seriál)

Kde len začať. Abenobaši je v skutku zaujímavý seriál, najmä svojou koncepciou, kde sa nám strieda kresba, hudba... Jeho základ tvorí komédia a paródia (dokonca aj v hudobnej stránke, viz Imperial march z SW) a v tom čírom chaose sa nájde i dej, dokonca celkom zaujímavý, hrajúci sa z myšlienkou vyrovnania sa z realitou. Dokonca, keby sa samotná pointa a k nej viažúci sa dej spravili samostatne, vzniklo by pekné dramatické anime. Problém je hodnotiť seriál ako celok. Tým, že sa spracovanie dielov líši kus od kusu, kvalita dielov "osciluje". Niektoré vám povedia viac(u mňa osobne vyhráva diel z minulosti vzniku Abenobaši), na niektorých sa nechutne zasmejete a niektoré vám zase prídu trápne až si vravíte kedy sa konečne vrátia do reality. Ale ako také milé zabitie voľného času to zato isto stojí, navyše niekedy som skladal klobúk dolu (ak sa do popredia dostalo čo-to zo psychológie postáv). Takže 7,5 bodu.

Monster (2004) (seriál)

Tak toto vám bola poriadne dlhá jazda. Na takto detailne rozpracovaný seriál len tak nenarazíte, ale úprimne trošku skrátiť by nebolo na škodu, hoc seriál často naberá obrat o 180 stupňov, stále máte chuť kričať "To Johan, vy hlupáci! Johan! JOHAN!". Teda ako som už spomínal veľkým plusom je detailnosť. A to jednako u postáv, u ktorých je perfektne zvládnutá psychológia a jej vývin (aj keď Kenzó občas pokrivkáva) ako aj stavba príbehu, ktorý je na prvý pohľad jednoduchý ale v skutočnosti je to mozaika príbehov, ktoré sú navzájom späté a ich pojítkom je..., je pravdou, že niektoré vedľajšie príbehy boli slabšie a niektoré lepšie (u mňa dominuje žoldnier s dievčatkom) a občas máte pocit, že sa dívate na viac seriálov ale na druhej strane sa to občas oplatí pretrpieť práve kvôli komplexnosti. Celkovo však vedie Pražská časť a Ruhenheim(ten je zvlášť nadupaný). Snáď len poznamenám, čo mal znamenať ten koniec? Čo sa hudby týka, nemám námietok aj keď mi nejak v pamäti nezostáva. Kresba je vydarená, vhodné zvolená k typu anime (žiaden mega-okatí Johan). Keď to zhrniem máme tu 9 (bohužiaľ na desať sa to niekedy až moc tiahlo a niektoré veci mi nesadli, hlavne ku koncu).

Glass no usagi (2005)

Priznám, že som mierne sklamaný. Čakal som nové "svetlušky" a nič. Tento film ma dva veľké problémy. Prvý je rozsekaný úvod, ktorý sa akoby snaží navodiť atmosféru a hurtom prebehnúť intro, ale potom nabehne druhá "lepšia" polovica. A tu sa dostávame k druhému bodu úrazu. Film pôsobí strašne umelo a nakoniec sa z neho vykľuje obhajoba pacifistickej ústavy japonska (akoby odpoveď večným ohlasom pre jej zmenu)- kde tento propagandistický štýl kazí celý zážitok (nedivil by som sa ak by to púšťali povinne deťom na základných alebo nižších stredných). Ak nemáte čo pozerať tak tá hodinka vás nezabije, ale keď hľadáte niečo tématické a kvalitne siahnite radšej po Takahatovi. 6 bodov, keď prekusnem vyššie spomínané, tak zvyšok bol vcelku v pohode.

Bohové smrti (2008) (seriál)

Tak prvé čo zaujme a hlavným lákadlom bol vydarený dizajn, "krajší" mesiac som nevidel :), ale bohužiaľ aj ten časom trochu omrzí a kamsi odpláva (chce to viac Steina a šialených výrazov). Potom tu máme hudbu, miestami vydarená, miestami si ju ani nevšimnete, ale do popredia sa dostane "božský" druhý opening. No a nakoniec tu máme posledný a často úrazový dej. Trošku pretiahnutý úvod na zoznámenie kým sa dej rozhýbe a to všetko sem tam prepchaté vskutku protivným "fillerovým" Excalibrom... miestami nadupané ale predvídateľné bitky a k tomu v šónen logike, ktorá siaha až k záveru a kazí dojem. Ale ako oddychovka celkom podarené niečo okolo 7,5.

Žít (1952)

Vskutku rozporuplný film, alebo rovno dva? Totiž takto pôsobí. Prvá svojím spôsobom nezáživná polovica (snáď len úvodná ukážka byrokracie stála za to), vás núti váhať film dopozerať. Ale potom prídeme k magickému okamihu prerodu (okamih s happy birthsday to you je geniálny a ďalej je ich ešte viac) kde nám začína akási komorná dráma, ktorá stojí za to (alkohol nerozväzuje len jazyk ale aj pokrytectvo) až do samotného konca. Možno skrátiť úvod len na potrebné základy pre druhú polovicu šiel by som vysoko ale keď mám hodnotiť film ako celok nemožno. Jednoducho spracovanie prvej polovice nesadlo a nezachránil to ani výraz spoznania krutej reality hlavnej postavy. 6,5 s prižmúrenými očami, ale na film treba chuť!

Žízeň (2009)

Ťažko pojatelná koncepcia tohto dielka je jeho ťahúňom a bodom úrazu súčasne. Miestami len nudne pozeráte a divíte sa kedy to skončí, inokedy si poviete, že ehmm no na to sú iné filmy :) a keď si nakoniec s úsmevom poviete konečné je z toho to pravé kórejské orechové zistíte, že film bude pomaly končiť. Ale aj tak je to raritka, ktorá stojí za zhliadnutie či už milovníkmi upírov, fantasy, drámy alebo (čiernej) komédie. Kto vie možno to nebyť film ale 4-5 dielna miniséria (niektoré námety boli nedotiahnuté)... A áno robil to Park, čo je poznať (štýlovo mi to prišlo podobné s Oldboyom). Ale rozhodné je len jedno, keď upír, tak jedine kňaz XD. (7,5)4* za lepšiu druhá polovicu.